Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
0

Neden uykudan uyandığımızda huysuz, kibirli, sinirli oluyoruz?

6,218 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Emir Akgül
Emir Akgül
2,303 UP
Psikoloji Öğrencisi

Uykusuzluk ve Yorgunluğun Fizyolojik Etkiler

Uyandığımızda daha sinirli, daha karamsar ve fevri hissetmemizin altında yatan başlıca sebep düzensiz-bozuk uyku alışkanlığı ve uyku kalitesizliğidir.

Gün içerisinde beynimize girdisi yapılan verilerin düzenlemesi, fizyolojik ve ruhsal olarak dinlenme durumu ve duygu durumumuzda doğrudan etkisi olan hormonel düzenlemeler biz uyurken gerçekleşir.

Tüm Reklamları Kapat

Kaliteli bir uyku alamadığımızda ya da yeterince kaliteli uyku alamadığımızda, bunun psikolojik ve fizyolojik olarak olumsuz sonuçlar doğurması kaçınılmazdır.

Uykusuzluktan kaynaklı aşırı yorgunluk durumunun da, insan algısını olumsuz bir şekilde etkilediği bilinmektedir. İşitme, koklama, tatma gibi duyusal özelliklerin işlevinde, günün diğer saatlerine göre, yeni uyandığımızda bir düşüş olduğu gözlemlenmiştir. Ayrıca, nötr yüz ifadelerini olumsuz mimikler şeklinde algılama, mizahi öğeleri kavrayamama durumları da kalitesiz bir uykudan uyandığımız süreçte karşılaşabileceğimiz durumlardandır.

Tüm Reklamları Kapat

Ne Yapılabilir?

Bu durumun önüne geçmek için yapılması gereken şey açıktır. Uyku kalitesini artırmaya yönelik yaşam şekli değişimleri.

Kan Şekerinize Dikkat!

Uyumadan en az 3 saat önce son öğününüzü tüketmelisiniz. Ayrıca bu son öğünde ve gün içerisinde, aşırı şekerden kaçınmalısınız. Kan şekerinizin yüksek olması, uykunuzun kalitesini düşürecektir. Ayrıca sabah çok düşük kan şekeri ile uyandığınızda, kendinizi bitkin hissedebilirsiniz. Bu yüzden en doğrusu, şekerden kaçınmak ve protein - karbonhidrat dengesini ayarlayabilmek.

Magnezyum Seviyenizi Artırın

Derin ve kaliteli bir uyku alamamanızın sebebi magnezyum eksikliği olabilir. Koyu yeşil rengindeki sebzelerden bolca tüketerek (ıspanak en yüksek magnezyum bulunduran sebzelerden biridir.) magnezyum değerinizi yükseltebilirsiniz. Tabii böyle bir karar almadan önce, en yakın sağlık kuruluşuna gidip kan testi vermenizde ve eğer eksiklik çıkarsa diyetinizi değiştirmenizde fayda var. Magnezyum dahi olsa, her şeyin fazlası zarardır.

Karaciğerinize İyi Bakın

Karaciğer, uyku kalitesinde önemli bir rol oynar. Eğer fazla alkol tüketiyorsanız ya da karaciğerinizde yağlanma varsa, C vitamini takviyesi alabilirsiniz. C vitamini, karaciğerinizin kendisini bünyesinde bulunan toksik maddelerden arındırma ve temizleme sürecinde oldukça önemlidir.

Kahvaltı Diyetinize Dikkat!

Düşük kan şekeri ile uyandığınız sabahlarda, kan şekerinizi aniden zirveye çıkaracak rafine karbonhidrat ve yüksek şekerden kaçının. Bunun yerine kahvaltıda protein ağırlıklı bir diyet uygulamaya ve hafif beslenmeye çalışın. Bu durum, uyanıklık halinde otonom sisteminizin kan değerlerinizi düzenlemesine yardımcı olacaktır.[1]

430 görüntülenme

Kaynaklar

 1. D. R. Henderson. Why You Wake Up Angry And How To Combat Your Low Mood In The Morning. (5 Mayıs 2020). Alındığı Tarih: 29 Temmuz 2022. Alındığı Yer: Netdoctor | Arşiv Bağlantısı
Bu cevap, soru sahibi tarafından en iyi cevap seçilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
3
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Bir Beyin Cerrahının Gözünden BEYNİN İÇİ! | Mehmet Çağlar Berk (Anadolu Sağlık Merkezi Hastanesi)
Bir Beyin Cerrahının Gözünden BEYNİN İÇİ! | Mehmet Çağlar Berk (Anadolu Sağlık Merkezi Hastanesi)
Alper Gezeravcı, Dünya'ya Dönüyor! (Ax-3 Görevi Ortak Yayını)
Alper Gezeravcı, Dünya'ya Dönüyor! (Ax-3 Görevi Ortak Yayını)
Et Yemek, Beyni Uyuşturuyor Olabilir mi?
Et Yemek, Beyni Uyuşturuyor Olabilir mi?
Filler Neden Farelerden Korkar?
Filler Neden Farelerden Korkar?
Hastalıklar Konusunda Google Sizi Nasıl Aldatıyor?
Hastalıklar Konusunda Google Sizi Nasıl Aldatıyor?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close