Puan Ver
1
Puan Ver

Neden"evrim kanunu" şeklinde bir terim yok?

Kütle çekim kanununu açıklayan teori kütle çekim teorisi, evrim yasasını açıklayan teori evrim teorisi;ancak kütle çekim kanunu var. Ama evrim yasası?

1
Favorilerime Ekle
Sonra Cevapla
Takip Et
1 Cevap

"Evrim kanunu" şeklinde bir terim var. Teoriler kanunları açıklayan olgulardır. Bir teori mevcutsa bir kanun da vardır.

Bilimde günlük hayatta kullandığımız teori kelimesi ile aynı anlama gelen sözcük hipotezdir. Bazı haber siteleri hipotez ile teori kavramlarını karıştırsa da bu bir gerçektir.

Hipotez: deneyle kanıtlanmamış olmakla birlikte kanıtlanabileceği umulan, mantıksal bir sonuç çıkarmaya dayanak olarak öne sürülen kuramsal düşünce, önerme.

Teori: Bilimde teori veya kuram; bir olgunun, sürekli olarak doğrulanmış gözlem ve deneyler baz alınarak yapılan bir açıklamasıdır. Teori, herhangi bir olayı, vakayı, görüngüyü açıklamak için kullanılan düşünce sistemidir. Genel anlamda, kuram, bir düşüncenin genel, soyut ve rasyonel olmasıdır.

Bu tanımları WikiPedia dan bulabilirsiniz.

"evrim kanunu" teriminin kullanılmaması olmadığı anlamına gelmez. Sözde bilimsel haber sunabilen siteler "evrim kanunı" terimini kullanmasa da bu kpnu hakkında gerçek bilgi sahipleri "evrim kanunu" terimini kullanır.

Kısaca:

Eğer evrimin doğruluğu kanıtlanamamış olsaydı "evrim teori" değil "evrim hipotezi" terimini kullanırdık.

Favorilerime Ekle
3
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Bir fanatik, fikrini ve konuyu değiştiremeyendir.”
Winston Churchill
Geri Bildirim Gönder