Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
1

Neden sadece Homo-Sapiens ağlamayı öğrendi?

Diğer türler acı çekse de ağlayamıyor.
231 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Refik Sabah
Bu konu hakkında uzun süre araştırma yaptım.

Öncelikle neden ağladığımızı bilmek gerekiyor.Ağlamamızın kısca nedeni beyinde oluşan yoğun duygular nedeniyle otonom sinir sistemi tarafından göz yaşı bezleri gibi ağladığımızı belli edecek olan gerekli olayların yerine getirilmesi için bazı sistemleri uyarılmasıdır.Bunun evrimsel nedeni tam olarak bilinmesede duygu durumunu dengelediği yönünde bilgiler olmakla birlikte yardıma ihtiyacımız olduğunu başka insanlara belli etmek olduğu gibi bazı görüşler var.Hatta gözyaşının beyne ağrı kesici gibi geldiği de bilim insanlarınca keşfedilmiş.Hayvanlara gelecek olursak bir çok hayvanın da duyguları vardır üzülürler,canları sıkılabilir ve ya eğlenebilirler fakat beyinleri insanlar kadar gelişmiş olmadığından bu duygular insanlardaki kadar yoğun değildir.Daha çok hayatta kalmak gibi temel amaçlar doğrultusunda hareket ederler.Örnek olarak bir yemek için bir hayvanı öldürdüğünde üzülebilir fakat hayvanlarda bu geçerli değildir.Bu yüzden bir çok hayvanın göz yaşı akıttığı bilinsede bu sırada bunun nedeninin yaşadığı duygular olduğunu söyleyecek yeterli bilgi yok.Kısacası insanın ağlayıp hayvanların ağlamamasının temel nedeni beyninin daha gelişmiş olmasıdır.

Kaynaklar

 1. Doğan Burda. Neden Gözyaşı Dökeriz. (20 Eylül 2021). Alındığı Tarih: 20 Eylül 2021. Alındığı Yer: | Arşiv Bağlantısı
 2. Ecem Kaya. Neden Ağlarız. (20 Eylül 2021). Alındığı Tarih: 20 Eylül 2021. Alındığı Yer: | Arşiv Bağlantısı
 3. Bilmiyorum. Hayvanlar Ağlar Mı. (20 Eylül 2021). Alındığı Tarih: 20 Eylül 2021. Alındığı Yer: | Arşiv Bağlantısı
0
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close