Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
1
Puan Ver

Nostradamus? Hakkındaki söylentilerin doğruluk payı sizce nedir? 16. Yy da yaşamış biri 2020 yılı ile ilgili nasıl olur da bir şeyleri öngörebilir???

2
Teşekkür (3)
Hatırla
Takip (1)
Paylaş
2 Cevap

Merhaba

Kendi düşüncelerimle cevap vermek istiyorum. Bunun gibi kehanetler genelde tuttuğunda doğru tutmadığında ise daha farklı bir anlama ge(tiri)lebiliyor. Test edilebilir değil yani. Mesela bazı insanlar yeni doğan bebekler hasta olduğunda ya da başarılı kişiler başarısızlık yaşadığında bunun diğer insanların onlara bakmasından dolayı nazar değdirdiğini düşünür. Eğer insanlar onlar onlara bakmasa bile bu olası bir durumdur. Eğer baktıkları halde kötü bir şeyler olmamışsa bu ucuz kurtulma vs. gibi açıklanır. Bence bu kehanetler de böyle işliyor.

Teşekkür (6)
Paylaş
5

Nostradamus hakkında, gazetede Murat Bardakçı'ya ait bir itirafname okumuştum,şimdi onu burada nakletmek isterim:

''Basınımız, Avrupa’da uzun zamandır vârolan bu saçmalığı tam olarak 1981’de ithal etti ve bu işte maalesef benim de parmağım vardı!

O senenin Mayıs’ında, Avrupa’da iki önemli hadise yaşanmıştı: Fransa’da 10 Mayıs’ta yapılan Cumhurbaşkanlığı seçimini sosyalistler kazanmış, cumhurbaşkanlığına François Mitterand gelmişti, 13 Mayıs’ta da daha önce Abdi İpekçi’yi katletmiş olan Mehmed Ali Ağca, Roma’da Papa İkinci John Paul’ü öldürmeye çalışmış ama teşebbüsü başarısız kalmış ve yakalanmıştı…

Böylesine mühim iki hadise yaşanır da bunları basınımızda o günlerde pek bir moda olan uzaylılar, ruhlar, keramet vesaire bahislerine bağlamadan durmanın imkânı var mıydı?

Tabii ki yoktu, öyle yaptık, yani herşeyi “kâhinlerin kerameti”ne bağlamaya karar verdik, kâhinler arasından da en meşhuru olan Nostradamus’u seçtik…

İlk keramet masalının nasıl ortaya çıktığını gayet iyi hatırlıyorum: Nostradamus, bir mısraında “kırmızı gül”den bahsediyordu; Fransız sosyalistlerinin sembolü de kırmızı gül idi, “İşteee!, Nostradamus sosyalist Mitterand’ın Fransa’ya hükmedeceğini tâââ ne zaman söylemiş!” dedik! Sonra, yine dörtlüklerden birinde geçen “Doğudan yükselen alev” ibaresini aldık, bunun Ağca’nın Papa’yı vurmasının işareti olduğunu yazdık, derken daha başka mısralarla böyle alâkasız benzetmeleri daha da güçlendirdik, böylelikle kerametin temelleri sağlamlaştı ve bu iş senelerce devam edip gitti!

Nostradamus meselesi işte bu şekilde bir “asparagas”tan, yani palavradan ibarettir, bundan otuz küsur sene önce okuyucuyu eğlendirmek maksadıyla yazılan magazin yollu haberler bugün dallanıp budaklanıp ciddî havaya bürünmüş ve ortaya bir “Nostradamus’un kehaneti” masalı çıkmıştır!''

Yazının geri kalanında Bardakçı bence dalga geçmek için Nostradamus'tan daha iyi bir yerli kahinden söz eder.Belki de dalga geçmiyordur..

Teşekkür (2)
Paylaş
2
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Politik yetenek dediğiniz, yarın, haftaya, sonraki aya veya yıla olacakları öngörebilmektir. Ve tabii sonrasında bu öngörülerin neden gerçekleşmediklerini açıklayabilmek...”
Winston Churchill
Geri Bildirim Gönder