Puan Ver
0
Puan Ver

Okuma alışkanlığı olan biriyimdir. Okuduğum kitabı genişçe özetler,çoğu zaman detayları dahil atlamam. Buna rağmen neden sürekli başa sarıyorum?

Fakat buna rağmen okumamı sürekli başa sarıyor,bir şeyleri kaçırdığımı ya da kafamda doğru betimleyemediğimi düşünüyorum. Takıntı olabilir mi?

1
Favorilerime Ekle
Sonra Cevapla
Takip Et
1 Cevap

Belli konuda edinilen bilgiden çok, o bilgiyi nasıl hangi yolla ele aldığımız ve depoladığımız önemlidir.

Zihinde temel bir genel zemin olmalı varoluşla ilgili kriterlere ayrılmış. Ve hangi konuda bilgi alıyorsak, bilgi bütünlüğünün - zeminin neresiyle ilişkilendireceğimizi biliyor, o şekilde kaydediyor olmamız gerekir ki anlam bütünlüğünde yeri olsun, tekrar ulaşmam mümkün olsun.

Böyle durumlarda, bütünlüğe hizmet edeceği için alınan bilgi, kişiyi duygusal yönden de tatmin eder. Dopamin salınımını tetikler ve yeni şeyler öğrenmeye neden olur. Her yeni bilgi, kendi zemininde anlamlı şekilde kayda geçtiği için zincirleme devam eder gelişim.

-Gereksiz önemsiz ya da abartılı bulunabilecek bir detay vereyim. Kişinin zihninde çalışan faal bir evren modeli olmalı. Her şeyiyle işler halde, büyük patlama sonrası gezegenlerin oluşumu, dünyada canlılığın oluşumu gelişimi vs bildiğimiz kadarının zihin tasarımı harita gibi yaşarsa bizde, her aldığımız bilgi de bu yaşayan evren modeline dahil olabilir ve asla unutmayız. -

Eğer aldığım bilgi anlamlı bir bütünün parçası olarak yerleşmiyorsa, bilginin kendisiyle daha çok alakalı olabilirim. Bu takıntıdan çok, bilgiyi koruma çabası olabilir.

Sevgi ve bilgi dolu günler.

Favorilerime Ekle
2
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Bazıları insanın gezegenimizdeki en tehlikeli hayvan olduğunu söyler. Bu kişilerin hiç kızgın bir kedi görmedikleri açıktır.”
Lillian Johnson
Geri Bildirim Gönder