Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Barış Özcan
Barış Özcan
4,150 UP
Üye
2

Manyetik alan çizgilerinin arasında neden boşluklar var ?

Bağlantıdaki resimde Demir tozları arasında neden boşluk oluşmakta, neden belli bölgelerde manyetik kuvvet daha fazla bulunmakta ?
478 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Lüzumsuz Adam
Fizik öğrenicisi

Aslinda manyetik alan çizgileri arasında boşluk yok. Boşluk sadece manyetik alanın etkisini görebildiğimiz belirli bir düzene göre dizilmiş demir tozlarının arasında.

Vektörel alan, tanımı gereği ya uzayın her noktasına bir vektör yerleştirir. Yani manyetik alan kavramı ile aslında uzayın her noktasına bir manyetik alan vektörü yerleştirmiş oluruz.

Manyetik alan içine demir tozu koyduğumuzda demir tozları bu manyetik alanından kaynaklanan kuvvetler etkisi ile yönelir, düzenli bir şekil oluşturur. Bu şekil manyetik alan çizgilerini temsil eder. Bu şekilde boşluklar olmasının iki sebebi şu şekildedir.

Tüm Reklamları Kapat

Demir tozlarının şekilleri yanyana geldiklerinde arada boşluk bırakmayacak şekilde olabilir. Mesela bir üçgenin tepesi ile bir kare birbirine temas ettiğinde birleşme noktalarında mutlaka boşluk kalır.

İkincisi ve belki de daha belirleyici olanı, demir tozları ferromanyetik karakterde olduğu için manyetik alan içine konulduklarında kendileri de manyetize olurlar, yani küçük birer mıknatıs gibi davranırlar. Her biri küçük birer mıknatıs gibi davranan demir tozlarının oluşturduğu şekil gereği, demir tozları bazı bölgelerde birbirini çekebilirler bazı bölgelerde ise birbirlerini itebilirler. Çünkü iki tane mıknatısın birbirini itmesi ya da çekmesi, birbirlerine göre nasıl yönlendiklerine bağlıdır. İşte birbirlerini ittikleri bölgede aralarında boşluklar oluşur. Elbette demir tozlarının birbirlerine bu şekilde itmesi ya da çekmesi, manyetik alanın demir tozlarının yönlendirmesi ile kıyaslandığında küçük bir öneme sahiptir.

2
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close