Sorulara Dön
1
Tarih & Coğrafya

Küresel ısınma ve iklim değişikliği biyoçeşitlilik için tehdit mi, iklimin değişmesine engel olmak için çok mu geç kaldık?

1
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

Merhabalar. Bu konu hakkında basit ve kesin bir cevap vermenin maalesef imkânı yok. Ama kendi bildiklerim, öğrendiklerim ve öğrenimi doğrultusunda elimden gelen cevabı vereyim.

Bilim dünyasının büyük çoğunluğu dünyamızın ikliminin küresel bir değişim içinde olduğu konusunda hemfikir. Küresel iklim değişikliğinin en önemli sebeplerinden sera etkisine neden olan fosil yakıt kullanımı gelecekte de insanlık tarafından kullanılmaya devam edilecek. Atmosfere yaydığımız karbondioksit, karbonmonoksit gibi gazlar yarattıkları sera etkisiyle dünya üzerindeki tüm ekosistemleri, biyolojik ortamları altüst etmekte. IPCC'nin 2001'den 2018'e tarihli Değerlendirme Raporları'nda paylaştığı grafiklere bakarsanız dünyada beklenen ortalama sıcaklık değişimleri ve atmosferde artacak karbondioksit yoğunluğunu grafik olarak görebilirsiniz. Sadece Envisat'ın SCIAMACHY aracı ile 2002 yılında ortaya çıkarttığı küresel hava kirliliği haritası bile günümüzdeki durum için bize fikir vermektedir.

En azından kısaca şöyle özetleyebiliriz, küresel ısınma ve iklim değişikliğinin tüm dünya üzerindeki her türlü etkisini önlemek için yapabileceğimiz pek çok şey var ve bunlar gerçekleştirilemeyecek şeyler değil. Şu ana kadar gerçekleştirdiğimiz doğa tahribatının birçoğunu geri alamayız ancak öngördüğümüz birçoğunu alternatif enerji kaynaklarıyla engelleyebiliriz.

Evlerde ve araçlarda fosil yakıt kullanımını azaltmak karbon salınımını büyük ölçüde engelleyecektir. İnsanlığın petrol, kömür ve doğalgaz gibi ucuz ve kullanımı kolay kaynaklardan artık yenilenebilir ve temiz enerji kaynaklarına yönelmesi gerekiyor. Rüzgar türbinleri ve güneş panelleri ne yazık ki ürettikleri enerji seviyeleri ile gelişmiş bir ülkenin ekonomisini beslemekte zorlanmaktadır ve verimleri değişkenlik göstermektedir. Buna karşın hidroelektrik santralleri yenilenebilir enerji kaynakları arasında en çok enerjiyi üretendir ve verimlilik açısından daha iyi bir alternatiftir. Nükleer enerji günümüzde birincil çözüm olmasına karşın fisyon tepkimesi yoluyla elde edilmektedir ve çevreye herhangi bir zararı olmamasına karşın soğutma kulelerinde kullanılan su çoğunlukla doğadan (okyanuslar, denizler) alınıp ısıtılarak doğaya geri salındığından termal kirliliğe neden olmaktadır. Herhangi bir sızıntı veya erime durumunda da oluşabilecek radyoaktif kirlilikten bahsetmeye gerek bile yok sanırım. Bu sebeple günümüzde füzyon tepkimesi üzerine büyük araştırmalar yapılmaktadır ve eğer füzyondan açığa çıkan enerji verimli hale getirilirse insanlığın gittikçe artan enerji ihtiyacını karşılama yolunda büyük rol oynayabilir.

Dünya günümüzde değişmeye devam ediyor ve şu ana kadar dünyanın biyoçeşitliliğine olan etkilerimizin çoğunu maalesef geri almamızın şu anda herhangi bir yolu görünmüyor. Ancak bundan sonrası için çözüm önerileri sunabilir, küresel ısınmanın önüne geçebilmek ve bizi bekleyen kötü yöndeki değişimlere engel olabilmek için bir şeyler yapabiliriz. Bireysel kalan çabalar ne yazık ki sonuç vermemekte ancak bu konuda oluşacak toplumsal bilinç, devlet ve hükümetlerin enerji politikalarını değiştirebilir, bunun örneklerini İtalya, Almanya, Tayvan gibi pek çok ülkede görmekteyiz. Bizi bekleyen sıcaklık artışları, çevre tahribatı, ekosistem bozulmaları, tarım arazilerinin azalması, kıtlık, su kaynaklarının azalması gibi pek çok sorunu engelleyebiliriz.

Şunu da unutmamak da fayda var: Doğa bir şekilde kendi yaralarını sarmanın bir yolunu bulur ve canlılık devam eder. İnsanlık burada sadece kendi kendisinin yaşamını mahvettiğini, geleceğini kararttığını ve kendi yaşamı için elzem olan doğal çevreyi tahrip ettiğini unutmamalıdır.

1
Paylaş
1

Kaynaklar

  • Yazar Yok. Iaea Website - Fusion. (05 Eylül 2019). Alındığı Tarih: 05 Eylül 2019. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
  • Yazar Yok. Global Air Pollution Map Produced By Envisat'S Sciamachy. (05 Eylül 2019). Alındığı Tarih: 05 Eylül 2019. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
  • Yazar Yok. Akkuyu Nükleer Santrali Çed Raporu. (05 Eylül 2019). Alındığı Tarih: 05 Eylül 2019. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
  • Yazar Yok. Climate Change 2001: Impacts, Adaptation, And Vulnerability. (05 Eylül 2019). Alındığı Tarih: 05 Eylül 2019. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
  • Yazar Yok. Ipcc Special Report On The Impacts Of Global Warming Of 1.5°C. (05 Eylül 2019). Alındığı Tarih: 05 Eylül 2019. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et