Bu Reklamı Kapat
Sorulara Dön
Semy Clerk
Semy Clerk Üye
7
Okulda öğretilen bunca yanlış bilgiye rağmen neden okulun hâlâ iyi bir yer olduğunu savunuyorlar?
Geçenlerde "beynimizin %5-10'unu kullanıyoruz" zırvalığının gerçekliğini savunan bir öğretmen vardı, beni şaşırtan bunu savunması değil onun matematik hocası olmasıydı. Bunun dışında 1 ay önce eklediğim elektriğin akım yönüne benzer saçmalıklar ve geri kafalılık eserleri var -baskı ve dayatma da bunun cabası-. Neden?
219 görüntülenme
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
2 Cevap
Bu Reklamı Kapat
Kabul Edilen Cevap
Yusuf Ocak
Yusuf Ocak Sistemle cebelleşmiş olan bir öğrenciyim.

Eğitim-ögretim sistemi üzerine çokça düşünmüş, sistem ile ilgili uyum sağlayamamış, çatışmış biri olarak bu konuda söyleyeceklerim var! Yukarda bahsettiğiniz durumun temel sebebi, Türkiye özelinde, eğitim-öğretimin bilimden hayli uzak oluşu ve eğitim-öğretimin (en azından üniversite düzeyine kadar, çoğunlukla) amaçtan çok salt bir araca dönüşmüş olması. Sistemik birtakım başka problemler de cabası; örneğin Türk eğitim-öğretim sistemine yapıl(a)mayan finansal yatırımlar, aynı zamanda yapılan ideolojik yatırımlar, sistemin bu kadar yüksek bir genç nüfusu kaldıramaması, öğretmen kalitesi ve niceleri... Elbette, yukarda açtığınız bahis ile en çok ilişiği olan durum öğretmen kalitesi.

Türkiye'de "öğretmenlik" mesleği maddi anlamda da sosyal statü anlamında da ortalamanın altında bir konumda (unun da nedenleri anlatılabilir fakat burada girmeye lüzum yok). Dolayısıyla bu mesleği icra ettiğini zannedenlerle dolu kurumlar. Öğretmenler niteliksiz, belirli bir müfredatı biliyorlar ve yıllar bu boyu müfredatı takip ediyorlar, ezbere anlatıyorlar. Yıllar yıllar aynı (belki benzer) şeyleri anlatan "öğretmenler" sürekli değişen (güncellenen) yeni bilgileri takip edemiyorlar. Haberdar dâhi değiller. En nihayetinde aynı müfredatı öğrenen becerikli bir öğrenciden -bilgi düzeyi anlamında- farkları kalmıyor. Bu şekilde, ezbere devam ediyorlar. Kimileri güncel bilgiden haberdar olsa da, bu bilginin müfredata girmesi yıllar (20-30 yıllık örnekler mevcut) alıyor. En nihayetinde, bilinçli öğretmenler de müfredat dışına çıkmak istemiyorlar ve yanlışı, eksiği öğretilmeye devam ediliyor. Çünkü öğretmen düşünüyor ki; bu bilgi müfredatta yok, o halde öğrencinin bu bilgiye ihtiyacı yoktur çünkü herhangi bir "sınav"da karşısına çıkmayacaktır. İşte tam bu noktada, eğitim-öğretim dediğimizin nasıl bir amaçtan ziyade salt bir ölçme aracına dönüştüğünü görüyoruz. Bilgiler bilgilenmek için değil de, sınavlar için var. Bilgiler bilimde değil de, bir iki sınav kağıdında. Eğitim-öğretimin kendisi amaç olmalıdır fakat hal böyle değil. Bilgi var, öğrenilir (ezberlenir); sınavda kullanılır, unutulur. Bu bilgi dediğimizi tamamen anlamsız kılmıyor mu? Sonuç olarak da bilginin doğruluğu önemsiz kalıyor; çünkü o bilginin yanlış ya da eksik olması mesele değil, o bilgi tamamen anlamsız, o bilgi, bilgi değil. Durum buna varınca, öğretmen de öğrenci de sistem de o bilginin anlamlılığını umursamıyor çünkü o bilgi sadece bir ölçme aracından ibaret ve o bilgi deneyimlenmiyor. Bilginin deneyimlenmesinden kastım şudur: Bir şeyi sadece okumak var, bir de okuduğunu deney ve gözlem aracılığıyla deneyimlemek var. Hatta belli yönlendirmelerle o bilgiyi kendi kendine üretmek var. Bilim de bu şekilde işlemez mi? Eğitim-öğretim neden bu şekilde işleyemesin? Coğrafyada isimlerini bildiğimiz onca kayayı neden kendimiz arayıp bulmayalım? Kimyada gördüğümüz onca çözeltiyi neden biz hazırlamayalım? Elimizdeki bilgilerle, matematiksel bir durumu neden ben ya da sen formülleştirmeyesin? Neden? Çünkü mesele öğrenmek değil, mesele sınavda yapabilmek. Bilimden çok uzağız. Öğrenci diyor ki, çok saçma. Olağan bunu demesi. Bir "bilim dersi" olmazsa, kimse okullarda bilimin ne olduğunu bilmezse anlatılanlar elbetteki çok saçmadır. Aslında çok da zevkli olan felsefe "dersleştirilirse" çok saçmadır. Felsefe dediğimizin kendisine ters lan onca felsefi görüşün "ezberlenmesi". Sonuç olarak, bahsedilen durumun temel sebebi, eğitim-öğretimin "bilim"den uzak oluşu, araçsallaştırılması ve öğretmenlerin yetersizliği.

