Evrim Ağacı Soru & Cevap
Reklamı Kapat
Puan Ver
4
Puan Ver

Mobil cihazlarda kullanılan 9 noktalı desen şifresi güvenlik sistemindeki toplam olası şifre sayısı kaçtır ve nasıl hesaplanır?

Mobil cihazlarda güvenliği sağlamak amacıyla desen şifresi kullanılır. Bu sistemde alt alta üçerli gruplar halide dizilmiş 9 nokta bulunur kişi bu noktalardan çizgiler çizerek bir desen belirler ve bu desen şifre olarak kaydedilir kişi cihazı açmak için deseni doğru girmelidir desen kaydedilen desen ile eşleşmiyorsa cihaz erişime açılmaz.

1
147 görüntülenme
Teşekkür (3)
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap
Kaç kombinasyon oluşturulabilir.
Kaç kombinasyon oluşturulabilir.

Merhaba pattern şifreleme sistemi hakkında bilgi vermek istiyorum. Ayrıca kombinasyon sayısını görsel olarak ekledim.

Günümüz zamanında bile sayı,harf,sembol kombinasyonları ile oluşturulan şifreler hala çoğu insan tarafından tahmin etmesi veya internet tabiriyle "kırması" kolay şifreler olarak oluşturuluyor. Doğum tarihi, isim soyisim, çocuk isimleri gibi kişisel bilgileri barındıran şifreler ise sosyal mühendislik teknikleri ile kolayca elde edilebilecek şifreler. Aslında burada önemli olan desen şifresi ile oluşturulan kombinasyon sayısı değildir. Eğer bu şekilde ele alırsak harf,sayı,sembol kombinasyonları çok daha zor olurdu tabi ki...

Pattern(desen) şifreleme sisteminin en büyük avantajı sosyal mühendislik saldırılarını büyük ölçüde engellemesi sayılabilir.

Nokta sayısına göre yapılabilecek kombinasyon sayısı
Nokta sayısına göre yapılabilecek kombinasyon sayısı

Unutmamak gerekir ki güvenlik problemi en az sistemler kadar insanların da problemidir.

Sadece sistemin güvenlik önlemlerine güvenmek açıkça ahmaklık olur. Güvenlik sistemlerinin gelişmesinin en büyük sebeplerinden biri bizzat teknoloji korsanlarının çeşitli teknikler geliştirmesidir.

Yapılabilecek en basit güvenlik önlemleri arasında her platform için farklı şifre kombinasyonları, kişisel bilgileri barındırmayan, büyük küçük harf ve sayı kombinasyonları barındırmak, karmaşık şekiller oluşturmak, düzenli olarak şifreleri güncellemek olabilir.

Android pattern şifreleme sistemi kusursuz olmasa da diğer cihaz şifreleme sistemleri arasında çoğu alanda öne çıkmaktadır.

Sık kullanılan desenler
Sık kullanılan desenler
182 görüntülenme
Puan Ver
1
Puan Ver
Teşekkür (2)
Paylaş
1

Kaynaklar

Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Reklamı Kapat
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Bir kral, ulusu için mücadele eder. Bir kahraman ise herkes için...”
Will Beall