Evrim Ağacı Soru & Cevap
Reklamı Kapat
Puan Ver
2
Puan Ver

Neden merak ederiz? Kediler de insanlar gibi merak eder mi yoksa biz mi öyle yorumluyoruz?

Merak duygusu nereden geliyor?

1
Anonim 2
278 görüntülenme
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

Merak duygusu bizi araştırmak, bilgi edinmek konusunda kamçılar. X şeye merak duyduğumuz zaman X şey hakkında bilgi edinmek için uğraşırız. Birşeyler hakkında bilgi edinmek ise zaten avantajlıdır. Bilgi canlıları evrimsel açıdan avantajlı kılar, daha kolaynhayatta kalır daha kolay ürerler. Kediler de elbette birşeyleri merak ediyorlar. Yanına değişik birşey koyduğunuzda merak ederler ve bilgi edinmek için koklarlar, bir-iki pati atarlar, yeterli gelmediyse yalarlar mesela. Tabi merak duygumuz değişkenlik gösterebilir. Bir dişi karşıdaki bir erkeğe oldukça merak uyandırıcı görünebilir. Üremeyle alakalı bir durum. Onun hakkında bilgi edinmesi avantaj doğurur. Cinsel seçilimin de açıklamasıyla canlıların rastgele çiftleşmediklerini biliyoruz. Canlılar çiftleşeceği birey hakkında görsel, işitsel veya duyusal olarak bilgi ediniyor. Ve bu bilgiler doğrultusunda ona olan arzusu değişiyor. Gelecek neslin evrimsel olarak avantajlı çıkması için doğru bireyle çiftleşilmesi gerekiyor elbette. Eğer merak olmasa bu bilgileri edinmemiz oldukça zor olurdu. Merak bir duygudur sonuçta ve duygular güçlüdür. Duygusal olarak onayladığımız şeyi yapmak daha kolaydır. Öte yandan merak duygusu bilince bağlı olarak da değişebilir. Bir insan "Len bu güneş nasıl oluyor da enerji üretebiliyor?" diyebilirken, bir balina veya köpek bunu merak etmeyecektir. Umarım olumsuz bir şekilde merak duygumuzu yitirmeyiz. Maalesef ki insanlar yeni doğduklarında oldukça meraklıyken, büyüdükçe çevresel uyaranlar (eğer olumsuzsa) bu merak duygusuna balta vuruyor. "İcat çıkarma", "Sen boşver bunları derslerine bak", "Ee bunu bilmek ne işine yarayacak?" gibi lafların oldukça yaygın olması da bunu doğruluyor. Uzun olduğu ve biraz da konudan saptığım için kusura bakmayın. Benim bu konu hakkındaki bazı görüşlerim bunlar işte. Teşekkürler.

489 görüntülenme
Puan Ver
1
Puan Ver
Teşekkür
Paylaş
1
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Reklamı Kapat
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Bir işin yapılamayacağını söyleyenler, o işi yapanların önünü kesmemelidir.”
Anonim