587 görüntülenme
Bu cevap, soru sahibi tarafından kabul edilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
9
  • Raporla
Cevap
İlkin Qurbanov
İlkin Qurbanov Amatör olarak psikoloji ve sosyolojiyle ilgileniyorum.

Sorunuzu iki başlık altında değerlendirmek istiyorum. Birincisi eğitim sisteminin durumu, ikincisi ise okulun neden güzel bir yer olduğunun savunulması.

Bu konu aslında sadece okul ile ilgili bir sıkıntı değil. Anlatımımda acemiliğimi mazur görün lütfen, olabildiğince kapsayıc bir biçimde anlatmak istiyorum. Okul genel olarak insan kaynaklı bir sektör olduğu için mevcut olduğu bölgedeki sosyo-ekonomik düzey, sosyolojisi ve öğretmenlerin psikolojisi ciddi etmenler olabilmektedir. Geçim sıkıntıları yaşayan, bulunduğu sosyal çevre toplum normlarının dışında olan bir kimse fabrika işçisiyken ve örnek olarak ayakkabı üretirken üretkenliğindeki düşüş çok göze batmıyorken insan kaynaklı sektörlerde bu tarz etkenler ciddi yan etkiler doğurabilmektedir. Bu nedenden dolayı sadece okul sisteminin değiştirilmesi maalesef olaylar üzerinde beklenen etkiyi sağlayamayacaktır. Beklenen etki ciddi sosyal değişimler sonucunda doğabilir. Örn: Aşırı dindar bir bölgede eğitim sistemine ekleyeceğiniz evrim teorisi öğretmenler tarafından kabul görmeyecek, öğretmenler bunu es geçecek ve ya yanlış olduğunu söyleyecektir.

Bunun dışında bütün bunlara rağmen okulun güzel bir yer olmadığını söylemek çok mümkün değildir çünkü okul sadece öğretmenlerden ibaret değildir.

Bu Reklamı Kapat

Yapılan araştırmalar, okulun gerek sosyal yaşam gerek problem çözme yeteneği üzerinde genellikle pozitif etkiler gösterdiğini, olduğu bölgeye oranda eğitim düzeyinin refah üzerinde ciddi bir etkisi olduğunu, okula giden kişilerle gitmeyen kişiler arasındaki arkadaş ve eş seçimlerinin dahi farklı olduğunu kanıtlar niteliktedir.

18 yaşın altındaki bir bireyin yaşıtlarıyla sosyalleşebileceği ve ya problem çözme yeteneğini geliştirebileceği yerler kısıtlıdır ki bu döneme kadar edindiğimiz arkadaşların büyük bir kısmı yine okuldandır.

108 görüntülenme

Kaynaklar

  1. Economic and Social Research Council. The Wellbeing Effect Of Education. (12 December 2021). Alındığı Tarih: 12 December 2021. Alındığı Yer: https://esrc.ukri.org/ | Arşiv Bağlantısı
  2. Economic and Social Research Council. Identity, Socioeconomic Status And Well-Being. (12 December 2021). Alındığı Tarih: 12 December 2021. Alındığı Yer: http://sites.cardiff.ac.uk/ | Arşiv Bağlantısı
5
  • Raporla
Cevap Ver
İlginizi Çekebilecek Sorular
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

  1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

  2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et