Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
14

ODTÜ Fizik bölümü hakkında ne düşünüyorsunuz?

Ailem fizik okumami istemiyor işsiz kalacagimi dusundukleri icin. Yillar sonra evet siz hakliymişsiniz işsiz kaldim demek istemiyorum. Odtu fizik okuyup işsiz kalma olasiligim nedir :(
11,919 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Ege Özmeral
Ege Özmeral
157K UP
Fizik Mezunu / Evrim Ağacı Yazarı

Ben ODTÜ Fizik mezunuyum ve bu konuda senin gibi çekincesi olan çok kişiyle konuşuyorum. Her zaman şunu söylerim, eğer fizik okuyacaksan Boğaziçi, Koç, Bilkent, ODTÜ, ... gibi bilinen üniversitelerden birinde okuman lazım, öbür türlü ihtiyacın olan eğitimi de alamazsın, iş bulmakta da zorlanırsın. İkinci kısma gelirsek ODTÜ Fizik'ten mezun olursan iş bulabili rmisin? Kendi adıma bu soru anlamlı değil çünkü iyi bir ortama ile mezun olduğum gibi akademi düşünüyorum ancak çok da iyi bir ortalamaya sahip olmayan ve özel sektörde çalışmak isteyen bir kişi ile farklı sıkıntılaımız olabilir. Ben teorik fizik üzerine uzmanlaşmak istediğimden ötürü benim için en önemli şey ODTÜ'nün teorik fizik konusunda verdiği dersleri ve hocalarıydı. Şahsen bu konuda ODTÜ Fizik'ten çok memnunum. Mezun olduktan sonra iş bulmak isteyen bir kişi için de notları iyi olmayan bir arkadaşımın ağzından şunları söyleyebilirim: eğer ortalaman çok iyi değilse ilk başlarda görece daha küçük şirketlerde test mühendisi vs. gibi işlerde çalışıp tecrübe kazandıktan sonra daha iyi şirketlerde çalışabilirsin. İlaç sanayisi, savunma sanayisi vs. gibi alanlarda çalışan ODTÜ Fizik mezunu pek çok kişi gelip seminer verdi bölümümüzde.

Bunlara ek olarak şunu söyleyerek bitireyim: eğer gerçekten istiyorsan ve çalışacağım diyorsan ODTÜ Fizik veya adı bilinen diğer üniversitelerde fizik okumak yapacağın en doğru tercihtir ancak sırf meslek sahibi olmak adına bu bölümü tercih edeceksen veya matematiğe yatkın değilsen o zaman başka alanlara yönelmeni öneririm.

Tüm Reklamları Kapat

2,399 görüntülenme

Kaynaklar

 1. Ben. Ben Yazdım. (14 Ocak 2021). Alındığı Tarih: 14 Ocak 2021. Alındığı Yer: Neden kaynak gösteriyorum? | Arşiv Bağlantısı
18
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close