Bu Reklamı Kapat
Sorulara Dön
Zafer Can
Zafer Can Üye
1
Neden Hasta oluruz? Hiç hasta olmamak mümkün mü?
688 görüntülenme
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
1 Cevap
Bu Reklamı Kapat
Cevap
Ersals Krononot
Ersals Krononot Krononot⁸

Hasta olmak, biyolojik sistemlerde farklı nedenlerle oluşmuş bir ya da daha fazla sorunun sistemsel bütünlüğü kaosa, bozulmaya götürmesi nedeniyle vücudun genel düzeni korumak için entropiye karşı mücadeleye başlamasıdır. Hasta olmak, biyolojinin soruna karşı tepki vererek, durumu çözme durumudur. Bu olmasaydı, bir sorun başladığında, devam eden süreçle ölürdü organizma. Yaşam şartlarının bir gerekliliği hastalık. Koşullar sürekli olarak değişiyor, hava sıcaklığı, organizmanın ulaştığı besin türü ve miktarı, karşılaştığı mikroorganizma türü ve çeşitliliği durmaksızın değişmekte. Temelde hücreden oluşan biyoloji, doku ve sistemlerden birinde sorun yaşadığında, organizmanın bütünü olumsuz etkilenir, çünkü işleyiş bütünseldir ve bütün sistemler aynı derecede önemli ve gereklidir. Ağrı, acı gibi savunma mekanizmasının bildirim yanı olmasaydı, sorunlardan haberimiz olmayacaktı. İşte hastalık da, kötü sona karşı bir alarmdır ki bilinç konu hakkında çözüm arasın.

Hiç hasta olmamak, hem doğal yaşamla etkileşimde bir olumsuzluk, hem de organizmanın her zaman karşılaşacağı mikropları tanıyamaması demek olurdu. Küçükken herkesin geçirdiği hastalıklarda vücut, bir mikropla ilk kez yüzleşerek, onu yenmeyi öğrenir. Bu kalıcı bir öğrenmedir ve her karşılaşmada artık nasıl yok edeceği bellidir. Bu açıdan da hastalık bir gerekliliktir. Kronik ya da dejeneratif hastalıklarda da ani ölüm olmaz. Vücut belirli bir süre hastalıkla savaşmaya devam eder. Kişi bu süreçte fabrika ayarlarına ne kadar yakın kalırsa, biyolojiye o derece destek vermiş olur. Zaten hastalıkların en az yüzde 95i yaşam şartlarının olumsuzlukları ve bunların birikmesiyle oluşur. Hiç hasta olmamaktan bahsedeceksek, hiç yanlış yaşamamayı kabullenmek gerek. Yapay şekerin zararını bildiğimiz haled halen tüketebilecek seviyede insanlarsak, pek de hasta olmama meraklısı olmadığımızı kabul etmek zorundayız. Modern yaşam şartlarını NORM olarak kabul eden bir insanın daha az hastalanması mümkün, ancak hiç hastalanmaması söz konusu değil malesef. Çünkü modern yaşam demek, genetik yaşam gereklililerini unutmak demek aynı zamanda. Bu da kısa ya da uzun vadede hastalıkla birlikte yaşam anlamına geliyor. Yaşam uzuyor, ancak genç dinamik yaşama ait değil, yaşlı, sorunlu dönem uzuyor. Yani eskiye göre daha zor ölüyoruz. Zaten eskiden yaşlı hastalığı olan diyabet gibi sistemik hastalıklar artık popülasyonun alt yaşlarına indi. Bu da yaşam tarzı yanlışlarının genele yayılmasıyla alakalı.

Psikolojik hastalıklar da mevcut malum. Bunlar da, sorunun varlığını duygudurumu alarm olarak kullanarak veriyor çoğu zaman. Depresyon, düşünsel olarak yanlış yolda olduğumuzu, karamsar duygudurum ile haber veriyor bize.

Bu Reklamı Kapat

Bir çok tek gen hastalığı, otizm gibi hastalıkların evrimsel süreçte elenmemiş taşınmış olmasının tür adına faydası olmalı. Biz daha çok birey bazında ele alıyoruz hastalığı ancak, evrim türü daima merkeze alır. Ona göre ilerler. Nasıl gerekli organ ve sistemler evrimsel olarak taşınıyor, gelişiyor ise hastalık, savunma mekanizmaları da yaşamda kalmaya hizmet eden araçlar olarak korunmuş olmalı

667 görüntülenme
2
  • Raporla
Cevap Ver
İlginizi Çekebilecek Sorular
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

  1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

  2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et