Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Burak Akar
Üye
2

Neden çoğunlukla Avrupa, Ortaçağ ya da Rönesans tablolarında soyunmuş insan vardır?

(soru biraz bozuk oldu kusura bakmayın düzeltemedim)Mesela bi fransiz tablosunda kadin göğüsleri açık fakat elinde Fransız bayragi en önde Durmuş .(sanirim Fransız devrimi tablosu)
1,804 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
2 Cevap
Ecem @Cadıbozmasıı
Sanat sever

Özellikle rönesans ve aydınlanma çağında popüler olan bahsettiğiniz tablolara nü denir.

Orta çağ boyunca Katolik Kilisesi cinselliği , çıplaklığı ve şehveti kesinlike hoş görmedi.

Şehveti tetikleyebilir,insan ancak vaftiz suyu ile yıkanmalıdır gerekçesiyle yıkanmanın bile yasaklandığı devirler oldu. Kadınların süslenmesi, şık giyinmesi yasaklandı.Evli çiftler arasında bile cinsellik mazur görülebilir bir kabahat olarak görüldü , ömür boyu bakir kalmak övüldü .

Tüm Reklamları Kapat

Sanat toplumun aynasıdır.

Kilisenin gücünün sarsıldığı insanların aydınlandığı çağda çıplaklık saflık,güzellik, esaretten (kıyafet oluyor bu sembolizm alfabesinde ) kurtulmanın , özgürlüğün, sembolü olarak çıplaklık ön plana çıkarıldı .

Bahsettiğiniz tablonun ismi Halka Yol Gösteren Özgürlüktür.

Fransız İhtilali ile Aristokrasi ve Monarşinin halka , özgür düşünceye , demokrasiye karşı kurduğu düzen yıkılmış zafer sarhoşu halk eski sistemin bütün çürümüş sembollerini yerlebir etmiştir.

Tüm Reklamları Kapat

Fransız İhtilali ile ayrıca kadına yüzyıllardır din,baskıcı ahlak vb ile vurulan prangalar da gevşemeye başlamış yüzyıllarca zorla kapatılan,eve hapsedilen, adeta zincire vurulmuş bir mahkum gibi sarıp sarmalanan kadın zincirlerini kırmış, çürümüş aristokrasiyi yıkmak için mücadele eden halkın en ön safında bayrak taşımıştır.

Fikri sorulmayan halkın,adı duyulmayan , ev mahkum kadını bir anda kayıtsız şartsız egemenliğin sahibi olan halkın devrim önderi , korkusuz kadınına dönüşmüştür .

İşte bu devrimin yapısı, tablonun mesajıdır.

Göğüslerin açık olması da kadının cinsel,sosyal ve siyasal olarak özgürleşmesinin sembolüdür.

342 görüntülenme
3
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Genç Mühendis
Genç Mühendis
269K UP
Düşünür

merhabalar Burak Akar

öncelikle her resmi robot gibi bakmamak lazım, nerdeyse bütün sanat eserlerinin altında bir anlam vardır, küçücük detaylar bile bize güzel oykuler anlatır. hikayeye yada antında yatan mesaj sana dogrudan gosterilmez, daha sembollerle ifade edilir. mesela verdiğin örnek üzerinden gidelim.Eugène Delacroix'in resimi, 1830 yılında resmedilmiştir, elbisesi yırtık, ayakları ve göğsu acık kadın yoksulluğu temsil etmek için çizilmiştir. yer yatan ölü insanlar daha moderm giyinmiştir(burjuva), yasayan devrimciler daha eski püskü(proleterya), resimdeki eli tabancalı çocuk figüründe Victor Hugo’nun Sefiller romanındaki Gavroche karakterinden esinlenildiği düşünülmektedir falan filan altında çok anlam cıkabilir.

Peki genelde cıplaklıklar ne anlama gelir altında ne anlam cıkar? mesela erkekleri düşünelim, çıplak erkek heykelleri resimleri falan. genelde iri yarı, kaslı ve duzgun fizikler goruruz. bunun altında yatan mesaj ''erkeklik, yiğitlik, bak ben cok macoyum cok gucluyum kızlar bana bakakalıyor'' gibi bişi olabilir. sonucta olimpiyatlar falan baya popi o zamanlar. kadınların çıplak olması eğlenceyi, erotizm, aşk, burası mukemmel bir yer, yada sefalet(avrupalı kadınlar farkirlikten fahişelik yapıyolardı), güzellik yada erkekleri yuceltmek için falan bir çok sebepten kullanılabilir. dediğim gibi sanat eserinin altında yatan anlam önemli olan.

Tüm Reklamları Kapat

HA bu arada bu yazdıklarımın hepsi kendi şahsi fikrim yanlış olabilir çok arastırmadan soyluyorum bunları :)

212 görüntülenme
0
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close