Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
1

LED aydınlatmaların gerçekten gözlerimize ekstra bir zararı var mı?

Çalışma masama hoş, romantik bir ambiyans katmak istiyorum. Bu yüzden normal bir aydınlatma yerine LED döşeme planlıyorum. Birkaç bakındım da, pek olumlu yazılar okumadım LED aydınlatma için. Siz ne önerirsiniz? Çalışma masam için romantik ambiyansa katkı sağlayabilecek farklı öneriler de olur :)
363 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Ögetay Kayalı
Astrofizikçi

Buradaki temel faktör, LED'in yaptığı ışımanın spektrumu. Yani bir başka deyişle, hangi dalga boyunda ne kadar ışıma yaptığı. Bu aynı zamanda onun rengini de belirliyor. Keza kullanılan teknolojiye/materyale bağlı olarak da gözümüzle aynı renkte görsek de bu spektrumlar farklılık gösterebiliyor.

Yapay ışık altında akvaryum bitkisi ve kara bitkisi yetiştirmeyle çok ilgili olduğum için biraz da fizik bilgisi ve tecrübesiyle yıllarca bu tür konuları merak ettim. Bu soruyu hiç düşünmedim, nedeni de muhtemelen böyle bir şey olması için bir neden görememiş olmam olmalı. Teknik olarak zaten olayı LED özeline indirmek mümkün değil, çünkü her birinin spektrumu farklı. Hatta farklı LED'leri bir araya getirirseniz, bambaşka bir spektrum ortaya çıkar. Akvaryum aydınlatmalarında bu büyük bir olaydır. Çünkü hem göze hitap etmesini istersiniz, hem de bitkilere doğru ışığı verebilmeyi istersiniz. Bu nedenle envai çeşit aydınlatma var, öyle ki bazıları on binlerce liraya ulaşabiliyor.

Tüm Reklamları Kapat

Burada tabii işin fiziğine değiniyorum, biyokimyasal durumu da değerlendirmek gerek. Fakat bunun da yine LED özeline indirgenmesi dediğim nedenden ötürü mümkün olmayacaktır. Zaten görsel bölgede ışıma yapan LED'lerin çoğu, gözümüzün aralığının dışında hiç ışıma yapmıyor diyebiliriz. Bu nedenle akkor lambalara göre daha efektifler, çünkü onlar ısınıp, kara cisim ışıması yaptıkları için aynı zamanda kayda değer bir kızılöte de yayınlıyorlar. Göze zarar ise (özellikle katarakt olayında) morötede (UV) bölgede başlıyor. Bu tür ışıma yapan LED'ler zaten özel olarak üretiliyor.

*Dipnot: Her yerde LED kullanıyorum :) Özellikle sarı ışık biraz daha huzurlu hissettiriyor.

Aşağıya bıraktığım yazıda bazı anahtar kelimeler konuyu aydınlatmanıza biraz daha yardımcı olabilir.

156 görüntülenme

Kaynaklar

 1. Ö. Kayalı. Lümen Nedir?. (9 Mart 2021). Alındığı Tarih: 9 Mart 2021. Alındığı Yer: Rasyonalist | Arşiv Bağlantısı
Bu cevap, soru sahibi tarafından en iyi cevap seçilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
4
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Süper Askerler: İnsanlar, Diğer Maymunlar ile Çiftleşebilir mi?
Süper Askerler: İnsanlar, Diğer Maymunlar ile Çiftleşebilir mi?
Evrendeki Gizli Üst Boyutlar Nerede?
Evrendeki Gizli Üst Boyutlar Nerede?
Kediniz Sizi Nasıl Seks Makinasına Çeviriyor?
Kediniz Sizi Nasıl Seks Makinasına Çeviriyor?
Interstellar'daki Karadelik, Neden Gerçeğine Benzemiyor?
Interstellar'daki Karadelik, Neden Gerçeğine Benzemiyor?
İlk Defa Ne Zaman Giysi Giydik?
İlk Defa Ne Zaman Giysi Giydik?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close