Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Anıl Aybars Bağ
Üye
0

Maddelerin spektrografik analizlere bağlı kırmızıya kayan dalga boylarını, sadece genişleyen evren teorisine bağlamak ne kadar doğru olur?

Evrimin canlılığı şekillendirirken, onun en küçük yapısı olan atomları etkileyerek yaptığını düşünüyorum. O halde; bu maddesel mutasyonu düşünmeden, uzak galaksilerdeki maddelerin spektrografik analizlere bağlı kırmızıya kayan dalga boylarını, sadece genişleyen evren teorisine bağlamak ne kadar doğru olur?
188 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Ögetay Kayalı
Astrofizikçi | NASA/APOD | Rasyonalist

Ziyadesiyle doğru olur. Zira bu çıkarım buraya sığdırılan bir iki cümle kadar basit ve sıradan bir temele dayanmıyor. Buna ek olarak, bu türden bir yaygın kanıyı yıkan bir keşfi bilim dünyasında kabul ettirmek, zaten bir kanıttan fazlasını gerektiriyor (keşfedildiğinde evren genişlemiyor diye düşünülüyordu). Bu durumda şunlara bakılır:

1) Kanıtlar (gözlemler) ne kadar doğru ve geçerli. Görüyoruz ki gözlemlerde hiçbir hata yok, sayısız farklı galakside (farklı konumlarda) aynı durum gözlendi, bir aykırılık bulunmadı.

2) Alternatif bir açıklama var mı, varsa ne kadar iyi. Elbette plazma evren modeli gibi açıklamalar da mevcut, lakin bunların açıklayamadığı başka problemler var. Mevcut açıklama daha fazla kabul görüyor, çünkü diğerlerinin çözemediği problemlere getirdiği açıklamalar var.

Tüm Reklamları Kapat

Bu durumda eğer elinizdeki kanıtlar doğruysa ve bu kanıtlarla yaptığınız diğer çıkarımlar, mevcut olandan daha iyi değilse, alternatifi tercih etmek pek makul değil. Ola ki bu alternatifin daha iyi olduğuna dair sezgisi olan bir bilim insanıysanız, öncelikli hedef önünüzdeki fark yaratan problemlere çözüm aramak olur. Lakin aransa da böyle bir çözüm üretilemedi. Bir süre sonra haliyle peşini bırakmak gerekiyor, özellikle öbür yandan diğer cevabın güçlendiği düşünülecek olursa.

0
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close