Evrim Ağacı Soru & Cevap
Reklamı Kapat
Puan Ver
2
Puan Ver

Odtü fizik bölümü hakkinda ne dusunuyorsunuz?

Ailem fizik okumami istemiyor işsiz kalacagimi dusundukleri icin. Yillar sonra evet siz hakliymişsiniz işsiz kaldim demek istemiyorum. Odtu fizik okuyup işsiz kalma olasiligim nedir :(

1
Teşekkür (2)
Hatırla (2)
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

merhaba.. iyi ki yollarımız kesişti arkadaşım ya, bu konu hakkında özellikle evrim ağacının canlı yayınlarında çok çok çok fazla konuşulduğuna rastladım. mete atatüre adlı cambridge de fizik profesörü olan bir hocamız ile canlı yayınları vardı onda yanlış hatırlamıyorsam bu konuya yerinde bir şekilde değinilmişti ve hocamızda işsiz kalınmayacağını söylemişti çünkü bu çok büyük bir alan. boğaziçi fizik bölümünün tanıtım videolarında da bu konuya çok iyi değiniliyor çünkü herkesin en çok sorduğu soru bu. fizik okumak veya temel bilimler okumak beni işsiz kılar mı? kılmaz. işini iyi yaparsan işsiz olacağın bir meslek yok diyebiliriz. fizik için gerekli yatırımı kendine yapıp, literatüre hakim olup, odtü gibi çok çok iyi bir okuldan güzel bir ortalama ile mezun olursan bir fizikçi olarak sadece akademisyenlik açısından değil çok çok iyi yerlerde farklı işlerde çalışabilirsin, çünkü sorun çözme kabiliyetin herhangi birisine göre çok çok yükseklerde olur. çok fazla çok dedim mazur gör fakat işinde iyi olursan ve dilde biliyorsan yurtdışında full burs kapıp neden gitmeyesin mesela almanyada bir teknik üniversiteye? veya amerikanın iyi üniversitelerinden birine? türkiyede akademisyen olmak istiyorsan onun hakkında bir fikrim yok ama belki diğer türlü işlere yönelebilirsin fizik okumana rağmen çünkü bu tarz okullardan mezun olan kişiler çok farklı şeyler yapıyorlar fizik mezunu oldukları halde çünkü donanımlı insanlar oluyorlar. çağrı mert bakırcı hoca da bu konu hakkında bir şeyler söylemişti canlı yayınlarında, kovalamak lazım. kendisi biyoloji mezunu olmadığı halde sanırım doktorasını veya yüksek lisansını amerikada biyoloji üzerine yapabilmişti çünkü yeterli donanıma sahipti.

Puan Ver
2
Puan Ver
Teşekkür (2)
Paylaş
2
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Reklamı Kapat
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“İnsanın öğrenmesi gereken tek dil, tatlı dildir.”
Barış Manço