Bu Reklamı Kapat
Sorulara Dön
Tutku Gök
Tutku Gök Üye
2

Merhabalar. Ben okumayı, araştırmayı ve öğrenmeyi çok seven ve hemen her şeyden önde tutan biriyim. Öğrendiğim şeylerin güvenilir kaynaktan olduğunu nasıl bilebilirim ?

Beynimin gereksiz ve yanlış bilgilerle dolmasına izin veremem çünkü bu donanımıma zarar verir. Lütfen yardımcı olun. Şimdiden teşekkürler.
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
2 Cevap
Kabul Edilen Cevap
Hasan Dağtekin
Hasan Dağtekin Ordinaryus

Öncelikle bilgiyi size veren kişi veya kaynağın güvenilirliğini sorgulayın. Evrim Ağacı gibi bir platformdan edineceğiniz bilgi ile sıradan bir gazete haber sitesinden edineceğiniz bilginin güvenilirliği arasında çok büyük fark vardır.

İkinci olarak bilgiyi size veren kişi veya kaynağın, bu bilgiyi neye dayanarak ve hangi kaynaklara dayanarak ortaya koyduğuna bakın. Yani kaynakçasına. Gerekirse gidin o kaynakçaları bulun ve okuyun. O kaynakçaların kendilerine ait kaynakçaları varsa onları da okuyun.

Bu Reklamı Kapat

Üçüncü olarak kaynakçalarda atıf yapılmış kişilerin bilimsel güvenilirlik seviyesini filtrenizden geçirin. Örneğin Einstein'ın güvenilirlik seviyesiyle sıradan bir üniversitedeki bir doktora tezinin güvenilirlik seviyesi aynı değildir.

Buralara kadar bir absürdlükle karşılaşmadıysanız söz konusu konuyu kendiniz araştırın. Bu araştırmayı çeşitli makale tarama sistemlerinden yapabilirsiniz. En popülerlerinden biri scholar.google.com adresidir.

Bu Reklamı Kapat

Kendi elde ettiğiniz kaynaklarda da aksi bir durum görmediyseniz, aksi kanıtlanana veya yanlışlanana kadar söz konusu bilgiye güvenebilirsiniz. Fakat asla bu güven seviyesini %100 yapmayın. En fazla %99,9 da tutun. 2+2=4 denkleminin bile günün birinde yanlışlanma olasılığına daima pay bırakın. Konudan bahsederken "elde edilen son veriler, yapılan en son araştırmalar ışığında durum budur" şeklinde bahsedin. Gökten inmiş vahiy gibi kesin bir dil kullanmayın ve kesin bir bağlılık göstermeyin. Aksi halde bu bilimden ve bilgiden çıkışıp bir inanca dönüşür.

Anekdot olarak eklemek isterim ki bilimle uzaktan yakından alakası olmayan, alternatif bilim içerikli, sözde hoca veya sözde doktor gibi veyahutta bir inancı körü körüne savunmakta olup (spiritüalizmden tutun semavi dinlere kadar her türlü inanç dahil) öne sürdüğü savları bu inancın öğretileriyle aynı noktada buluşturma çabasında olan hiç kimseyi muhattap alıp zamanınızı bile ayırıp dinlemeyin. Boş muhabbet seviyorum maksat laf olsun torba dolsun diyorsanız sizin bileceğiniz iş.

Kısa bir özet:

1) Kim Söylüyor (Söyleyen kişinin eğitim, bilgi ve entelektüel seviyesi)

2) Neye dayanarak söylüyor (Söyleyen kişinin konuyu dayandırdığı kaynaklar ve bu kaynakların kimler olduğu)

3) Kendi yapacağınız ek bağımsız araştırma ve söz konusu söylemle karşılaştırmasının yapılması.

4) Konunun en son araştırmalar ve elde edilen bulgulara göre güvenilirliğinin saptanması.

Bu cevap, soru sahibi tarafından kabul edilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
5
  • Raporla
Cevap
Damla Şahin
Damla Şahin Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmeni

Merhabalar,

Bu, bence çok önemli bir konu. Çünkü siz de biliyorsunuz ki internette çok fazla bilgi kirliliği mevcut. Konunun uzmanı olmadan herkes rahatça bir konuyla ilgili bilgi verebiliyor. Bu problemi önlemek amacıyla size naçizane bazı tavsiyelerim olacak. Bilgileri doğrulamak önemli. Bu yüzden bir konuyu araştırırken farklı farklı kaynaklara mutlaka bakın. Kaynaklardaki bilgileri karşılaştırmanızı sağlar bu yöntem. Bibliyografya taraması yapabilirsiniz. "Google Akademik" akademik bilgilere ulaşmanızı sağlar.

Bu Reklamı Kapat

Kaynaklar

  1. Yazar Yok. Google Akademik. (2 Eylül 2019). Alındığı Tarih: 2 Eylül 2019. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
1
  • Raporla
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
İlginizi Çekebilecek Sorular
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

  1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

  2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et