Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Anonim
Anonim Üye
0

Neden birbirinden izole birçok insan topluluğunda yaratılış mitleri insanların toprak ya da kilden yaratıldığını anlatıyor?

Toprağın birçok mitte yaratılış maddesi olmasının nedeni ne olabilir?
271 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Esat Kudret
Esat Kudret
110K UP
Akıl yürütmeyi öğrenmeye çalışan bir öğretmenim.

Toprak; Yerleşik hayatın mimarı ve o dönem için tek yaşam kaynağı.

Mitler ya da daha geniş ifadesi ile mitolojiler, kültür adını verdiğimiz birikimin ilk nüveleridir. Tıpkı dans, şiir ve büyü gibi.

Tüm Reklamları Kapat

Dolayısı ile kültür dediğimiz şey öncelikli bir birikimin ürünü olmak zorundadır. Birikim için birikimin sağlanacağı kısmen de olsa sabit bir zemin gerekir.

Birikimi (kültürü) çok katlı bir inşaata benzetirsek; temelini Afrika'da, ilk katını Asya'da, ikinci katını Avrupa'da, çatı katını Amerika'da inşa edemeyiz.

Tüm Reklamları Kapat

İnşaatın çok katlı bir binaya dönüşmesinin tek koşulu sabit bir coğrafyadır.

Bunun evrimsel tarihimizdeki karşılığı ve istisnasız tüm coğrafyalar için, avcı toplayıcı göçebe toplumdan, tohumun keşfine bağlı olarak yerleşik yaşama geçiştir

Tohum toprak ister. Toprak berekettir, hayattır. Nitekim yerleşik hayata geçiş insan nüfusunda muazzam bir patlamaya vesile olmuştur. Yani türümüz için toprak bir bakıma yaşamın kendisi ile eşdeğerdir.

Halı hazırda çağımızda bile temel olan yaşamsal kaynak topraktır ve (ister yer altında gizlediği hazineleri ister yer üstündeki yaratım-üretim potansiyeli nedeni ile) savaşların ana sebebidir.

Parçaları birleştirdiğimizde; yerleşik yaşam, onu mümkün kılan yaşamsal kaynak toprak ve yerleşik yaşamın ürünü kültür.

Hele ki ilk keşfedilip yerleşik yaşama geçildiğinde nüfusta patlamaya sebep olmuşsa, haliyle yaşamın topraktan fışkırması tüm mitolojilerin ana esin kaynağı olacaktır. Kil, çamur yahut toprak doğal olarak ham maddemiz var sayılacaktır.

Halen avcı toplayıcı gelenek ile varlığını sürdüren türdeşlerimiz var. (Avustralya-Aborjinler)

Geniş kapsamlı mitolojileri olduğunu sanmıyorum. Fakat asgari düzeyde yaşamsal anlatıları mutlaka vardır. Araştırılmış mıdır bilemem, fakat araştırılması durumunda bu ilkel kabilelerin, insanın var oluşuna yönelik toprak içerikli bir anlatılarının olacağını düşünüyorum. Olsa olsa ağaca, savana, nehire ve avladıkları, onlara can veren hayvana yönelik olur diye düşünüyorum.

Kaynaklar

 1. Zubritski, et al. (2011). İlkel Topluluk, Köleci Toplum, Feodal Toplum (Kapitalist-Öncesi Biçimler). Yayınevi: Sol Yayınları. sf: 232.
1
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Süper Askerler: İnsanlar, Diğer Maymunlar ile Çiftleşebilir mi?
Süper Askerler: İnsanlar, Diğer Maymunlar ile Çiftleşebilir mi?
Stres Yayı Yerçekimine Nasıl Karşı Koyuyor?
Stres Yayı Yerçekimine Nasıl Karşı Koyuyor?
Lazarus Etkisi: Ölen Hayvanlar Nasıl Yaşamaya Devam Ediyorlar?
Lazarus Etkisi: Ölen Hayvanlar Nasıl Yaşamaya Devam Ediyorlar?
Denizdeki GERÇEK Tehlikelere Hazır mısın?
Denizdeki GERÇEK Tehlikelere Hazır mısın?
Renkleri Aynı Şekilde mi Görüyoruz? | Zihnimizin Hapishaneleri: Kualia
Renkleri Aynı Şekilde mi Görüyoruz? | Zihnimizin Hapishaneleri: Kualia
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close