Bu Reklamı Kapat
Sorulara Dön
2

Neden her şey'de kadından çok erkeği görüyoruz?

Sayfanın hemen yanında haftanın ve ayın sıralamasındaki isimlere bakın erkek.Satranç turnuvalarına bakın,erkek.YouTube'da satranç kanallarının yakındığı ortak sitem ezici çoğunlukla erkeklerin olduğu.Yemek yarışmalarına programına bakın son düzlükte kalanlar hep erkek.Bu durum ülkemiz özelinde değil
360 görüntülenme
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
5 Cevap
Cevap
Genç Mühendis
Genç Mühendis Düşünür

merhabalar Alperen Yılmaz

her şeyde kadınlardan çok erkekleri görmüyoruz öncelikle :) öncelikle şunu kabullenelim. kadın ve erkekler birbirlerinden hem fiziksel, hem hormonal, hem zihinsel olarak o kadar farklıdır ki. bizler çok farklı amaçlar için evrimleşmişiz desek yanlış olmaz bence :)

Bu Reklamı Kapat

mesela erkekler genelde beynin sağ lobunu kulllanır ve sağ lob mantıksal-matematik lobudur. kadınlar ise daha duygusal olan sol lobunu kullanırlar. o yüzden erkekler daha strateji, bilim, matematik gibi konularda kadınlardan daha YATKIN OLUR!! daha iyi olurlar demiyorum dikkatini çekerim. bir konuda iyi olmak demek çalışmakla alakalı. ama (gördüğüm kadarıyla) erkekler daha yatkın olduğu için, bu konulara daha hevesli oluyorlar. öğrenmek, bilmek daha çok istiyorlar. bu yüzden teknik uni lerde erkekler çoğunlukta, bu yüzden satrançta erkekler daha fazla, bu yüzden evrim ağacında daha çok erkek görüyoruz.

kadınlar iletişimde, sosyal konularda daha iyiler ve erkeklerden daha iyi olduğunu bile söyleyebilirim. eşit ağırlık bölümlerinde kızların çoğunlukta olma sebebi de budur. bir de kadınlar çocuk bakmak, çocukla ilgilenmek gibi sorumlulukları erkeklerden daha çok üstlenmeleri, kadınları bazen geri plana atabilmektedir. şahsi fikrimi söyliyim= topluma kazandırdıkların akademik başarıdan fazlasıdır, yetiştireceğin çocukta topluma karşı bir görevindir. sadece kadınların çocuk bakmak için kendinden fedakarlık yapması bence erkeklerin bir zayıflığıdır.

toplum baskısı da aynı şekilde kadınların aleyhinedir. tarih boyunca o kadar çok toplum baskısına maruz kalmışlardır ki, geçmişte çok az kadının adı çıkmıştır. şu an bile dünya genelinde gelişmemiş ülkelerde bile hala kadınlar baskı altında, onları ön planda görmek imkansız. kültürün kadının ev işi yapan erkeğin para kazanan bir yapıyı savunmasından hep nefret etmişimdir. aynı evde yaşıyorsan, ev herkesin sorumluluğudur! para kazanmakta öyle!! toplum olarak aslında biraz saçmalıklardan kurtulsak göklere uçacağız!

199 görüntülenme
5
  • Raporla
Cevap
Merve Arıcıbaşı
Merve Arıcıbaşı PhD Veterinary Sciences

Aşağıda gördüğünüz gibi geçen ayın liderliği bende ve bu ay için de 2. sıradayım. Ama dilediğim kadar vakit ayırıp araştırıp cevap yazamıyorum çünkü biri 6 diğeri 4 yaşında iki çocuğum var ve onlarla genelde benim ilgilenmem gerekiyor:(

333 görüntülenme
4
  • Raporla
Cevap
Pınar Taşğın
Pınar Taşğın Mühendislik öğrencisiyim.

Cinsiyet rollerinin nasıl dağıtıldığını farketmeniz gerekiyor. Çocukluğumdan beri hayalim bir bilim insanı olmaktı. Erkekler bilim gibi konulara daha hevesli bu yüzden daha çok çalışıyorlar savını kabul etmiyorum. Hala çevrenize bakarsanız bir kadının çocuk büyütmesi, temizlik yapması, yemek yapması zorunluluk gibi görülürken bir erkeğin bunları yapması lütuf gibi görüldüğünü farkedersiniz. Birçok şeye bölmemiz gerekiyor zamanımızı.

Bizler erkeklerden daha zor öğrenen ya da sürekli duygusal ağlamaklı dolaşan eksik canlılar değiliz. Uzun vadede erkeklerden çok daha disiplinli çalışabilir, çok daha fazla baskıya göğüs gerebiliriz ki genellikle de böyle olur. Kadın-erkek eşitliği için yoğun uğraş verilen şu dönemde bile popüler kültürde kadınların başarısının erkekler kadar dikkat çekmediğini görürsün. Bunun en yakın örneği Uğur Şahin ve Özlem Türeci'dir. Tüm bunlara rağmen birçok alanda kadınlar bu kalıpları yıkarak spor, müzik, tıp, mühendislik ve birçok alanda başarılara imza atıyorlar.

