Puan Ver
1
Puan Ver

Myheritage, 23andme gibi sitelerin çalışma prensibi nedir? Ne kadar güvenilir? Birileriyle olan akrabalığım neye dayanıyor? Nasıl hesaplanıyor?

Mesela annesi ve babasi ile %1,5-2 dolaylarinda akraba oldugum bir arkadasimla akraba degilim. Myheritage`de yapmistik hepimiz testi. Burada bir yanlislik mi var? Yoksa bunlar normal mi?

1
Teşekkür
Hatırla
Takip
1 Cevap

23andme

MyHeritage hakkında pek bilgim olmamasına rağmen araştırmalarım sonucunda güvenilirliği pek yüksek değil fakat 23andme kesinlikle güvenilir ve bir o kadar da pahalıdır.

Bunun nedeni birinin internet aracılığı ile birinin ise gerçek DNA'larınız aracılığı ile yapılmasıdır.

Kendi ürettikleri tüplere aktardığınız tek bir tükürük ile DNA'nız rahatlıkla bulunabilir. Aynı bir suç işlediğinizde parmak izinizden kimliğinizin bulunabilmesi gibi onlar da bunu yapıyorlar. Tek fark kimlikle kalmıyor bir de etnik kökeninizi çıkartıyorlar.

Kendi geninize dayandığı için tamamen de güvenlidir. İşte birisiyle olan akrabağlığınız buna dayanıyor, genlerinize...

Teşekkür
0

Kaynaklar

  1. 23andme Eğer ki daha fazla sorunuz var ise buraya göz atınız.
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Bir fikri kabul etmeksizin o fikir üzerine kafa yorabilmek eğitimli bir aklın işaretidir.”
Aristoteles
İnsan Zekasının Evrimi: Neden Sadece İnsanın Beyni Bu Kadar Evrimleşmiştir?
Geri Bildirim Gönder