Sorulara Dön
7
Bilimkurgu & Fantastik

Matrix'te makinelerin ısı enerji üretmesi için bir sürü hayvan varken neden insan kullandılar? Asimov'un 3 robot kuralından dolayı mı?

3
161 görüntülenme
Teşekkür (2)
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
3 Cevap

Bu, insanların metabolizmasının hayvanlardan daha verimli olması ile ilgili bir bilginin, Matrix yaratıcılarının imgelemine misli ile yansıması ile ilgili bir şey.

Kısaca: Wachovski kardeşler bir yerde şu bilgiyi okuyorlar. 

"İnsan metabolizması pek çok hayvan metabolizmasından daha verimli çalışır."

veee..... Dink!!!!

Wachovskilerin beyninde bir şimşek çakıyor... "Evreka!" 

Robotlar insanları pil olarak kullanabilir!!!!!

Ve gerisi geliyor tabi...

Her neyse... Biz şimdi bu argüman doğru mudur yanlış mıdır ona bakalım. 

Evet, doğrudur...

Çünkü insan bir attan daha Güçlüdür... çünkü metabolizması daha verimli çalışır... :D 

Bunun gerçek olup olmadığını bilmiyorum ama şunu biliyorum ki antik yunanda uzak mesafelere haberci gönderileceği zaman atlı değil yaya insanlar kullanılıyordu. Çünkü yaya insanlar haberi daha çabuk ulaştırıyordu. At hızlı koşsa da çabuk tükeniyor ve atı değiştirmek gerekiyordu. Oysa insan kaplumbağa misali, kolay kolay yorulmadan, daha yavaş ama daha istikrarlı bir şekilde yürüyerek, uzun mesafeleri attan daha çabuk kat edebiliyordu.

Bu olayın gerçek olup olmadığını, bilim adamlarının bu konuda araştırma yapıp yapmadıklarını şu an bilmiyorum. Ama böyle bir şey olabilir, çünkü tarih boyunca insanlar her işlerini hayvanlardan ziyade kölelere yaptırmışlardır. Kölecilik, hayvan kullanımından daha yaygın bir şey olmuştur. Çünkü kölelerin beyni vardı ve onlardan ne istediğimizi anlayabiliyorlardı. Dolayısı ile bir çok iş için daha uygundular. üstelik hayvandan daha sıkı çalıştırabiliyordunuz insanları.

Kısaca efsanenin kaynağı budur. VAkit olsaydı biraz daha bilimsel yanıt verebilirdim, ama şimdilik bu kadar.

150 görüntülenme
Kabul Edilen Cevap
1
Teşekkür
Paylaş
1
Bu cevap, soruyu soran kullanıcı tarafından kabul edilen cevap seçilmiştir ve bu nedenle önde gösterilmektedir. Bir cevabın soruyu soran tarafından kabul edilmiş olması, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.

Matrix ikinci filmini hatırlıyorsanız Neo makineleri eliyle durdurabilmişti.

Matrix serisinin tamamı simülasyon içindeki simülasyon kavramı üzerine kuruludur. Makine evreninde bile gerçekler gerçek değildir. Pil ve insan olayı tamamen bir analojiden ibarettir. Yoksa makineler nükleer enerjiyi de bilmekte kendileri için sonsuz enerji kaynağı olacağını da bilmektedirler.

1
Teşekkür
Paylaş
1

Matrixte insanların pil olarak kullanıldığını gördüğünüz dünya, gerçek robotların dünyası değil. Bir nevi ikinci bir matrix diyebiliriz. Bu sebeple insanları enerji kaynağı olarak kullanıp kullanmadıklarını, film bize göstermediği için bilemiyoruz.

1
Teşekkür
Paylaş
1

Kaynaklar

Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın