Sorulara Dön
0
Tıp, Sağlık & Ezcacılık

Normal bir deve sidiğinin zararları nelerdir?

1
586 görüntülenme
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

12 Mart 2020'de Dünya Sağlık Örgütü'nün yayımladığı bu yazıda, Middle East respiratory syndrome coronavirus (MERS-CoV) ile enfekte olan kişide oluşabilecek sağlık problemlerinden ve kimlerin risk grubunda olduğundan bahsediliyor. Bu virüsten korunmak için, "çiğ deve sütü veya deve idrarı içmekten sakınılması" çağrısında bulunuluyor.

11 Mart 2019'da, yine Dünya Sağlık Örgütü'nün yayınladığı bu yazıda, MERS-CoV ile enfekte olduğu raporlanmış hastaların yaklaşık %35'inin hayatını kaybettiği belirtiliyor. Güncel bilimsel kanıtların desteklediği üzere, bu virüsün insanlara bulaşmasında tek hörgüçlü develerin (Arabian camel, dromedary) önemli bir rolü var. Özellikle, risk grubu diye tabir edilen diyabet, böbrek yetmezliği, kronik akciğer rahatsızlığı olan veya bağışıklığı zayıflamış (immunocompromised) kişilerin "deve idrarı içmekten sakınması" çağrısı yapılmış.

Hastalık Kontrol ve Korunma Merkezleri (Centers for Disease Control and Prevention) de MERS-CoV ile alakalı yayınladığı bilgilendirmede, özellikle risk grubunda olan kişiler için deve idrarı içilmemesi uyarısında bulundu. Şu bağlantıya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Konuyla alakalı US News'te 10 Haziran 2015 tarihinde yayınlanan şu haber okunabilir. Bu haberde de yukarıda yazdıklarıma paralel bir görüş belirtilmiş. Bu habere yakın tarihlerde yayınlanan The Independent ve The Times'taki haberler de okunabilir.

https://dar.vin/NT1wi - The Independent için haber bağlantısı

https://dar.vin/LXOY1 - The Times için haber bağlantısı

Sonuç olarak, "normal" bir deve sidiğinin içilmesinin sağlık problemlerine yol açabilecek, ölüm riski dahi taşıyan, yetkili sağlık kuruluşlarınca kesinlikle yapılmaması belirtilen bir hareket olduğunu söyleyebiliriz.

631 görüntülenme
Kabul Edilen Cevap
3
Teşekkür
Paylaş
3
Bu cevap, soruyu soran kullanıcı tarafından kabul edilen cevap seçilmiştir ve bu nedenle önde gösterilmektedir. Bir cevabın soruyu soran tarafından kabul edilmiş olması, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.

Kaynaklar

  • World Health Organisation. Middle East Respiratory Syndrome Coronavirus (Mers-Cov). (11 Mart 2019). Alındığı Tarih: 25 Kasım 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
  • Centers for Disease Control and Prevention. Middle East Respiratory Syndrome (Mers). (02 Ağustos 2019). Alındığı Tarih: 25 Kasım 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
  • World Health Organisation. Middle East Respiratory Syndrome Coronavirus (Mers-Cov) – Qatar. (12 Mart 2020). Alındığı Tarih: 25 Kasım 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
  • World Health Organisation. Middle East Respiratory Syndrome Coronavirus (Mers-Cov). (19 Ocak 2019). Alındığı Tarih: 25 Kasım 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
  • L. Boyer. Stop Drinking Camel Urine, World Health Organization Says. (10 Haziran 2015). Alındığı Tarih: 25 Kasım 2020. Alındığı Yer: US News | Arşiv Bağlantısı
  • T. Brooks-Pollock. Mers Outbreak: Don't Drink Potentially Fatal Camel Urine, Who Warns. (11 Haziran 2015). Alındığı Tarih: 25 Kasım 2020. Alındığı Yer: The Independent | Arşiv Bağlantısı
  • R. L. Parry. Travel Alert After Eighth Camel Flu Death. (10 Haziran 2015). Alındığı Tarih: 25 Kasım 2020. Alındığı Yer: The Times | Arşiv Bağlantısı
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın