Puan Ver
6
Puan Ver

Matrix'te makinelerin ısı enerji üretmesi için bir sürü hayvan varken neden insan kullandılar? Asimov'un 3 robot kuralından dolayı mı?

3
Favorilerime Ekle
Sonra Cevapla
Takip Et
3 Cevap

Bu, insanların metabolizmasının hayvanlardan daha verimli olması ile ilgili bir bilginin, Matrix yaratıcılarının imgelemine misli ile yansıması ile ilgili bir şey.

Kısaca: Wachovski kardeşler bir yerde şu bilgiyi okuyorlar. 

"İnsan metabolizması pek çok hayvan metabolizmasından daha verimli çalışır."

veee..... Dink!!!!

Wachovskilerin beyninde bir şimşek çakıyor... "Evreka!" 

Robotlar insanları pil olarak kullanabilir!!!!!

Ve gerisi geliyor tabi...

Her neyse... Biz şimdi bu argüman doğru mudur yanlış mıdır ona bakalım. 

Evet, doğrudur...

Çünkü insan bir attan daha Güçlüdür... çünkü metabolizması daha verimli çalışır... :D 

Bunun gerçek olup olmadığını bilmiyorum ama şunu biliyorum ki antik yunanda uzak mesafelere haberci gönderileceği zaman atlı değil yaya insanlar kullanılıyordu. Çünkü yaya insanlar haberi daha çabuk ulaştırıyordu. At hızlı koşsa da çabuk tükeniyor ve atı değiştirmek gerekiyordu. Oysa insan kaplumbağa misali, kolay kolay yorulmadan, daha yavaş ama daha istikrarlı bir şekilde yürüyerek, uzun mesafeleri attan daha çabuk kat edebiliyordu.

Bu olayın gerçek olup olmadığını, bilim adamlarının bu konuda araştırma yapıp yapmadıklarını şu an bilmiyorum. Ama böyle bir şey olabilir, çünkü tarih boyunca insanlar her işlerini hayvanlardan ziyade kölelere yaptırmışlardır. Kölecilik, hayvan kullanımından daha yaygın bir şey olmuştur. Çünkü kölelerin beyni vardı ve onlardan ne istediğimizi anlayabiliyorlardı. Dolayısı ile bir çok iş için daha uygundular. üstelik hayvandan daha sıkı çalıştırabiliyordunuz insanları.

Kısaca efsanenin kaynağı budur. VAkit olsaydı biraz daha bilimsel yanıt verebilirdim, ama şimdilik bu kadar.

Favorilerime Ekle
1

Matrix ikinci filmini hatırlıyorsanız Neo makineleri eliyle durdurabilmişti.

Matrix serisinin tamamı simülasyon içindeki simülasyon kavramı üzerine kuruludur. Makine evreninde bile gerçekler gerçek değildir. Pil ve insan olayı tamamen bir analojiden ibarettir. Yoksa makineler nükleer enerjiyi de bilmekte kendileri için sonsuz enerji kaynağı olacağını da bilmektedirler.

Favorilerime Ekle
1

Matrixte insanların pil olarak kullanıldığını gördüğünüz dünya, gerçek robotların dünyası değil. Bir nevi ikinci bir matrix diyebiliriz. Bu sebeple insanları enerji kaynağı olarak kullanıp kullanmadıklarını, film bize göstermediği için bilemiyoruz.

Favorilerime Ekle
1

Kaynaklar

  1. Ekşişeyler Matrix üçlemesinin anlaşılması için okunmalı
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Eğitim, okulda öğretilen her şeyi unuttuktan sonra geriye kalandır.”
Anonim
Geri Bildirim Gönder