Evrim Ağacı Soru & Cevap
Reklamı Kapat
Puan Ver
1
Puan Ver

Nostradamus? Hakkındaki söylentilerin doğruluk payı sizce nedir? 16. Yy da yaşamış biri 2020 yılı ile ilgili nasıl olur da bir şeyleri öngörebilir???

2
177 görüntülenme
Teşekkür (3)
Hatırla
Takip (1)
Paylaş
Reklamı Kapat
2 Cevap

Merhaba

Kendi düşüncelerimle cevap vermek istiyorum. Bunun gibi kehanetler genelde tuttuğunda doğru tutmadığında ise daha farklı bir anlama ge(tiri)lebiliyor. Test edilebilir değil yani. Mesela bazı insanlar yeni doğan bebekler hasta olduğunda ya da başarılı kişiler başarısızlık yaşadığında bunun diğer insanların onlara bakmasından dolayı nazar değdirdiğini düşünür. Eğer insanlar onlar onlara bakmasa bile bu olası bir durumdur. Eğer baktıkları halde kötü bir şeyler olmamışsa bu ucuz kurtulma vs. gibi açıklanır. Bence bu kehanetler de böyle işliyor.

387 görüntülenme
Kabul Edilen Cevap
Puan Ver
5
Puan Ver
Teşekkür (6)
Paylaş
5

Nostradamus hakkında, gazetede Murat Bardakçı'ya ait bir itirafname okumuştum,şimdi onu burada nakletmek isterim:

''Basınımız, Avrupa’da uzun zamandır vârolan bu saçmalığı tam olarak 1981’de ithal etti ve bu işte maalesef benim de parmağım vardı!

O senenin Mayıs’ında, Avrupa’da iki önemli hadise yaşanmıştı: Fransa’da 10 Mayıs’ta yapılan Cumhurbaşkanlığı seçimini sosyalistler kazanmış, cumhurbaşkanlığına François Mitterand gelmişti, 13 Mayıs’ta da daha önce Abdi İpekçi’yi katletmiş olan Mehmed Ali Ağca, Roma’da Papa İkinci John Paul’ü öldürmeye çalışmış ama teşebbüsü başarısız kalmış ve yakalanmıştı…

Böylesine mühim iki hadise yaşanır da bunları basınımızda o günlerde pek bir moda olan uzaylılar, ruhlar, keramet vesaire bahislerine bağlamadan durmanın imkânı var mıydı?

Tabii ki yoktu, öyle yaptık, yani herşeyi “kâhinlerin kerameti”ne bağlamaya karar verdik, kâhinler arasından da en meşhuru olan Nostradamus’u seçtik…

İlk keramet masalının nasıl ortaya çıktığını gayet iyi hatırlıyorum: Nostradamus, bir mısraında “kırmızı gül”den bahsediyordu; Fransız sosyalistlerinin sembolü de kırmızı gül idi, “İşteee!, Nostradamus sosyalist Mitterand’ın Fransa’ya hükmedeceğini tâââ ne zaman söylemiş!” dedik! Sonra, yine dörtlüklerden birinde geçen “Doğudan yükselen alev” ibaresini aldık, bunun Ağca’nın Papa’yı vurmasının işareti olduğunu yazdık, derken daha başka mısralarla böyle alâkasız benzetmeleri daha da güçlendirdik, böylelikle kerametin temelleri sağlamlaştı ve bu iş senelerce devam edip gitti!

Nostradamus meselesi işte bu şekilde bir “asparagas”tan, yani palavradan ibarettir, bundan otuz küsur sene önce okuyucuyu eğlendirmek maksadıyla yazılan magazin yollu haberler bugün dallanıp budaklanıp ciddî havaya bürünmüş ve ortaya bir “Nostradamus’un kehaneti” masalı çıkmıştır!''

Yazının geri kalanında Bardakçı bence dalga geçmek için Nostradamus'tan daha iyi bir yerli kahinden söz eder.Belki de dalga geçmiyordur..

Puan Ver
2
Puan Ver
Teşekkür (2)
Paylaş
2
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Reklamı Kapat
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Bilime dayanmayan felsefe boştur. Bilim keşfeder, felsefe yorumlar.”
Albert Einstein