Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
2
Puan Ver

Küresel balonun merkezine yüklü bir cisim konuluyor. Balon şişirilerek hacmi genişletilirse, balon yüzeyindeki elektriksel akı artar mı, azalır mı, sabit mi kalır?

1
Teşekkür (2)
Hatırla
Takip (1)
Paylaş
1 Cevap

Sabit kalır. Matematiksel olarak bunun ifadesi ise Gauss Yasasıdır ve şu şekildedir:

Gauss Yasası
Gauss Yasası
Vikipedi

Bu eşitliğin ifade şey ise, herhangi bir kapalı yüzeyden geçen net elektriksel akı , o yüzeyin içinde kalan net elektrik yükü ile çarpımına eşittir. Eşitliğin sol kısmı elektriksel akıdır.

Görüldüğü üzere bu integraldaki kapalı yüzeyin herhangi bir tanımı yoktur, kapalı olmasının dışında. Herhangi bir büyüklükte herhangi bir şekildeki yüzeyden geçen akı miktarı çevrelediği hacim içinde kalan yük ile orantılıdır. Eğer yüzeyin içinde kalan bölümde net yük miktarı 0 ise yüzey ne kadar büyük olursa olsun, o yüzeyden geçen akı bu sefer 0 olacaktır. Yani balonun içinde yük olsun ya da olmasın, şişirilme ile balonun yüzeyinden geçen akıyı değiştiremeyiz. Tek yol balonun içindeki yük miktarını değiştirmek olacaktır.

Teşekkür (3)
Paylaş
8

Kaynaklar

  1. Vikipedi Gauss Yasası
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Başarılı bir teknoloji için gerçekler, halkla ilişkilerden önemlidir. Sonuçta gerçekleri kandıramazsınız.”
Richard Feynman
Geri Bildirim Gönder