Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Sude Öztürk
Sude Öztürk
14K UP
Üye
0

Neden duygusal veya manevi şeyler için mecazlı anlatımlarda başka bir organ değil de kalp kullanılıyor veya neden sevgi göstermenin evrensel sembolü?

Örnek: Kalp gözünü açmak, kalbinin sesini dinlemek, tüm kalbinle inanmak...
706 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
2 Cevap
Görkem Öge
Kozmoloji meraklısı.

Bunun temel nedeni, çağlar boyunca insan vücudunun yönetim biriminin beyin olduğunun bilinmemesi. Ve tüm bedensel ve duygusal etkileşim ve patlamaların dolaşım sistemini, kalbin atışını etkilemesi ve bu etkilenmenin de hem içeriden hem dışarıdan kolayca fark edilebilmesi.

Heyecanlandığımızda, korktuğumuzda, duygulandığımızda hep kalp atışımız bu durumdan etkilenir, ritmi hızı değişir. Ve hem bu etkileşimi yaşayan kişi kalbindeki atışı farklılığını kolayca hisseder hem de dışarıdaki biri de bunu kolayca kontrol edebilir. Ölümün bile, bugün için en kolay tespit yöntemi nabzı kontrol etmek. İslam'ın kutsal kitabı olan Kur'an'da bile kalp ile ilgili çok sayıda ayet var.

Tüm Reklamları Kapat

O nedenle kalp bedenin aynası, kontrol merkezi olarak algılanmıştır. Ama gerçekler böyle değil elbette. Artık insan bedeninin yönetim biriminin beyin olduğunu biliyoruz. Olan biten, yaşanan duygusal çalkantı ve patlamaların beyinde işlenip yorumlandığını da biliyoruz.

Ama bunun çok da önemi yok. Çünkü beyin kalbe göre oldukça ketum ve içinde nelerin döndüğü dışarıdan pek de belli olmayan bir yapı. Kalp çok daha dürüst, açık, net. O nedenle kalbin manevi ve duygusal temsili devam edecek gibi görünüyor.

275 görüntülenme
Bu cevap, soru sahibi tarafından en iyi cevap seçilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
2
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Merve Arıcıbaşı
PhD Veterinary Sciences

Duygusallık, romantizim bedende kontrol edilemeyen bölgelere yönlendirilir; cinsellik gibi, cinsellikle aşkı ilişkilendirmek gibi... Beyin ise düşünceleri kontrol edebilen, oruçla veya disiplinli çalışma ile bedeni yönetimi altında tutabilen bir organdır. Kalbinizi ise beyniniz dahi kontrol edemez. Cinselliğinizi bir nebze bastırabilseniz veya gizleyebilseniz dahi kalbin ritmine asla müdahale edemezsiniz. Bu sebeple kalbe duygusallık, beyne ise rasyonalizasyon, irade, ölçülülük gibi karakterler yakıştırılır. Bu karakterler arasında da bir hiyerarşi kurulur. Hiyerarşinin en üstü vücudumuzun da en üst noktası olan beyne; hiyerarşide daha aşağılarda kalan kalp, cinsel organlara da daha düşük bir mertebe biçilir kültürel olarak.

Ayrıca benzer bir soru da linkte:

Tüm Reklamları Kapat

https://evrimagaci.org/soru/duygular-kalbe-mi-baglidir-neden-16886

1
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Süper Askerler: İnsanlar, Diğer Maymunlar ile Çiftleşebilir mi?
Süper Askerler: İnsanlar, Diğer Maymunlar ile Çiftleşebilir mi?
Stres Yayı Yerçekimine Nasıl Karşı Koyuyor?
Stres Yayı Yerçekimine Nasıl Karşı Koyuyor?
Lazarus Etkisi: Ölen Hayvanlar Nasıl Yaşamaya Devam Ediyorlar?
Lazarus Etkisi: Ölen Hayvanlar Nasıl Yaşamaya Devam Ediyorlar?
Denizdeki GERÇEK Tehlikelere Hazır mısın?
Denizdeki GERÇEK Tehlikelere Hazır mısın?
Renkleri Aynı Şekilde mi Görüyoruz? | Zihnimizin Hapishaneleri: Kualia
Renkleri Aynı Şekilde mi Görüyoruz? | Zihnimizin Hapishaneleri: Kualia
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close