Puan Ver
2
Puan Ver

Neden merak ederiz? Kediler de insanlar gibi merak eder mi yoksa biz mi öyle yorumluyoruz?

Merak duygusu nereden geliyor?

1
Anonim 2
Favorilerime Ekle
Sonra Cevapla
Takip Et
Reklam
Reklam
1 Cevap

Merak duygusu bizi araştırmak, bilgi edinmek konusunda kamçılar. X şeye merak duyduğumuz zaman X şey hakkında bilgi edinmek için uğraşırız. Birşeyler hakkında bilgi edinmek ise zaten avantajlıdır. Bilgi canlıları evrimsel açıdan avantajlı kılar, daha kolaynhayatta kalır daha kolay ürerler. Kediler de elbette birşeyleri merak ediyorlar. Yanına değişik birşey koyduğunuzda merak ederler ve bilgi edinmek için koklarlar, bir-iki pati atarlar, yeterli gelmediyse yalarlar mesela. Tabi merak duygumuz değişkenlik gösterebilir. Bir dişi karşıdaki bir erkeğe oldukça merak uyandırıcı görünebilir. Üremeyle alakalı bir durum. Onun hakkında bilgi edinmesi avantaj doğurur. Cinsel seçilimin de açıklamasıyla canlıların rastgele çiftleşmediklerini biliyoruz. Canlılar çiftleşeceği birey hakkında görsel, işitsel veya duyusal olarak bilgi ediniyor. Ve bu bilgiler doğrultusunda ona olan arzusu değişiyor. Gelecek neslin evrimsel olarak avantajlı çıkması için doğru bireyle çiftleşilmesi gerekiyor elbette. Eğer merak olmasa bu bilgileri edinmemiz oldukça zor olurdu. Merak bir duygudur sonuçta ve duygular güçlüdür. Duygusal olarak onayladığımız şeyi yapmak daha kolaydır. Öte yandan merak duygusu bilince bağlı olarak da değişebilir. Bir insan "Len bu güneş nasıl oluyor da enerji üretebiliyor?" diyebilirken, bir balina veya köpek bunu merak etmeyecektir. Umarım olumsuz bir şekilde merak duygumuzu yitirmeyiz. Maalesef ki insanlar yeni doğduklarında oldukça meraklıyken, büyüdükçe çevresel uyaranlar (eğer olumsuzsa) bu merak duygusuna balta vuruyor. "İcat çıkarma", "Sen boşver bunları derslerine bak", "Ee bunu bilmek ne işine yarayacak?" gibi lafların oldukça yaygın olması da bunu doğruluyor. Uzun olduğu ve biraz da konudan saptığım için kusura bakmayın. Benim bu konu hakkındaki bazı görüşlerim bunlar işte. Teşekkürler.

Favorilerime Ekle
0
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Evrim bir kuvvet değil, bir süreçtir. Bir sebep değil, bir yasadır.”
John Morley
Geri Bildirim Gönder