Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
0
Puan Ver

Merhabalar, acaba neden karıncalar gibi ufak canlılardan devasa boyutta ki yıldızlara kadar var olan şeylerin seslerini algılayamıyoruz?

Eğer bu bir frekans meselesi ise, neden bu sesleri duyabilecek şekilde evrimleşmedik?

1
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
1 Cevap

Bilindiği üzere evrim; canlıların ihtiyacı, koşulları ve doğanın işleyişi doğrultusunda ilerleyen bir süreci ifade eder. Modern insan (homo sapiens sapiens) diğer yakın akrabaları gibi evrimsel süreçte; koşullar ve ihtiyaç doğrultusunda evrimsel ilerleme kaydetmiştir.

Darwin'in ortaya attığı evrim teorisinden önce 18.yüzyılın sonu, 19.yüzyılın başında Lamarck evrim teorisi ortaya atılmıştır. Her ne kadar bazı eksiklikleri olsa da Lamarck evrim teorisi; Günümüzde kabul gören evrim teorisinin temelini oluşturmuş ve bilime önemli katkılar sağlamıştır.

Sorduğunuz soruya gelecek olursak ; Modern insan günümüzde 20-20.000 Hz aralığındaki sesleri duyar. Bu sesleri az veya fazla duymamasının nedeni insanların zamanla ses ile ilgili avcılık özelliklerinin diğer yakın akrabalarına göre daha az olmasından kaynaklanmaktadır.

Lamarck'ın Birinci Yasası

Adapte olabilme limitini aşmamış her canlı, sık ve sürekli olarak kullandığı organlarını güçlendirir, geliştirir ve büyütür. Bu sayede bu organlar kullanım miktarıyla orantılı bir güce ve büyüklüğe erişir. Kullanılmayan organlar ise zamanla zayıflar ve kötüleşir sonunda ise yok olur.

Lamarck'ın ortaya attığı 1.yasa şu anda evrimsel açıdan geçerliliğini koruyan yasadır. İnsanların 20-20.000 Hz arasında duyması; Karıncadan, devasa boyutlardaki yıldızlara kadar olan sesleri duymamasının nedeni zaman içerisinde ses açısından oluşan evrimsel gelişiminin ihtiyaç ve koşullara göre oluşmasından kaynaklanmaktadır.

Teşekkür
Paylaş
1

Kaynaklar

  1. Lamarck evrim teorisi 1.yasa Lamarck 1.yasa
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Hayatta hiçbir şey ısrarla çalışmanın yerini alamaz. Yetenek alamaz; başarısız yeteneklilerden bol bir şey yoktur. Zeka alamaz; 'ödüllendirilmemiş deha' bir deyim olacak kadar yaygındır. Eğitim alamaz; Dünya eğitimli cahillerle doludur. Azim ve kararlılık her şeydir.”
Calvin Coolidge
Geri Bildirim Gönder