Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
1

Neden hayal kurarız?

655 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Yakup Burak Sarıarslan
Bağımsız Araştırmacı

Hayal kurmak geçmişten günümüze kadar insanların kendi ihtiyaçlarına amaçlarına ve isteklerine göre şekillendirdikleri var olmayan veya olamayacak şeyleri düşünme olayıdır.

Hayaller genelde insanların yaratıcılığını, düşünce biçimlerini ve ufuklarını genişletmelerine yardımcı olur.

[1]Ayrıca hayal kurmak beynimizinde aktif olarak çalışmasına yardımıc olur ve bu çalışma doğru şekilde ve doğru amaç için kullanılırsa algınızın ve beyninizin çalışmasına katkı sağlar.

Tüm Reklamları Kapat

Geçmişten günümüze yapılan icatlar ve keşiflerin altında yatan temel sebeplerden biriside hayal kurmak ve kurdukları bu hayalleri gerçekleştirme istekleridir. Bu isteklerin sonucu olarak da gerek teknolojik gerek bilimsel açıdan insanlık tarihte ilerleme kaydetmiştir.

Hayal kurmamızın birçok nedeni olabilir bunlardan bazıları

İhtiyaçların karşılanması: Hayal kurmak, sahip olmadığımız şeyleri hayal ederek ihtiyaçlarımızı karşılamaya çalışırız. Örneğin, bir kişi yeterli miktarda parası yoksa, zengin olma hayali kurarak bu ihtiyacını karşılamaya çalışabilir.

Stres ve kaygı ile başa çıkmak: Hayal kurmak, kişinin zihnini stresten ve kaygıdan uzaklaştırarak rahatlamasına yardımcı olabilir.

Tüm Reklamları Kapat

Yaratıcılığı desteklemek: Hayal kurmak, yaratıcılığı destekleyen bir aktivitedir. Yeni fikirler ve düşünceler üretmek için hayal kurmak önemlidir.

Mutluluk ve keyif için: Hayal kurmak, birçok insan için keyifli ve eğlenceli bir aktivitedir. Hayal kurarak kişi mutlu ve keyifli hissedebilir.

Sonuç olarak, hayal kurmak insanların doğasında olan bir aktivitedir ve birçok farklı nedene dayanabilir. Hayaller, kişinin yaşamını zenginleştirebilir ve yeni fırsatlar yaratmasına yardımcı olabilir.

Sonuç olarak hayal kurmadan, düşünmeden ve bu hayallerin peşinde koşmadan yaşamak neredeyse insanın doğasına aykırıdır.

Hayal kurmak hedefleriniz doğrultusunda ilerlemek için oldukça önemlidir.

Sağlıklı günler dilerim.

Kaynaklar

 1. bbcnews. Dergi - Beynin Hayallere Dalması Neden Yararlı? - Bbc News Türkçe. (9 Kasım 2015). Alındığı Tarih: 6 Mayıs 2023. Alındığı Yer: BBC News Türkçe | Arşiv Bağlantısı
3
1
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close