Sorulara Dön
0
Sosyal Bilimler

Neden her şey'de kadından çok erkeği görüyoruz?

Sayfanın hemen yanında haftanın ve ayın sıralamasındaki isimlere bakın erkek. Satranç turnuvalarına bakın, erkek. Youtube'da satranç kanallarının yakındığı ortak sitem ezici çoğunlukla erkeklerin olduğu. Yemek yarışmalarına programına bakın son düzlükte kalanlar hep erkek. Bu durum ülkemiz özelinde değil

3
167 görüntülenme
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
3 Cevap

merhabalar Alperen Yılmaz

her şeyde kadınlardan çok erkekleri görmüyoruz öncelikle :) öncelikle şunu kabullenelim. kadın ve erkekler birbirlerinden hem fiziksel, hem hormonal, hem zihinsel olarak o kadar farklıdır ki. bizler çok farklı amaçlar için evrimleşmişiz desek yanlış olmaz bence :)

mesela erkekler genelde beynin sağ lobunu kulllanır ve sağ lob mantıksal-matematik lobudur. kadınlar ise daha duygusal olan sol lobunu kullanırlar. o yüzden erkekler daha strateji, bilim, matematik gibi konularda kadınlardan daha YATKIN OLUR!! daha iyi olurlar demiyorum dikkatini çekerim. bir konuda iyi olmak demek çalışmakla alakalı. ama (gördüğüm kadarıyla) erkekler daha yatkın olduğu için, bu konulara daha hevesli oluyorlar. öğrenmek, bilmek daha çok istiyorlar. bu yüzden teknik uni lerde erkekler çoğunlukta, bu yüzden satrançta erkekler daha fazla, bu yüzden evrim ağacında daha çok erkek görüyoruz.

kadınlar iletişimde, sosyal konularda daha iyiler ve erkeklerden daha iyi olduğunu bile söyleyebilirim. eşit ağırlık bölümlerinde kızların çoğunlukta olma sebebi de budur. bir de kadınlar çocuk bakmak, çocukla ilgilenmek gibi sorumlulukları erkeklerden daha çok üstlenmeleri, kadınları bazen geri plana atabilmektedir. şahsi fikrimi söyliyim= topluma kazandırdıkların akademik başarıdan fazlasıdır, yetiştireceğin çocukta topluma karşı bir görevindir. sadece kadınların çocuk bakmak için kendinden fedakarlık yapması bence erkeklerin bir zayıflığıdır.

toplum baskısı da aynı şekilde kadınların aleyhinedir. tarih boyunca o kadar çok toplum baskısına maruz kalmışlardır ki, geçmişte çok az kadının adı çıkmıştır. şu an bile dünya genelinde gelişmemiş ülkelerde bile hala kadınlar baskı altında, onları ön planda görmek imkansız. kültürün kadının ev işi yapan erkeğin para kazanan bir yapıyı savunmasından hep nefret etmişimdir. aynı evde yaşıyorsan, ev herkesin sorumluluğudur! para kazanmakta öyle!! toplum olarak aslında biraz saçmalıklardan kurtulsak göklere uçacağız!

148 görüntülenme
1
Teşekkür (2)
Paylaş
1

Evrimsel olarak dış şartlarla savaşma, besin elde etme gibi fiziksel kuvvet gerektiren görevler ile, ev içinde çocuk-ev bakımı gibi görevlerin cinsler arasında paylaşımı söz konusuydu kaçınılmaz olarak. Biyolojik yapı olarak bu ayrım oldukça kolay yapılmış olmalı. Ancak bu kadının evden çıkmaması, dış ortamdan izole kalması demek değil tabii ki. Ancak o kadar uzun bir zamanda oluşmuş görev dağılımının homosapiens için hiç etkisinin olmamasını düşünmek mümkün değil tabii ki. Testesteronik etkiyle aktif, risk alan, tehlikeye giren eril yapıyı daha çok görüyoruz bilim, sanat, felsefe vs disiplinlerde. Ancak zamanla kadın erkek ayrımının dahi kalmayacağını düşünmek zor değil. Yaşamda kalmanın merkezde olduğu dönem için paylaşılmış görevlerden bahsedebiliyoruz, ancak bu gerekliliğin mutlak olmadığını deneyimliyoruz kendi zamanımızda. Kültürel-geleneksel yüklenmiş kalıp cinsel rollerin yapaylığı ve anlamsızlığı zamanla anlaşılarak, bu tarz sosyal kalıpların kalmayacağını düşünüyorum.

Evrim ağacı gibi bilim-bilgi merkezli platformlarda, BİLGİ YARIŞTIRMA, kendini üstün-önde görüp bununla övünme gibi çocuksu yaklaşımlar görülmez. Birlikte daha çok bilgiye ulaşma amaçlanır çünkü.

0
Teşekkür (1)
Paylaş
0

Aşağıda gördüğünüz gibi geçen ayın liderliği bende ve bu ay için de 2. sıradayım. Ama dilediğim kadar vakit ayırıp araştırıp cevap yazamıyorum çünkü biri 6 diğeri 4 yaşında iki çocuğum var ve onlarla genelde benim ilgilenmem gerekiyor:(

264 görüntülenme
0
Teşekkür (1)
Paylaş
0
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın