Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Anonim
Anonim Üye
2

Neden tedaviler düşük dozda başlar ve arttırılarak devam eder?

HIV bulaşmış kişilerin AZT tedavisinde düşük dozda başlayıp, arttıratak ilerlemesinin ana sebebi nedir? AZT direnci bakımından yüksek dozda başlamak çok daha faydalı olmaz mı? Aynı şekilde tedavinin dozu virüsün evrimsel sürecini ne yönde etkiler?
566 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
2 Cevap
Günhan Özkul
Tıp Doktoru

Bu konuyu detayına girmeden genel tababet temelinde yanıtlamaya çalışayım;

Öncelikle bahsettiğiniz uygulamayı genellememek gerekir.

Bir ilaç;

Tüm Reklamları Kapat

Belirli dozda başlanıp, aynı dozda devam edilip yine aynı dozda kesilebilir

Düşük dozda başlanıp, optimal doza çıkılıp, doz azaltılarak kesilebilir

Yüksek doz başlanıp, optimal doza inilip, doz azaltılarak kesilebilir şeklinde örnekleri çoğaltmak mümkündür.

Bunun sebebi temelde ilaç dediğimiz yabancı maddeyi istenilen tedavi edici etkiyi oluşturması için mümkün olan en uygun dozda, en uygun sürede verme gerekliliğidir.

Tüm Reklamları Kapat

Bazı ilaçlarda istenilen etkinin ortaya çıkması ile yan etki oluşturması arasında çok ince bir çizgi bulunur. Yan etkileri de düşünerek zaman içinde artan dozlama yapılır.

Bazı ilaçlarda ise tedavinin hızlı başlamasını istersiniz, yan etki potansiyeli düşükse mümkün olan en yüksek dozda başlarsınız.

Bazı ilaçlarda ise vücudun adaptasyon dönemi vardır. Bu denemde de yavaş ve düşük doz başlangıç seçeneği kullanılabilir.

Bir ilaç için tüm yukarıda saydığım olasılıklar klinik çalışmalarla "en uygun şekilde" belirlenir ve daha sonra sağlık otoritelerinin onayı sonrasında kullanıma girer. Bu onaylı kullanımlar dışında hekim hastanın mevcut klinik durumuna göre bazı doz modifikasyonları yapabilir.

Umarım faydalı olmuştur..

210 görüntülenme
Bu cevap, soru sahibi tarafından en iyi cevap seçilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
2
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
İzzettin Oktay
İzzettin Oktay
1,070 UP
liseli

öncelikle bilgimin olmadığı konuda söz ettiğim için özür dilerim ama sadece bir mantık yürüteyim dedim.vücudun buna hazırlansın diye.örneğin antidepresan kullanıyorum ve çokça yan etkisi var bu yan etkilerini düşük seviyede yaşamam için doktor başlarda yarım al demesinin sebebinin bu olacağını düşünüyorum :)

1
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close