Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Börte Demir
Börte Demir
7K UP
Üye
0

Neden Türkiye'de nerelisin/memleketin neresi diye sorulunca büyükbabalarımızın doğup büyüdüğü yerleri söylüyoruz?

Eğer büyükbabasının, dedesinin, atasının doğup büyüdüğü yer (Örn: Ankara olsun.) kişinin kendi memleketini veya nereli olduğunu belirliyorsa (örn. kişinin kendisi Erzurum'da doğdu ve büyüdü.) kendi torununda memleketi Erzurum mu olur? Eğer burda Ankara sonraki nesillere ilerletilmeyecekse nerelisin diye sormanın mantığı nedir?
2,294 görüntülenme
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Esat Kudret
Esat Kudret
110K UP
Akıl yürütmeyi öğrenmeye çalışan bir öğretmenim.

Ahvali şerait!

Ne yazık ki ataerkil bir toplumuz. Nerelisin sorusunun cevabı hep baba soyuna delalet eder ancak ne yaman çelişkidir ki baba soylarımızın tamamının türediği yerin adı "Ana"dolu, yurdumuz "Ana yurt, dilimiz "Ana"dil, En güzel, güveni ve sıcak kucak "Ana"kucağı, "gibi"si yar olmayan tek "Ana"dır. En önemli konularımız bile "Ana"konu, en temel yasamız bile "Ana"yasa. Elleri öpülesi analarımız daha ne yapsın...

Tüm Reklamları Kapat

Babalar alınmasın fakat bir baba olarak aklıma, babalıkla ilgili "şam babası", iskele babası" "mafya babası" , akbaba”, dışında kelime türetemiyorum. Belki benim kusurum. Babalarımız affetsin. Onlarında ellerinden öpüyorum.

Nerelisin sorusu da mühim tabi. Ülkemizde şehirleşme ne yazık ki geç başladı. Haliyle köyden kente göç edenimiz, sudan çıkmış balık misali hep bildik, tanıdık simalar aradı. Bulduğunda da sımsıkı sarıldı.

Tüm Reklamları Kapat

Bugün ülkemizin hangi büyük kentine gidersek gidelim, başka illerden gelenleri hep bir arada görürüz. Bir arada görmekle yetinmeyiz, ayrıca geldikleri yerin bütün özelliklerini buralara taşıdıklarını ve adeta, bir ilçeden gelmişse geldiği ilçenin, kasabadan gelmişse geldiği kasabanın, köyden gelmişse geldiği köyün aynısını yarattığını görürüz.

Bu sadece ülkemize özgü de değil. Avrupa’nın ve dünyanın neresine gidersek gidelim, kökeni "Ana"dolu ise, aynı şeyi görürüz.

Bir yanımız kapitalist, bir yanımız feodal. Hem de aşktan, sanata, ekonomiden, sosyal ilişkilere kadar…

Bu, ülkemizin hem burjuva (kent soylusu) kültürü ile geç tanışmasının, hem de ülkemizde kapitalizmin eşitsiz gelişim yasasının doğal bir sonucu.

Haliyle insanlar bir nebze kendini güvende hissetme arayışı nedeni ile, tanıdık, bildik, anlayabileceği ve anlatabileceği insanları arar. “Hemşerim memleket nire”nin hikâyesi bu. Hatta Orhan Gencebay’a ve nicesi birçok aktöre, bir film repliği olarak; “ulan Istanbul, sen mi büyüksün ben mi?” cümlesini söyleten de budur.

Kötü müdür, tartışılır. Sorarlarsa da söylemeyiz olur biter. Neticede buna neden olan şey, güzel halkımızın ahvali şeraiti…Saygıyla…

142 görüntülenme
2
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
  • Paylaş
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Çernobil'den Sonraki En Büyük Felaket Kapımızda!
Çernobil'den Sonraki En Büyük Felaket Kapımızda!
Kızıl Cin: Türkiye'ye Düşen Nadir Yıldırım!
Kızıl Cin: Türkiye'ye Düşen Nadir Yıldırım!
Plasebo: Sadece İnanarak Hastalıklardan Kurtulabilir miyiz?
Plasebo: Sadece İnanarak Hastalıklardan Kurtulabilir miyiz?
Özgür İrade: Aldığımız Kararlarda *Gerçekten* Özgür müyüz?
Özgür İrade: Aldığımız Kararlarda *Gerçekten* Özgür müyüz?
Arabada/Gemide Neden Mideniz Bulanıyor (Araç Tutuyor)?
Arabada/Gemide Neden Mideniz Bulanıyor (Araç Tutuyor)?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close