Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
0

Okyanusların tabanına makine aracılığıyla bile olsa ulaşabildik mi? Ulaşabildiysek derinlik ne kadardı?

Bu konuda biraz araştırma yapmaya çalıştım ama kesin bir şeyler göremedim.
156 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Egemen Sak
Egemen Sak
38K UP
Sosyal Bilgiler Öğretmeni

[1]

[2]

Tüm Reklamları Kapat

Okyanus Tabanlarına birçok kez insanlık olarak iniş yaptık. Ancak her okyanus için şu kadar derinlik diye bir tabir vermek oldukça yanlık olur. Çünkü düz ve pürüzsüz bir arazi değil.

Şu an da oknayus çukurlarında bilinen en derin nokta Mariana çukuru. Râkımı yaklaşık -11bin metre. Bu çukura birçok makine ile iniş yapıldı. Ancak insanın olduğu makinesilerle dalış sınırlı. İlk dalış 1960 yılında yapıldı. Ancak bu noktaya insanın herhangi bir makine olmadan inmesi pek beklenesi ve mümkün bir olay değil. Çünkü korkunç bir basınç kuvveti var. Malesef insanların tüplü dalışta dahil makinesi inebileceği derinlik 500 metreyi geçmez. O derinlikte bile birçok basınç kaynaklı hayati tehlikeler oluşabilir.

Tüm Reklamları Kapat

Oldukça iyi bir antrenmanla belki 500 metrede 1 saaten kısa bir dalış sergilenebilir.

Okyanuslar için derinlik ortalama olarak ve bilinen en derin yer olarak söylenir. Bu yüzden şu okyanus şu kadar derinlik demek oldukça yanlıştır. Belirli noktalarda derinlik binlerce metreyi bulabilirken bazı noktalarda sadece birkaç yüz metredir.

O yüzden yaptığınız araştırmalarda kesinlik göremezsiniz. Hatta deniz yolunda bile şu anki teknolojide dahil birçok gemi belirli rotadan çıkmaz. Nedeni derinliğin tam olarak bilinmemesidir.

Okyanuslarda çukurlar yaşadığımız karaparçalarına göre daha derin olacaktır. Nedeni zaten okyanusların belirli oranda çukur olmasıdır. Ve yaşadığımız bölgelerdeki yer kabuğunun derinliği 35 km ile 75 km arasında değişirken bu kabuğun derinliği okyanuslarda 7 ile 11 km arasında değişir.

Şu anda bilinen ve keşfedilen en derin nokta Mariana Çukuru. Ve iki hattın sınır noktasında olmasından kaynaklanır. İçinde belirli derinliklerde bazı endemik canlılar vardır. En dibinde ise tek bir şey var. Çöp. Evet, bizim plastik çöplerimiz var.

Kaynaklar

 1. Dr. Mahir E. Ocak. Okyanus Tabanında Yaşam. Alındığı Tarih: 26 Mart 2022. Alındığı Yer: Tubitak | Arşiv Bağlantısı
 2. Anonim. Marina Çukuru. Alındığı Tarih: 26 Mart 2022. Alındığı Yer: Wikipedia | Arşiv Bağlantısı
1
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Süper Askerler: İnsanlar, Diğer Maymunlar ile Çiftleşebilir mi?
Süper Askerler: İnsanlar, Diğer Maymunlar ile Çiftleşebilir mi?
Kargalar 200 Yıl Yaşıyor Olabilir mi?
Kargalar 200 Yıl Yaşıyor Olabilir mi?
Piyango Nasıl Kazanılır? (GARANTİLİ)
Piyango Nasıl Kazanılır? (GARANTİLİ)
Kendi Kendine Konuşanlar Deli mi?
Kendi Kendine Konuşanlar Deli mi?
Zaman Oku: Zamanın İleri Aktığını Nereden Biliyoruz?
Zaman Oku: Zamanın İleri Aktığını Nereden Biliyoruz?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close