Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
4
Puan Ver

Niçin beyinden çıkan motor sinirler çapraz yaparlar?

''beyin yarım kürelerinden çıkıp vücuda giden motor sinirler omurilik soğanında çaprazlanır böylece sağ yarım küreden gelen sinirler vücudun sol tarafını, sol yarım küreden gelen sinirler ise vücudun sağ tarafını kontrol eder '' denilmekte niçin böyle bir mekanızma mevcut?

1
Teşekkür (2)
Hatırla (2)
Takip (1)
Paylaş
1 Cevap

İlk olarak, omurgasızlarda bu sinir çaprazlanmasından söz edilemez; yalnızca omurgalılarda bu durum mevcuttur. Omurgalılardaki bu durumun nedeni hakkında, kesin bir cevap bulunmamakla beraber, bazı teoriler ortaya atılmıştır. En güncel teorilerden biri, omurgasızlarda karın kısmında yer alan sinir kordonunun, omurgalılara evrim sırasında 180 derecelik bir sinir dönüşü geçirerek sırt kısmına geçmiş olmasından dolayı beyinde böyle bir çaprazlanmanın olabileceğidir. Bir diğer teori ise, gözlerimize sağ taraftan gelen verinin gözlerimizde sol tarafa düşmesi (ya da tam tersi) ve bu sağ taraftaki veriyi beynimizin sağ lobunda doğru şekilde işleyebilmemiz için bu sinir çaprazlanmasının gerekliliğinden bahseder. Daha detaylı anlatım için bu makaleye göz atmak isteyebilirsiniz: https://evrimagaci.org/neden-beynimizin-sag-tarafi-vucudumuzun-sol-tarafini-kontrol-ediyor-ve-tam-tersi-213#

Teşekkür (4)
Paylaş
6
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Belli bir zaman ve mekandaki ahlak nedir? Çoğunluğun o zamanda ve mekanda sevdiği neyse odur.”
Alfred North Whitehead
Geri Bildirim Gönder