Puan Ver
0
Puan Ver

Mükemmeliyetçi safsatası nedir?

1
Teşekkür
Hatırla
Takip
1 Cevap

Sorunuza burada da cevap verildi. https://evrimagaci.org/soru/mukemmeliyetci-safsatasi-nedir-3559#2915

"Bir sorun karşısında bulunan çözümün mükemmel olmadığı anlaşılması üzerine ve bu yöntemden daha iyi bir çözüm olduğu sonucuna varılması ve %100 çözüm bulunmadan hiçbir şekilde harekete geçilmemesi.

Bir sorun ile ilgili bir çözüm mutlaka mükemmel veya %100 olması aksi takdirde kullanılmamalıdır. Her zaman daha iyi bir yol vardır, mükemmel çözümü bulana kadar o çözüm aranmalı ve mükemmel olmayan bir çözüm ile karşılaşılırsa o çözüm kullanılmamalı.

Örnek verecek olursak aşılar... "Hastalığı %100 bitirme iddiası yok o yüzden kullanmana gerek yok." (Böyle deseydik neler olurdu kim bilir...) veya "Bu yüz kremi sivilcelerimin %70'ini yok ediyor. Tamamını yok edemediği için kullanmayacağım." (%70 çözüm daha iyi iken sırf %100 olmadığı için hiçbir şey yapmadı ve çözüm %0) veya "5 kilo fazlam var, diyet yaptım. Daha 1 kilo vermişim. Mükemmel bir yöntem değil, diyet yapmayacağım." Bir örnek daha verelim. Piyano öğrenen bir genç, güzel çalamıyor. O yüzden "Mükemmel çalamazsam çalmamalıyım." diye düşünüyor. Ancak bunun için de pratik yapmak gerek. Belki pratik yaparak çok güzel bir sanatçı olacaktı ama bu safsataya kurban gitti..."

Teşekkür
1

Kaynaklar

  1. Kaynak 1
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Varsayımlarınız, dünyaya açılan pencerelerinizdir. Arada bir tozunu alın, yoksa içeri ışık girmez.”
Isaac Asimov
İnsan Zekasının Evrimi: Neden Sadece İnsanın Beyni Bu Kadar Evrimleşmiştir?
Geri Bildirim Gönder