Sorulara Dön
2
Antropoloji & Arkeoloji

Neden mahrem yerlerimizi örteriz?

İlk defa ne zaman mahrem yerlerimizi örtmeye başladık. Evimin buna açıklaması varsa nasıl açılıyor?

2
250 görüntülenme
Teşekkür (1)
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
2 Cevap

Mahrem yerlerimizi örteriz çünkü karşı cinse olan ilgimizi, cinsel yakınlık hissettiğimizi, üremeye yönelik dürtülerimizin anlık olarak hareketlendiğini cinsel organlarımız açık eder. Bu dürtü aslında gayet normal ve anlaşılır bir durumdur ama insanlar sosyal ilişkiler geliştirdikten ve oluşturulan topluluklardaki ilişki biçimleri netleştikten sonra herkesin dürtüsel olarak herhangi bir kişiye karşı cinsel etkilenim hissetmesi hoş karşılanacak bir durum değildir. Sosyal ilişkiler gereği bu dürtülerimizi dizginlemek ve gizlemek zorundayızdır. O nedenle de mahrem bölgelerimizi gizleriz. Yani bu yaklaşım evrimsel değil sosyal.

472 görüntülenme
Kabul Edilen Cevap
8
Teşekkür (4)
Paylaş
8
Bu cevap, soruyu soran kullanıcı tarafından kabul edilen cevap seçilmiştir ve bu nedenle önde gösterilmektedir. Bir cevabın soruyu soran tarafından kabul edilmiş olması, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.

merhabalar Pantheon Pantheon

cinsellikle alakalı düşünceye katılmıyorum. yani elbette doğru tarafları var ama tam tersi olan birçok durum örnek verebilirim. geçenlerde bir belgesel izlemiştim, minik bir adada ki yaşayan ilkel kabileyle alakalıydı. o adada insanlar doğdukları ilk andan öldükleri ana kadar hiç kimse kıyafet giymiyor, mahrem yerlerini örtmüyordu. adadaki herkes çıplak dolaşır kimse kıyafet örtmekle de uğraşmıyor ve iklimde buna izin veriyor. bu adada erkekler kadınlara ağzı sulanarak bakmıyordu, her yerde çıplak kadın resimleri falan yoktu, taciz yada tecavüz vakaları yoktu, evlenme kısmında erkekler kadınlara evlenme teklifi ediyor, kadın kabul ederse önce başını sonra omzuna dokunuyor ve bu sayede karı koca oluyorlardı, direk kadının göğsüne yada kalçasına saldırmıyordu. ki bu ada dışında Afrika'daki bazı kabileleri de buna benzer davranışlar sergilediğini söyleyebilirim.

şunu demeye çalışıyorum, cinsellik yada karşı cinsine nasıl davranacağını tamamen kültürün belirler. cinselliği dizginlemek için kıyafet ortaya çıkmamıştır, kıyafet olmadan da kültürün ve eğitimin etkisiyle cinsellik dizginlenebileceği gibi bazı olaylarda da kıyafetle bile dizginlenmez. bakınız Araplar, kadınlar tamamen kıyafetle vücutlarını kapatsalar bile onlara kötü gözle bakabiliyor(kaynağı olarak güzel bir kitap bırakayım= şeriat ülkesinde kadın olmak- Zekiye Yüksel).

tamamen şahsi fikrimdir, kültür ve konuşulan dil büyük oranda coğrafyaya bağlıdır. eğer ki coğrafya kıyafet giymemeye uygunsa ve kıyafet giymek belirgin bir avantaj sağlamıyorsa, o kültürde kıyafet olmayan bir sosyal yaşama izin verebilir, "mahrem yeri" diye bir kelime bile olmayabilir . eğer ki kıyafet giymek zorunlu bir iklimde yaşanıyorsa kıyafete uygun kültür gelişir. merak etmek her zaman en tahrik edici duygu olmuştur, bundan dolayı bir mahremiyet ve gizlenmesi gereken vücut bölgeleri ortaya çıkması pek muhtemel.

139 görüntülenme
5
Teşekkür
Paylaş
5
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın