Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Cevhe R
Üye
3

Miyop gibi göz rahatsızlıkları doğuştan mı gelir, sonradan mı ya da ikisi de olabilir mi?

1,385 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Barış Atalay
Felsefe ve bilim meraklısı

Miyop hem çevresel faktörlere hem de genetiğe bağlı olarak gelişebilir. Çevresel faktörler açısından sürekli düşük ışıkta bulunmak, dışarıda az vakit geçirmek, cihaz ekranlarına uzun süre bakmak gibi kişinin yaşam stiline bağlı sebepler verilebilir. Genetik faktörler açısından ise bazı kromozomların özellikle locus bölgelerinde şuana kadar bilinen miktarıyla yaklaşık 200 kadar genin üzerinde yaşanabilecek mutasyonların sebep olabileceği biliniyor.[1] Bu genlerin bazıları gözün anne karnında ve sonrasındaki gelişiminde, bazılarının ise gelen ışık ışınlarının retinadan geçmesinde görevli olduğu düşünülüyor. Bazılarının ise görevleri şuan için bilinmiyor. İlk olarak tespit edilen MYP1 geni yüksek miyopa sebep olduğu ve X kromozomu üzerinde bulunduğu biliniyor. Bir diğer PAX6 geni göz gelişiminde görevli olmakla beraber miyop hastalığı ile ilişkilendirilen bir gen olarak biliniyor.[2] Başka bir araştırmada ise, gözdeki GABA adı verilen nörotransmitterlerin aktarılmasında görevli olan bir genin faaliyetinin artmasının da miyop hastalığına sebep olabileceği düşünülüyor.[3] Genetik faktörün öne çıkmasında çevresel faktörler de tetikleyici olabilir. Ailesinde bu hastalığa sahip bir bireyin çocuğunun da bu hastalığa sahip olma olasılığınının genetik aktarımdan dolayı daha fazla olduğu düşünülebilir. Başka hangi genlerin bu hastalığa sebep olabileceği ise halen araştırılıyor. Miyop gibi diğer göz hastalıkları için başka genlerde mutasyonlar ve çevresel faktörler söz konusu olabilir.

275 görüntülenme

Kaynaklar

 1. MedlinePlus [Internet]. Nearsightedness. Alındığı Tarih: 30 Mayıs 2022. Alındığı Yer: medlineplus.gov | Arşiv Bağlantısı
 2. Erin Tomiyama, et al. How Environment And Genetics Give Rise To Myopia. Alındığı Tarih: 30 Mayıs 2022. Alındığı Yer: https://www.revieweducationgroup.com | Arşiv Bağlantısı
 3. Johannes Gutenberg Universitaet Mainz. New Genetic Risk Factors For Myopia Discovered. (21 Mayıs 2016). Alındığı Tarih: 30 Mayıs 2022. Alındığı Yer: https://www.sciencedaily.com | Arşiv Bağlantısı
Bu cevap, soru sahibi tarafından en iyi cevap seçilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
5
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close