Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
7

Matematik varken keşfedilmiş midir yoksa başlı başına bir icat mıdır?

485 görüntülenme
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
4 Cevap
Berkay Yıldız
Lise Öğrencisi

Bu sorunun cevabı büyük ihtimalle ikisi de. 

İnsanlar doğadaki bu verileri sadece kendi ürettikleri matematiksel sembollere dönüştürdü. Yani keşfettiğimiz şeyleri bir dile aktardık gibidir. 

Tüm Reklamları Kapat

Örneğin çemberin çevresinin çapına oranı her zaman aynıydı. İnsanlar sadece keşfedip bunu isimlendirip dile aktardılar ve buna "pi" dediler. 

Bunun hakkında bir video bırakıyorum, izlemesi oldukça keyifli. 

149 görüntülenme

Kaynaklar

 1. Yazar Yok. Ted-Ed. (1 Temmuz 2019). Alındığı Tarih: 1 Temmuz 2019. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
2
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
 • Paylaş
Efe Kılıç
Efe Kılıç
1,852 UP
Bilimsever

Matematiği biz "keşfettik" fakat anlamak için içine numaralar , semboller ekledik.Dünya üzerine kodlu olan matematiği kullanarak onu "translate"(Burda şahsen ingilizce halini kullanmak daha doğru) ederek yeni bir icat yaptık.Kaynaklara koyacağım videoyu kesinlikle izlemenizi öneririm.

148 görüntülenme

Kaynaklar

 1. Yazar Yok. Konu Hakkında Video . (1 Temmuz 2019). Alındığı Tarih: 1 Temmuz 2019. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
3
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
 • Paylaş
Esat Kudret
Esat Kudret
110K UP
Akıl yürütmeyi öğrenmeye çalışan bir öğretmenim.

İsim babası olmamız onu icat ettiğimiz anlamına gelmez!

Kavramlar, doğadan duyularımıza yansıyandan, belleğimize işlediğimiz bütünlüklü bilgi kasalarıdır. Aynı veya benzer konularda ve ihtiyaç duyduğumuzda daha seri, anlamlı ve tutarlı bir şeklide bellekten doğaya geri dönüşleri eylemsellik olarak sağlayan kasalar. Bu süreçlerin tamamı soyut fakat temeli somuttur. Yani varlığı nesnede yankı bulan süreçlerdir. Müzik, dil, matematik gibi…

Tüm Reklamları Kapat

Bilimin de ebesi sayılan felsefede “eşyaya adıyla hitap etmek” şeklinde tanımlanan ve neyi önceleyeceğimize vurgu yapan temel bir yaklaşım vardır. Dolayısıyla matematiğin keşif mi icat mı olduğu ile ilgili iddiamızın kendisi neyi öncelediğimize bağlı olarak değişir.

Eşyaya adıyla hitap etmek ise çıkış noktamız;:Eşyanın kendisi temel, hitap ise tali olmak üzere; Matematik , somut olanın soyut ifadesi olarak bir keşiftir. Hitabın kendisi temel, eşya o hitaba uydurulmuş yahut o hitaba uygun eşya arayışı tercih edilmiş ve bulunmuş ise, Matematik bir icattır.

Tüm Reklamları Kapat

Ancak her iki koşulda da çıkış kaynağımız olarak doğanın kendisini ve bu doğadan, ister anlamlandırma ister anlama şeklinde, duyularımıza yansıyanı esas aldığımızda, aslında icat olarak bildiğimiz hiçbir şeyin icat olmadığını, icadın bir yoktan var etme süreci anlamına gelmediğini, İnsanın doğada zaten var olanı farklı şekillerde bir araya getirerek yeniden üretmesinin muazzam fakat bir ayrıcalık olmadığını, bunu bir damlataş mağarasının da yapabildiğini düşünürsek, matematiğin de bir keşif olma olasılığının daha yüksek olduğu sonucuna ulaşabiliriz. Yani her icadın nihayetinde bir keşif olduğunun…

Ayrıca soyut olarak tanımladığımız her şeyin, düşünme, anlama, anlamlandırma ve kavramlaştırma dahil, beynimizin madde temelli fiziksel, kimyasal, biyolojik süreçlere tabi oluşunun bir ürünü olduğunu, bu ön kabulün bugün bilgisayarları hayatımıza soktuğunu düşündüğümüzde, aslında evrenimizde somuttan bağımsız soyut bir olgunun olamayacağını, hatta soyut diye bir şeyin olmadığını da iddia edebiliriz. Matematik için de… Dolayısıyla matematiğin bir icat değil keşif olduğunu da…

Bir şeyi anlamlandırmak için somut (madde) temelli zihnimizin, matematikte olduğu gibi, eşyaya bir ad vermesini, soyut olarak tabir edilen o adın somut olarak var olmadığına kanıt olarak sunamayız. Bunu, var olanın ortaklaşılmış pratik bir ifadesi olarak değerlendirebiliriz. Patatese başka dillerde başka isimler verilmiş olması patatesi hem farklı kılmaz hem de ad olarak da somut olmadığı anlamına gelmez. Notalar tamamen fizik kanunlarına tabi. Onlara do, re isimlerini verişimiz doğada var olanın ortaklaşılmış pratik adlandırılmasından ibarettir. Sayılar, denklemler, formüller vb. yani matematik; kavram olarak riyaziye, cebir, aritmetik veya her ne dersek diyelim evrenin doğasında zaten var olan ve bizden bağımsız olarak işleyen süreçlerin zihnimizdeki yansımasıdır. İsim babası olmamız onu var (icat) ettiğimiz anlamına gelmez.

3
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
 • Paylaş
Burak Gül
İnsan

Bir söz var benim okulumda da heryerde gördüğüm ve duyduğum bir şey fizik evreni ve doğa konunlarını matematik ile anlatma sanatıdır. Yani matematik insanların evreni daha iyi daha kolay anlayabilmesi ve anlatabilmesi için bir araçtır insanların icat ettiği yeni bir dil gibi düşünebiliriz

101 görüntülenme
1
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
 • Paylaş
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Çernobil'den Sonraki En Büyük Felaket Kapımızda!
Çernobil'den Sonraki En Büyük Felaket Kapımızda!
Kızıl Cin: Türkiye'ye Düşen Nadir Yıldırım!
Kızıl Cin: Türkiye'ye Düşen Nadir Yıldırım!
Plasebo: Sadece İnanarak Hastalıklardan Kurtulabilir miyiz?
Plasebo: Sadece İnanarak Hastalıklardan Kurtulabilir miyiz?
Özgür İrade: Aldığımız Kararlarda *Gerçekten* Özgür müyüz?
Özgür İrade: Aldığımız Kararlarda *Gerçekten* Özgür müyüz?
Arabada/Gemide Neden Mideniz Bulanıyor (Araç Tutuyor)?
Arabada/Gemide Neden Mideniz Bulanıyor (Araç Tutuyor)?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close