Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
4

Neden dillerin yazım yönleri birbirinden farklı?

Türkçe, İnuitçe vb. diller soldan sağa yazılırken, Arapça ve İbranice gibi diller sağdan sola doğru yazılıyor. Hatta Moğolca yukarıdan aşağıya doğru yazılıyor. Hatta ve hatta Çince ve Japonca gibi diller de hem sağdan sola hem de yukarıdan aşağıya doğru yazılabiliyor.
498 görüntülenme
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Mehmet Göksu
Otodidakt

Dillerin yazım yönleri birbirinden farklı değildir. Farklı olan, yazı sistemlerinin yönleridir.

Örneğin Türkçe dilimizi Latin yazı sistemiyle soldan sağa yazıyoruz. Aynı Türkçeyi Arap yazı sistemini kullanırken sağdan sola yazıyorduk. Aynı dili Göktürk rünlerini kullanırken yukarıdan aşağı yazıyorduk.

Tüm Reklamları Kapat

Çok daha çeşitli yazım yönleri de var.

Mesela Mısır hiyeroglifleri hem soldan sağa, hem sağdan sola, hem de yukarıdan aşağı doğru yazılabilir ve bunların hepsi birden aynı belge veya duvar üzerinde bulunabilir.

Tüm Reklamları Kapat

Hanuno gibi Filipinler ve Endonezya'da kullanılan eski yazı sistemleri aşağıdan yukarı doğru (daha doğrusu cümle ilerledikçe yazardan uzağa doğru) yazılırdı.

Antik Yunanlılar daha da farklı bir şekilde yazıyorlardı. Yazının ilk satırı soldan sağa, sonraki satırı sağdan sola, bir sonraki satırı yine soldan sağa ve böylece devam eden bir şekilde.

Helenistik çağda bu pratik terk edilmeye başlandı çünkü açıkçası Yunan alfabesindeki her ses sembolünün (harfin) bir de ayna yansıması versiyonunu ezberlemek, bunları taş üzerine nasıl kazınacağını ayrıca öğrenmek vs. zor olduğundan buna bir standart getirdiler. Hali hazırda yazmaya soldan sağa başladıkları için, tüm satırları soldan sağa yazmaya başladılar ve böylece öğrenmeleri gereken sembol sayısı neredeyse yarı yarıya azaldı. Daha sonra Yunan alfabesinden türeyen diğer tüm yazı sistemlerinde (en önemlisi Latin) bu her satırı soldan sağa yazmak yöntemi korundu.

Soldan sağa yazmanın avantajı, çoğu insan sağ elini kullandığı için, el kalemin sağ tarafında olduğu için henüz kurumamış olabilecek yeni yazılmış metne müdahale etmemektir. Sağdan sola yazmanın, yazının çekiç ve keski ile yapıldığı zamanlarda avantajlı olduğu iddia edilmiştir; kâtip çekici sağ elinde, keskiyi ise sol elinde tutardı ve sağdan sola yazmak, sağ el daha fazla kontrole sahip olduğu için çekicin sol ele çarpma olasılığının daha düşük olduğu anlamına gelirdi.[1][2]

Kaynaklar

  1. C. G. F. D. Kovel, et al. (2019). A Large-Scale Population Study Of Early Life Factors Influencing Left-Handedness. Scientific Reports, sf: 1-11. doi: 10.1038/s41598-018-37423-8. | Arşiv Bağlantısı
  2. Papadatou-Pastou. Human Handedness: A Meta-Analysis. Alındığı Tarih: 29 Temmuz 2023. Alındığı Yer: APA PsycNet doi: 10.1037/bul0000229. | Arşiv Bağlantısı
4
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Kurtlar Neden Dolunayda Ulur?
Kurtlar Neden Dolunayda Ulur?
Psikolojiyle İlgili 10 Sorunuza 10 Cevap! | Sorun Var #6
Psikolojiyle İlgili 10 Sorunuza 10 Cevap! | Sorun Var #6
Kulaklarınız Neden Çınlıyor?
Kulaklarınız Neden Çınlıyor?
Euler Diski Neden Durmuyor?
Euler Diski Neden Durmuyor?
Son Çiçek Salgını Bir Lab Sızıntısı Nedeniyle Başlamış Olabilir mi?
Son Çiçek Salgını Bir Lab Sızıntısı Nedeniyle Başlamış Olabilir mi?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
Geri Bildirim Gönder
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close