Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Hacer Ş
Üye
1

Mikrodalga fırınlar zararlı mı?

Hocam şu mikrodalga fırınlar zararlı mı? Vallahi doğru bilgi konusunda bir size güveniyoruz
831 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Levent Başaran
Levent Başaran
1,952 UP
Otomasyon uzmanı

Mikrodalga Fırın Güvenlik Standardı

FDA, Cihazlar ve Radyolojik Sağlık Merkezi (CDRH) aracılığıyla, radyasyon emisyonlarının halk sağlığı için bir tehlike oluşturmamasını sağlamak için elektronik ürünler için performans standartları belirler ve uygular.

Bir Federal standart (21 CFR 1030.10), bir fırından ömrü boyunca sızabilecek mikrodalgaların miktarını, fırın yüzeyinden yaklaşık 2 inç uzakta santimetre kare başına 5 miliwatt (mW) mikrodalga radyasyonu ile sınırlar. Bu sınır, insanlara zarar verdiği bilinen seviyenin çok altındadır. Radyasyon kaynağından uzaklaştıkça mikrodalga enerjisi de önemli ölçüde azalır. Bir fırından 20 inçlik bir ölçüm, fırından 2 inçlik mesafede ölçülen değerin yaklaşık 1/100'ü olacaktır.

Tüm Reklamları Kapat

Standart ayrıca tüm fırınlarda, mandal serbest bırakıldığı veya kapı açıldığı anda mikrodalga üretimini durduran iki bağımsız kilitleme sistemine sahip olmasını gerektirir. Ek olarak, kilitleme sistemlerinden birinin veya her ikisinin arızalanması durumunda bir izleme sistemi fırının çalışmasını durdurur.

Tüm fırınlar, güvenlik standardını karşıladıklarını belirten bir etikete sahip olmalıdır. Ek olarak FDA, tüm fırınların kullanım önlemlerini açıklayan bir etikete sahip olmasını şart koşar. Üretici, etikette dikkat edilmesi gereken koşullar altında kullanılsa bile fırının izin verilen sızıntı sınırını aşmayacağını kanıtlamışsa, bu gereklilik kaldırılabilir.

Standardın karşılandığından emin olmak için FDA, mikrodalga fırınları kendi laboratuvarında test eder. FDA ayrıca üreticilerin fabrikalarındaki radyasyon testi ve kalite kontrol programlarını da değerlendirir.

Mikrodalga radyasyonu, vücut dokusunu yiyecekleri ısıttığı gibi ısıtabilir. Yüksek düzeyde mikrodalgalara maruz kalmak ağrılı bir yanığa neden olabilir. Vücudun iki bölgesi, gözler ve testisler, aşırı ısıyı uzaklaştırmak için nispeten az kan akışı olduğundan, RF ısınmasına karşı özellikle savunmasızdır. Ek olarak, göz merceği özellikle yoğun ısıya duyarlıdır ve yüksek düzeyde mikrodalgalara maruz kalmak kataraktlara neden olabilir. Ancak bu tür yaralanmalar – yanıklar ve kataraktlar – yalnızca büyük miktarda mikrodalga radyasyonuna maruz kalmaktan kaynaklanabilir.

Tüketiciler, sıcak yiyecek ve içeceklerin taşınması konusunda sağduyulu önlemler almalıdır.

122 görüntülenme

Kaynaklar

 1. U.S. Food and Drug Administration. Microwave Oven Radiation. (12 Aralık 2017). Alındığı Yer: U.S. Food and Drug Administration | Arşiv Bağlantısı
2
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close