Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Mutlu Çatık
Mutlu Çatık
34K UP
Üye
2

Mars üzerindeki araçlar neden Dünya'ya fotoğraf göndermenin haricinde canlı yayın da yapmıyor?

623 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Ögetay Kayalı
Astrofizikçi

Kabaca sebebi, oradan buraya bir video verisi göndermenin oldukça zor olması. Şu ana kadar gönderilen araçlar HD video akışı için gerekli veri hızına sahip değillerdi. Bunun temelde nedeni, radyo sinyallerinin yayılırken bir koni biçiminde yayılması. Aslında lazerlerde de durum böyledir, her ne kadar paralel ışın demeti gibi görünse de belirli bir genişleme açısına sahiptirler ve mesafe arttıkça ufak bir noktadan devasa bir daire haline gelir. Işınları paralel hale getirme olayına "kolimasyon" diyoruz.

Dolayısıyla gönderilen veriler büyük bir alana düşüyor ve sizin bunu gürültüden ayırt edebilmeniz için, çanağınıza yeteri kadar veri gelebilmesi gerek. Bunu yağmurun altında bardakla su toplamaya benzetebilirsiniz. Muazzam miktar su gökyüzünden düşse de sizin toplayabilecekleriniz bardakla kısıtlıdır. O kadar suyun gökyüzünden nasıl döküleceği (araçla o verinin buraya nasıl aktarılacağı) işte esas problem.

Bir diğeri de şu noktaya kadar buna pek ihtiyaç duyulmamış olması. Elbette video oldukça iyi bir seçenek olurdu, imkan varken yapılmayacak bir şey değil. Ama bir öncelik değil. Açıkçası pek bir şey hareket etmediği için, çok da bir manası yok. Mühim olan orada video ile görebileceklerimize dair verileri elde edebileceğimiz araçlar. Bunlar oldukça iyi çalışır ve veri aktarımı daha kolay.

Tüm Reklamları Kapat

Lakin artık video da mümkün hale gelmeye başlayacak gibi görünüyor. Burada şunu belirtmek gerek ki rover, doğrudan dünyaya veri gönderebileceği gibi önce yörüngedeki uyduya (orbiter) veriyi gönderip, onun aracılığıyla da dünyaya gönderebilir. Dolayısıyla roverın devasa antene ihtiyacı olmuyor, bu da çözümün bir parçası. Ama sanırım optik olarak lazerle iletişim gibi yöntemler deneniyor. Kaynağa bıraktığım makalede sayısal verilerle durumu detaylıca açıklamış.

451 görüntülenme

Kaynaklar

 1. J. Carter. Why Don't We Have Live Video From Mars. (19 Şubat 2021). Alındığı Tarih: 19 Şubat 2021. Alındığı Yer: Forbes | Arşiv Bağlantısı
Bu cevabın içeriği ve doğruluğu, Evrim Ağacı editörleri tarafından kontrol edilmiş ve onaylanmıştır.
11
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close