Sorulara Dön
1
Sosyal Bilimler

Nasıl oluyor da gezegenimizde bütün nüfusu ve hatta katlarını doyuracak kadar madde varken dünyada hâlâ bu kadar açlık var?

Sadece kendi ülkemizdeki ham maddeleri akıllıca işleme soksak çok zenginleşebiliriz. Buna hevesli birçok kişi de olduğuna eminim ancak yine de fakiriz.

2
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
2 Cevap

Bu sorunun gayet basit bir kaç cevabı var ama işin özü: Yapmıyoruz. Göz göre göre yapmıyoruz. Neden? Buna gayet objektif ve sert bir cevap vermek istiyorum ama kaba olmak istemediğim için yapmayacağım.

1- Kapitalizm, kaynakları doğru kullanmak üzerine değildir, en çok para kazanan alanlara yatırım yapar. Dünyada hiç kimseye zerre faydası ve katkısı olmayan moda, kozmetik, kuyumculuk, falcılık gibi sayısız sektör milyarlarca dolar hacminde. Bir milyar insan aç ve diğer bir milyar insan bu saçmalıklara servet harcıyor. Tek bir zenginin sadece parfüme harcadığı para, onlarca aç insanı doyurabilir. Dünyadaki toplam ekonomik varlığın (bu rakamlar değişiyor, yaklaşık veriyorum) %80'i, nüfusun %5'inin elinde. Fakirler aç iken zenginler parayı savuruyor.

2- İsraf. Kaynakları israf ediyor, boşa harcıyoruz.

3- Teknolojilerimizi, kaynakları kullanmaya değil birilerini zengin etmeye harcıyoruz. Güneş enerjisinden faydalanmaya araştırma geliştirme yatırımı yapacağımıza hala kömürle, mazotla çalışan santraller, otomobiller, fabrikalar yapıyoruz. Çünkü 100 yıl önce kömür, benzin/mazot alanına yatırım yapanlar para kazanmaya devam etmeli.

4- Siyaset, politika, din, kültürel ve sosyal çalkantılar, yönetim krizleri vs. insanların bilime, teknolojiye odaklanmasını engelliyor. Türkiye seçimlere harcadığı parayı bilime sanata harcasa elektrikli otomobili İtalyanlara çizdirmez, bataryaları Çinden almazdık. ABD'nin seçim bütçesi, başka bir çok ülkenin toplam bütçesinden fazla.

Dünyadaki cips sektörünün hacmi ile aşı sektörünün bütçesi aynı büyüklükte: 44 milyar dolar. İnsanlık cipse ve aşıya aynı parayı harcıyor. :) Bu gerçek, insanoğlunun ne kadar "eksik akıllı" olduğunu gösteriyor olmalı.

Özetle kaynakları israf ediyoruz, geliştirmiyoruz, verimli kullanmıyoruz ve bu gerçekler kimsenin umurunda değil. Yani yüzmilyonlarca insan açlıktan ölsün, bu medeniyetimizin umurunda değil aslında. O aç insanların yapabileceği tek çıkar yol, starbucks açıp para kazanmak ve o kazandıkları para ile çocuklarını doyurmak. Ya da starbucksa rakip bir kahveci açmak. Başka bir yol yok.

327 görüntülenme
Kabul Edilen Cevap
6
Teşekkür (3)
Paylaş
6
Bu cevap, soruyu soran kullanıcı tarafından kabul edilen cevap seçilmiştir ve bu nedenle önde gösterilmektedir. Bir cevabın soruyu soran tarafından kabul edilmiş olması, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.

Kimse hak etmediği bir kaynağa erişemez. Bununla birlikte herkesin aynı kaynağa erişmesi için gerekli koşullar aynı olmayabilir. Örneğin Türkiye'nin doğalgaza erişimi ile Rusya'nın bir değildir. Aynı şey tarım konusunda da geçerlidir. Ama dengeler tam tersidir. Dünyada bugün hakim olan düzen hiç kimsenin ortaya attığı ve öncülüğünü üstlendiği bir düzen değildir. Bu güne kadar oluşan koşullar ve insani içgüdülerin ortaklaşa kurduğu ve son derece yolunda işleyen bir düzen vardır. Buna göre herkes gücünün yettiği ölçüde kaynağa erişim hakkı elde eder. Kimseye hakkı tepeden indirilmez. Sözleşmeler, yasalar vb. her şey de ancak var olan düzeni tanımlamak, tariflemek için kullanılır. Gereksinim duyulanlar (kişi, nesne, kavram) ortaya çıkar ve artık gerek duyulmayanlar ise ortadan kaybolur. Örneğin artık Roma İmparatorluğuna gerek kalmamıştır ve bugün ortada Roma İmparatorluğu yoktur. Çünkü Roma kendisini gerektirecek gücünü kaybetmiştir. Gücün tanımı ise kas gücüyle, parayla, zekayla sınırlandırılamaz. Çok parametreli karmaşık ve yerine göre değişkenlik gösteren bir kavramı tek bir ölçütle sınırlandırmak bakış açımızı bozar. Tüm bunların ışığında anlıyoruz ki açlığın nedeni aç olanların güçsüz olmasıdır. Gücü elinde barındıran toplumlar açlığa son vermek istemedikçe yani güçsüzleri güçlendirmeyi istemedikçe de açlık sona ermeyecektir. Şimdi size bağımlı bir ufak ve açlık çeken birini düşünün. Karnını doyurursanız büyüyüp sizi dövebilir. Siz zaten aynı anda pek çok kişiyle sürekli kavga içindesiniz. Kimi zaman kendiniz zarar görmemek için bu güçsüzleri düşmanlarınızın üstüne gönderebiliyorsunuz. Ama karınları doyduğunda -ki bu ancak sizin karnınız daha az doyduğunda olanaklı, size baş kaldırabilecek bu minikleri doyurur musunuz? Bir de unutmadan, geçmiş kimin karnını doyurduysanız hep aynı şey olmuş. Hep büyüyüp size kafa tutmuş. Kimisi dedenizi öldürmüş hatta. İlk başta çok insancıl duran açlığa son verme fikri pratikte herkesin yapamayacağı ulu bir eyleme dönüşmektedir.

1
Teşekkür (1)
Paylaş
1
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın