Evrim Ağacı Logo Evrim AğacıSoru & Cevap
Evrim Ağacı Soru & Cevap
Reklamı Kapat
3

Neden her insanın parmak izi farklıdır?

2
225 görüntülenme
Teşekkür (1)
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
2 Cevap

Miras Bilimi: Parmak İzi Kalıbı Miras mı?

Science Buddies'den bir Babalar Günü miras soruşturması

Hiç daha küçükken babası gibi görünen bir çocuk gördünüz mü? Sıklıkla iki kişinin birbiriyle ilişkili olduğunu söyleyebiliriz çünkü yüz özellikleri veya saç rengi gibi birkaç benzer fiziksel özelliğe sahiptirler. Bunun nedeni, çocukların DNA'larının yarısını (genetik planlar) her bir ebeveynden almalarıdır. Peki ya parmak izleri gibi küçük bir şeye - bunlar kalıtsal bir özellik mi? Parmak izleri insanları tanımlamak için kullanılır, çünkü her kişinin parmak izleri benzersizdir, ancak insanlar benzer parmak izi desenlerine sahip olabilir. Bu Babalar Günü, parmak izi kalıplarının rastgele mi yoksa genetikten etkilenip etkilenmediğini araştırmak için bu etkinliği ailenizle birlikte yapabilirsiniz. Parmak izi deseninizin size verdiğiniz için babanıza (ve annenize) teşekkür edebileceğiniz sadece bir özellik olup olmadığını görebilirsiniz.

Doğmadan önce bile kendi benzersiz parmak izlerini almaya başladın! 10-24. Haftalarda, fetüsün parmak uçlarının epidermisinde (en dıştaki deri tabakası) gelişim sırtları oluşur. Bu çıkıntıların her parmak ve başparmak üzerinde oluşturduğu desenler, statik olan ve yaşla birlikte değişmeyen parmak izleri olarak bilinir - bu nedenle bir birey bebeklikten yetişkinliğe kadar aynı parmak izlerine sahip olacaktır. Desen büyüdükçe şekil değişir, ancak şekil büyür. (Bunun nasıl çalıştığı hakkında daha iyi bir fikir edinmek için, parmak izinizi bir balona yazıp balonu havaya uçurarak boyut değişikliğini modelleyebilirsiniz.) Her insanın zaman içinde değişmeyen benzersiz parmak izleri olduğundan, bu baskılar kullanılabilir tanımlama için. Örneğin, polis belirli bir bireyin suç mahallinde olup olmadığını belirlemek için parmak izlerini kullanır. Kesitlerin tam sayısı, şekli ve aralığı kişiden kişiye değişse de, parmak izleri desen türlerine göre üç genel kategoriye ayrılabilir: döngü, kemer ve ağırşak.

Parmak izi kalıplarının kalıtımsal bir bileşeni vardır, ancak kalıtım yoluyla alınmalarının genetiği karmaşıktır. (Çoklu genler dahil edilir.) Parmak izleri rahimde gelişirken bir kişinin ortamından da etkilenir. Bu nedenle, kalıtım yoluyla alınması muhtemel bazı parmak izi örneklerini görmüş olabilirsiniz (babalarıyla aynı desen tipine sahip bir oğul ve / veya kız gibi). Ancak bu, yakından ilişkili olduğunu bildiğiniz kişiler için her zaman böyle olmayabilir. Parmak izi desenlerinin nasıl miras alındığını daha net görmek için, ilk "Ekstra" adımda açıklandığı gibi çok daha büyük bir örnek boyutu kullanmanız gerekir. Her insanın parmak izleri benzersiz olduğundan ve aynı DNA'yı paylaşan aynı ikizlerin bile aynı parmak izlerine sahip olmadığı için, bu aynı zamanda parmak izlerinin genetik tarafından tamamen kontrol edilmediğini gösterir.

https://www.scientificamerican.com/article/succession-science-are-fingerprint-patterns-inherited/

447 görüntülenme
Kabul Edilen Cevap
3
Teşekkür (2)
Paylaş
3

Kaynaklar

Her canlının nükleotit dizilimi kendine özgüdür de ondan.Nükleotitle DNA yı oluşturan yapı birimleridir.Adenin,timin,guanin,sitozin, ve RNA daki urasil.Bilindiği gibi bu nükleotitler uygun şartlarda karşılıklı olarak eşlendiğinde DNA yı oluştururlar.Ve bu eşlenme durumu yani dizilim canlıya özgüllük kazandırır.

173 görüntülenme
2
Teşekkür (2)
Paylaş
2

Kaynaklar

Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Reklamı Kapat
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Yapay zekaya kafa yormadan önce doğal aptallığa çare bulmamız gerekmektedir.”
Steve Polyak
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Takipçi UP İçerik Soru Cevap

Devamını Oku