Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
1
Puan Ver

Neden tedaviler düşük dozda başlar ve arttırılarak devam eder?

Hıv bulaşmış kişilerin azt tedavisinde düşük dozda başlayıp, arttıratak ilerlemesinin ana sebebi nedir? Azt direnci bakımından yüksek dozda başlamak çok daha faydalı olmaz mı? Aynı şekilde tedavinin dozu virüsün evrimsel sürecini ne yönde etkiler?

2
Teşekkür
Hatırla (1)
Takip (1)
Paylaş
2 Cevap

Bu konuyu detayına girmeden genel tababet temelinde yanıtlamaya çalışayım;

Öncelikle bahsettiğiniz uygulamayı genellememek gerekir.

Bir ilaç;

Belirli dozda başlanıp, aynı dozda devam edilip yine aynı dozda kesilebilir

Düşük dozda başlanıp, optimal doza çıkılıp, doz azaltılarak kesilebilir

Yüksek doz başlanıp, optimal doza inilip, doz azaltılarak kesilebilir şeklinde örnekleri çoğaltmak mümkündür.

Bunun sebebi temelde ilaç dediğimiz yabancı maddeyi istenilen tedavi edici etkiyi oluşturması için mümkün olan en uygun dozda, en uygun sürede verme gerekliliğidir.

Bazı ilaçlarda istenilen etkinin ortaya çıkması ile yan etki oluşturması arasında çok ince bir çizgi bulunur. Yan etkileri de düşünerek zaman içinde artan dozlama yapılır.

Bazı ilaçlarda ise tedavinin hızlı başlamasını istersiniz, yan etki potansiyeli düşükse mümkün olan en yüksek dozda başlarsınız.

Bazı ilaçlarda ise vücudun adaptasyon dönemi vardır. Bu denemde de yavaş ve düşük doz başlangıç seçeneği kullanılabilir.

Bir ilaç için tüm yukarıda saydığım olasılıklar klinik çalışmalarla "en uygun şekilde" belirlenir ve daha sonra sağlık otoritelerinin onayı sonrasında kullanıma girer. Bu onaylı kullanımlar dışında hekim hastanın mevcut klinik durumuna göre bazı doz modifikasyonları yapabilir.

Umarım faydalı olmuştur..

Teşekkür (2)
Paylaş
1

öncelikle bilgimin olmadığı konuda söz ettiğim için özür dilerim ama sadece bir mantık yürüteyim dedim.vücudun buna hazırlansın diye.örneğin antidepresan kullanıyorum ve çokça yan etkisi var bu yan etkilerini düşük seviyede yaşamam için doktor başlarda yarım al demesinin sebebinin bu olacağını düşünüyorum :)

Teşekkür
Paylaş
0
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Bir politikacı bir sonraki seçimi, bir devlet lideri ise bir sonraki nesli düşünür.”
James Clarke
Geri Bildirim Gönder