Bu Reklamı Kapat

177 görüntülenme
4
  • Raporla
Cevap
Şemsettin Aliyev
Şemsettin Aliyev Satranç oyuncusu

Toplumsal baskı gibi cevaplar artık ikna edici gemiyor, 1800`lü, 1900`lü yıllarda neden erkek bilim adamı niye fazla gibi sorulara bu cevap iknaedici olabilir ama günümüzde değil. 2022 yılındayız, hepiniz kabul edersiniz ki en azından 2000 yılından bu yana hiç değilse batıda, büyük şehirlerde toplumsal baskı cevabını desteklemeyen hayat şartları var. Erkekler ve kızlar aynı okullarda okuyoruz, aynı satranç kursuna gidiyoruz, aynı hocalardan eğitim alıyoruz. Ama bu aynı şartlara rağmen yine bir çok konuda erkeklerin daha başarılı olduğunu gözlemleyebiliyoruz. Çocuk bakıyorum gibi bahaneleri de geçersiz kılmak için örnekleri alt yaş gruplarından da verebiliriz. Satranç kursuna giden 14 yaşındaki bir erkek ve bir kızın hayatı çok farklı değil, o kız çocuk bakmıyor. Satrançla uğraşıyorum bu yüzden satrançtan örnek veriyorum. Günümüzde kaliteli bir satranç okulunda eğitimine devam eden 15 yaşaltı çocuklar içerisinde 10 erkek varsa hiç değilse 8 kız da vardır. Ve çoğu aynı yaşlarda satrança başlamıştır, fakat 15 yaşına geldiklerinde 10 erkeğin içerisinden 2000 ELO`yu geçen 7 veya 8 kişi varsa , 8 kızın arasından 1 veya 2 kişi 2000 ELO`yu geçmiştir. Günümüzün en iyi 100 satranç oyuncusuna bakarsanız 1 tane kadın vardır sadece, alt yaş grublarında da durum aynı şekilde. Geleceğin en iyi satranç oyuncusu olma adayı çocuklara bakarsanız yine hepsi erkek. Evet sadece 7-8 -12 yaşlarındalar ve onlar gibi o yaşta satrançla uğraşan milyonlarca kız da var, aynı okullarda, aynı kişilerden eğitim alıyorlar ama erkekler daha başarılı oluyor. Aynı miktarda, aynı şartlarda, aynı yöntemle çalıştıklarında da erkeklerin gelişimi ve başarısı daha fazla oluyor. Evet olayın %85-i çalışmaktır ama hiç değilse %15-i de yetenek ve benzeri şeylerdir. Veya üniversiteliler, liseliler arasında matematik olimpiyat takımlarına bakın her takımın 6 üyesinden 6sı veya 5i erkek oluyor, aynı okulda aynı üniversitelerde okumalarına rağmen. Hatta çoğu zaman hem satranç kursunda, hem okulda kız çocukların ödevlere erkeklerden daha fazla çalıştığını da söyleyebilirim.

1
  • Raporla
Cevap
Ersals Krononot
Ersals Krononot Krononot⁸

Evrimsel olarak dış şartlarla savaşma, besin elde etme gibi fiziksel kuvvet gerektiren görevler ile, ev içinde çocuk-ev bakımı gibi görevlerin cinsler arasında paylaşımı söz konusuydu kaçınılmaz olarak. Biyolojik yapı olarak bu ayrım oldukça kolay yapılmış olmalı. Ancak bu kadının evden çıkmaması, dış ortamdan izole kalması demek değil tabii ki. Ancak o kadar uzun bir zamanda oluşmuş görev dağılımının homosapiens için hiç etkisinin olmamasını düşünmek mümkün değil tabii ki. Testesteronik etkiyle aktif, risk alan, tehlikeye giren eril yapıyı daha çok görüyoruz bilim, sanat, felsefe vs disiplinlerde. Ancak zamanla kadın erkek ayrımının dahi kalmayacağını düşünmek zor değil. Yaşamda kalmanın merkezde olduğu dönem için paylaşılmış görevlerden bahsedebiliyoruz, ancak bu gerekliliğin mutlak olmadığını deneyimliyoruz kendi zamanımızda. Kültürel-geleneksel yüklenmiş kalıp cinsel rollerin yapaylığı ve anlamsızlığı zamanla anlaşılarak, bu tarz sosyal kalıpların kalmayacağını düşünüyorum.

Evrim ağacı gibi bilim-bilgi merkezli platformlarda, BİLGİ YARIŞTIRMA, kendini üstün-önde görüp bununla övünme gibi çocuksu yaklaşımlar görülmez. Birlikte daha çok bilgiye ulaşma amaçlanır çünkü.

Bu Reklamı Kapat

124 görüntülenme
0
  • Raporla
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
İlginizi Çekebilecek Sorular
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

  1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

  2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara
Alıntı Ekle
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, fark edildiğinde ufku genişleten tespitler içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Formu olabildiğince eksiksiz doldurun.
Girdiğiniz sözün/alıntının kaynağı ne kadar açıksa o kadar iyi. Açıklama kısmına kitabın sayfa sayısını veya filmin saat/dakika/saniye bilgisini girebilirsiniz.
2
Anonimden kaçının.
Bazı sözler/alıntılar anonim olabilir. Fakat sözün anonimliğini doğrulamaksızın, bilmediğiniz her söze/alıntıya anonim yazmayın. Bu tür girdiler silinebilir.
3
Kaynağı araştırın ve sorgulayın.
Sayısız söz/alıntı, gerçekte o sözü hiçbir zaman söylememiş/yazmamış kişilere, hatalı bir şekilde atfediliyor. Paylaşımınızın site geneline yayılabilmesi için kaliteli kaynaklar kullanın ve kaynaklarınızı sorgulayın.
4
Ofansif ve entelektüel düşünceden uzak sözler yasaktır.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
5
Sözlerinizi tırnak (") içine almayın.
Sistemimiz formatı otomatik olarak ayarlayacaktır.
Gönder
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et