Sorulara Dön
0
Felsefe

Merhaba. Neden herkes ahlak kurallarına uygun yaşıyor?

Konuştuğum çoğu kişi ahlakın değişken olduğunu söylemesine rağmen onlar da dahil herkes belirli kurallar altında yaşıyor. Bu kuralları belirleyen nedi

1
Teşekkür
Hatırla (1)
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

Ahlak kavramının tanımını yaparken kullandığımız referanslar daha çok, temel alınan büyük kitapların öğretileriymiş gibi algılanmakta. -Filtreye girmemesi için anahtar kelimeleri kullanmıyorum- Oysa ahlak, çok büyük oranda mağaraya dayanan sosyalleşme kurallar bütünüdür daha çok. Gelenek ve örf, bütün idealize ahlak yasalarının üzerinde bir güce ve hakimiyete sahiptir. Belirlenmiş davranış kalıpları, dil gibi insanların sosyalleşmelerinde kullandıkları üslup araçlarındandır. Sosyal cinsiyet rolleri en bilinenleridir. Kişinin hangi statüde hangi davranış kalıplarına sahip olması gerektiği bellidir. Ahlak dediğimiz şey temelde bu kalıplar bütündür. Madde üstü bir kaynağa bağlanan ahlak sistemindeki etik normlar, belli oranda kültür gelenek örfü etkileyebilir, değiştirebilir de. Ancak geleneğin manipüle etme gücüyle din yarışamaz. Tarihsel olarak hem yaşam biçimlerinin onanması, hem de savaşların meşrulaştırılmasında sadece stampa görevi görmüş, konuyu onaylamada araç rolü oynamıştır. Bütün kültürler böyledir denemez, ancak yüksek oranda bu şekilde işler.

Bir ahlak yasasının varlığını reddeden kişi dahi, belli bir ahlak normu içinde yaşar a gelince, anlıyoruz ki, bu norm atmosferinin kökeni mağaraya dayanıyor. Yani sizin reddetmenizin, olmaması gerektiğini söylemenizin pek bir anlamı kalmıyor insanlık mirasının, epigenetiğin hüküm sürdüğü bir platformda. Bizim kendimizden bir parça gibi hissetmediğimiz bütün bu dil, gelenek örf ahlak gibi kavramlar mirasın üst bir versiyonuyla korunarak aktarılır, almama şansınızın olmadığı bir sistematikle işler.

Zaten bu nedenle bu kadar gelişime rağmen hala insanlık dışı suçlar işlenmeye devam edebiliyor. Mağarasında oturup kimseye karışmayan -iyi- kişilerin genetikleri değil, gasp eden, tecavüz hırsızlık eden homosapienslerin genetik mirası taşındı, çünkü onlar hayatta kalabildi. Biz de onların torunlarıyız.

Düşüncelerimiz çok sofistike, inanılmaz idealist olabilir. Ancak insan ortak paydası daima işlemi etkileyen temel faktör olmaya devam ediyor. Kendimizi bu paydada hissetmeden ürettiğimiz düşünceler, küçük yargı balonlarına dönüşerek hayatımıza renk katabilir. Ancak işlemin sonucu aritmetik olarak etkilenmemeye direnç geliştirmiş gibi görünüyor.

286 görüntülenme
1
Teşekkür (1)
Paylaş
1
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın