Evrim Ağacı Soru & Cevap
Reklamı Kapat
Puan Ver
0
Puan Ver

Okuma alışkanlığı olan biriyimdir. Okuduğum kitabı genişçe özetler,çoğu zaman detayları dahil atlamam. Buna rağmen neden sürekli başa sarıyorum?

Fakat buna rağmen okumamı sürekli başa sarıyor,bir şeyleri kaçırdığımı ya da kafamda doğru betimleyemediğimi düşünüyorum. Takıntı olabilir mi?

1
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

Belli konuda edinilen bilgiden çok, o bilgiyi nasıl hangi yolla ele aldığımız ve depoladığımız önemlidir.

Zihinde temel bir genel zemin olmalı varoluşla ilgili kriterlere ayrılmış. Ve hangi konuda bilgi alıyorsak, bilgi bütünlüğünün - zeminin neresiyle ilişkilendireceğimizi biliyor, o şekilde kaydediyor olmamız gerekir ki anlam bütünlüğünde yeri olsun, tekrar ulaşmam mümkün olsun.

Böyle durumlarda, bütünlüğe hizmet edeceği için alınan bilgi, kişiyi duygusal yönden de tatmin eder. Dopamin salınımını tetikler ve yeni şeyler öğrenmeye neden olur. Her yeni bilgi, kendi zemininde anlamlı şekilde kayda geçtiği için zincirleme devam eder gelişim.

-Gereksiz önemsiz ya da abartılı bulunabilecek bir detay vereyim. Kişinin zihninde çalışan faal bir evren modeli olmalı. Her şeyiyle işler halde, büyük patlama sonrası gezegenlerin oluşumu, dünyada canlılığın oluşumu gelişimi vs bildiğimiz kadarının zihin tasarımı harita gibi yaşarsa bizde, her aldığımız bilgi de bu yaşayan evren modeline dahil olabilir ve asla unutmayız. -

Eğer aldığım bilgi anlamlı bir bütünün parçası olarak yerleşmiyorsa, bilginin kendisiyle daha çok alakalı olabilirim. Bu takıntıdan çok, bilgiyi koruma çabası olabilir.

Sevgi ve bilgi dolu günler.

200 görüntülenme
Kabul Edilen Cevap
Puan Ver
2
Puan Ver
Teşekkür
Paylaş
2

Kaynaklar

  • Yazar Yok. Bir Meta-Analiz Çalışması. (10 Aralık 2019). Alındığı Tarih: 10 Aralık 2019. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Reklamı Kapat
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“İki insan, hiçbir zaman birebir aynı kitabı okumamıştır.”
Edmund Wilson