Bu Reklamı Kapat
Sorulara Dön
Burak Akar
Burak Akar Üye
2

Neden her (yani cogunlukla) avrupa tablolarinda orta çağ yada rönesans tablolarında soyunmuş erkek veyahut kadin vardır?

(soru biraz bozuk oldu kusura bakmayın düzeltemedim)Mesela bi fransiz tablosunda kadin göğüsleri açık fakat elinde Fransız bayragi en önde Durmuş .(sanirim Fransız devrimi tablosu)
317 görüntülenme
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
2 Cevap
Cevap
Ecem @Cadıbozmasıı
Ecem @Cadıbozmasıı Sanat sever

Özellikle rönesans ve aydınlanma çağında popüler olan bahsettiğiniz tablolara nü denir.

Orta çağ boyunca Katolik Kilisesi cinselliği , çıplaklığı ve şehveti kesinlike hoş görmedi.

Bu Reklamı Kapat

Şehveti tetikleyebilir,insan ancak vaftiz suyu ile yıkanmalıdır gerekçesiyle yıkanmanın bile yasaklandığı devirler oldu. Kadınların süslenmesi, şık giyinmesi yasaklandı.Evli çiftler arasında bile cinsellik mazur görülebilir bir kabahat olarak görüldü , ömür boyu bakir kalmak övüldü .

Sanat toplumun aynasıdır.

Bu Reklamı Kapat

Kilisenin gücünün sarsıldığı insanların aydınlandığı çağda çıplaklık saflık,güzellik, esaretten (kıyafet oluyor bu sembolizm alfabesinde ) kurtulmanın , özgürlüğün, sembolü olarak çıplaklık ön plana çıkarıldı .

Bahsettiğiniz tablonun ismi Halka Yol Gösteren Özgürlüktür.

Fransız İhtilali ile Aristokrasi ve Monarşinin halka , özgür düşünceye , demokrasiye karşı kurduğu düzen yıkılmış zafer sarhoşu halk eski sistemin bütün çürümüş sembollerini yerlebir etmiştir.

Fransız İhtilali ile ayrıca kadına yüzyıllardır din,baskıcı ahlak vb ile vurulan prangalar da gevşemeye başlamış yüzyıllarca zorla kapatılan,eve hapsedilen, adeta zincire vurulmuş bir mahkum gibi sarıp sarmalanan kadın zincirlerini kırmış, çürümüş aristokrasiyi yıkmak için mücadele eden halkın en ön safında bayrak taşımıştır.

Fikri sorulmayan halkın,adı duyulmayan , ev mahkum kadını bir anda kayıtsız şartsız egemenliğin sahibi olan halkın devrim önderi , korkusuz kadınına dönüşmüştür .

İşte bu devrimin yapısı, tablonun mesajıdır.

Göğüslerin açık olması da kadının cinsel,sosyal ve siyasal olarak özgürleşmesinin sembolüdür.

238 görüntülenme
2
  • Raporla
Cevap
Genç Mühendis
Genç Mühendis Düşünür

merhabalar Burak Akar

öncelikle her resmi robot gibi bakmamak lazım, nerdeyse bütün sanat eserlerinin altında bir anlam vardır, küçücük detaylar bile bize güzel oykuler anlatır. hikayeye yada antında yatan mesaj sana dogrudan gosterilmez, daha sembollerle ifade edilir. mesela verdiğin örnek üzerinden gidelim.Eugène Delacroix'in resimi, 1830 yılında resmedilmiştir, elbisesi yırtık, ayakları ve göğsu acık kadın yoksulluğu temsil etmek için çizilmiştir. yer yatan ölü insanlar daha moderm giyinmiştir(burjuva), yasayan devrimciler daha eski püskü(proleterya), resimdeki eli tabancalı çocuk figüründe Victor Hugo’nun Sefiller romanındaki Gavroche karakterinden esinlenildiği düşünülmektedir falan filan altında çok anlam cıkabilir.

Bu Reklamı Kapat

Peki genelde cıplaklıklar ne anlama gelir altında ne anlam cıkar? mesela erkekleri düşünelim, çıplak erkek heykelleri resimleri falan. genelde iri yarı, kaslı ve duzgun fizikler goruruz. bunun altında yatan mesaj ''erkeklik, yiğitlik, bak ben cok macoyum cok gucluyum kızlar bana bakakalıyor'' gibi bişi olabilir. sonucta olimpiyatlar falan baya popi o zamanlar. kadınların çıplak olması eğlenceyi, erotizm, aşk, burası mukemmel bir yer, yada sefalet(avrupalı kadınlar farkirlikten fahişelik yapıyolardı), güzellik yada erkekleri yuceltmek için falan bir çok sebepten kullanılabilir. dediğim gibi sanat eserinin altında yatan anlam önemli olan.

HA bu arada bu yazdıklarımın hepsi kendi şahsi fikrim yanlış olabilir çok arastırmadan soyluyorum bunları :)

141 görüntülenme
0
  • Raporla
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
İlginizi Çekebilecek Sorular
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

  1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

  2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara
Alıntı Ekle
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, fark edildiğinde ufku genişleten tespitler içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Formu olabildiğince eksiksiz doldurun.
Girdiğiniz sözün/alıntının kaynağı ne kadar açıksa o kadar iyi. Açıklama kısmına kitabın sayfa sayısını veya filmin saat/dakika/saniye bilgisini girebilirsiniz.
2
Anonimden kaçının.
Bazı sözler/alıntılar anonim olabilir. Fakat sözün anonimliğini doğrulamaksızın, bilmediğiniz her söze/alıntıya anonim yazmayın. Bu tür girdiler silinebilir.
3
Kaynağı araştırın ve sorgulayın.
Sayısız söz/alıntı, gerçekte o sözü hiçbir zaman söylememiş/yazmamış kişilere, hatalı bir şekilde atfediliyor. Paylaşımınızın site geneline yayılabilmesi için kaliteli kaynaklar kullanın ve kaynaklarınızı sorgulayın.
4
Ofansif ve entelektüel düşünceden uzak sözler yasaktır.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
5
Sözlerinizi tırnak (") içine almayın.
Sistemimiz formatı otomatik olarak ayarlayacaktır.
Gönder
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et