Sorulara Dön
0
Sanat & Edebiyat

Led aydınlatmaların gerçekten gözlerimize ekstra bir zararı var mı?

Çalışma masama hoş, romantik bir ambiyans katmak istiyorum. Bu yüzden normal bir aydınlatma yerine led döşeme planlıyorum. Birkaç bakındım da, pek olumlu yazılar okumadım led aydınlatma için. Siz ne önerirsiniz? Çalışma masam için romantik ambiyansa katkı sağlayabilecek farklı öneriler de olur :)

1
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

Buradaki temel faktör, LED'in yaptığı ışımanın spektrumu. Yani bir başka deyişle, hangi dalga boyunda ne kadar ışıma yaptığı. Bu aynı zamanda onun rengini de belirliyor. Keza kullanılan teknolojiye/materyale bağlı olarak da gözümüzle aynı renkte görsek de bu spektrumlar farklılık gösterebiliyor.

Yapay ışık altında akvaryum bitkisi ve kara bitkisi yetiştirmeyle çok ilgili olduğum için biraz da fizik bilgisi ve tecrübesiyle yıllarca bu tür konuları merak ettim. Bu soruyu hiç düşünmedim, nedeni de muhtemelen böyle bir şey olması için bir neden görememiş olmam olmalı. Teknik olarak zaten olayı LED özeline indirmek mümkün değil, çünkü her birinin spektrumu farklı. Hatta farklı LED'leri bir araya getirirseniz, bambaşka bir spektrum ortaya çıkar. Akvaryum aydınlatmalarında bu büyük bir olaydır. Çünkü hem göze hitap etmesini istersiniz, hem de bitkilere doğru ışığı verebilmeyi istersiniz. Bu nedenle envai çeşit aydınlatma var, öyle ki bazıları on binlerce liraya ulaşabiliyor.

Burada tabii işin fiziğine değiniyorum, biyokimyasal durumu da değerlendirmek gerek. Fakat bunun da yine LED özeline indirgenmesi dediğim nedenden ötürü mümkün olmayacaktır. Zaten görsel bölgede ışıma yapan LED'lerin çoğu, gözümüzün aralığının dışında hiç ışıma yapmıyor diyebiliriz. Bu nedenle akkor lambalara göre daha efektifler, çünkü onlar ısınıp, kara cisim ışıması yaptıkları için aynı zamanda kayda değer bir kızılöte de yayınlıyorlar. Göze zarar ise (özellikle katarakt olayında) morötede (UV) bölgede başlıyor. Bu tür ışıma yapan LED'ler zaten özel olarak üretiliyor.

*Dipnot: Her yerde LED kullanıyorum :) Özellikle sarı ışık biraz daha huzurlu hissettiriyor.

Aşağıya bıraktığım yazıda bazı anahtar kelimeler konuyu aydınlatmanıza biraz daha yardımcı olabilir.

150 görüntülenme
Kabul Edilen Cevap
3
Teşekkür (4)
Paylaş
3
Bu cevap, soruyu soran kullanıcı tarafından kabul edilen cevap seçilmiştir ve bu nedenle önde gösterilmektedir. Bir cevabın soruyu soran tarafından kabul edilmiş olması, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.

Kaynaklar

Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın