Sorulara Dön
0
Teoloji & Din Felsefesi

Kuran niye aynı anda hem kanıtlanabilir hem de çürütülebilir?

Ben belli bir süreye kimseye söylemesem de içten içe inanmadım. Gözlerimi iki zıt görüşe de hiçbir zaman kapamadığımı düşünüyorum. Şuan da iman etmeye çok yatkınım çünkü bazı mucizeleri açıklayamıyorum. Bebeğin oluşum sürecinin kaç evrede oluştuğu, gökten demirin inmesi, kutuplardan dünyanın daralması. Eğer bunlardan haberdarsanız ve inanmıyorsanız sebebini açıklar mısınız?

4
Anonim 0
974 görüntülenme
Teşekkür
Hatırla (1)
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
4 Cevap

merhabalar Eski Hayatına Geri Dönmek İsteyen Adam

öncelikle ben burda sana ateist ol diye yazmayacağım bu yazdıklarımı, neye inanıp neye inanmayacağın senin kendi özgür iradenle karar vermen gereken bir durum. Ben buraya kendi düşüncelerimi yazacağım, amacım propaganda yapmak değil.

bebeğin oluşum evreleri -Sizi annelerinizin karnında bir yaratılıştan öbürüne geçirerek üç karanlık içinde oluşturuyor.-(zümer 6. ayet) bu ayette bebeğin oluşuna dair başka hiç bir şey söylemiyor. döllenmeden bebek oluşumuna kadar 3 değil 23 evreden oluşur 23 evreden sonra bebek dünyaya gelir, burada bir mucize göremiyorum.

Kendisinde müthiş bir güç ve insanlar için birçok faydalar bulunan demiri yarattık. Allah da kendisine ve Resûllerine gayba inanarak yardım edecekleri bilsin. Şüphesiz Allah kuvvetlidir, mutlak güç sahibidir.(Hadid 25. ayet) burada gökten demirin indirdik tarzı bir şey yazmıyor :) ki hadi demiri gökten indirdik yazdığını kabul edelim, hatalı bir bilgi. Demir yıldızlarda oluşur ve yıldızların patlamalarıyla çevreye saçılır. bu demir ve diğer elementler saçılınca, yörüngede dönmeye ve birleşmeye başlarlar, dünya ve diğer gezegenler bu tozlardan ve elementlerden yumak haline gelerek oluşur, dünyaya tepeden demir falan yağmadı yani:)dünyanın oluşum evrelerinde dünyaya demir geldi.

Onlara vaat ettiğimiz şeylerin bir kısmını sana göstersek de sana düşen vazife, ancak tebliğdir, seni öldürsek de ve hesap, bize aittir. Bizim, yeryüzünü etrafından nasıl eksiltip durduğumuzu görmüyorlar mı? Allah hükmeder, O’nun hükmünü denetleyecek yoktur; O’nun hesaba çekmesi de hızlıdır.(Rad 40-41) bu ayette de kafirlerin ülkelerini fethediyoruz anlamında kullanılıyor, kutuplardan dünyanın daralması falan ayet bükücülerin uydurması :)

SONUÇ= şimdi sana araştıma yaparken hayatının tavsiyesini vericem. kuranı incelerken MEALini incele, çünkü gerçek arapça- türkçe çevirisi budur. tefsir ise yorumlamaktır ve mucize olmayan şeyleri mucize gibi gösterirler sürekli. bu ayet bükücülerin sürekli yaptığı bir şeydir. ben kuranda mucize göremiyorum.

1,113 görüntülenme
Kabul Edilen Cevap
6
Teşekkür (3)
Paylaş
6
Bu cevap, soruyu soran kullanıcı tarafından kabul edilen cevap seçilmiştir ve bu nedenle önde gösterilmektedir. Bir cevabın soruyu soran tarafından kabul edilmiş olması, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.

Öncelikle her inanca ya da inançsızlık özgürce inanılma ya da inanılmama hakkına bence sahip olmalıdır kimseyi kırmak istemem burda yazdıklarım kendi görüş ve fikirlerimdir doğru ya da yanlış olabilir kesin doğrular değildir. Kimseye bir inanç ya da inançsızlık empoze etmek istemiyorum sadece kendi görüşlerimi açıklamak istiyorum. Din konusunda birçok yorum olduğunu biliyorum burda sadece kendi bakış açımdan cevap verdiğimi belirtmek isterim.

Kuran'ın iddiası tanrı tarafından bizzat yazıldığıdır. Bu bence oldukça büyük bir iddiadır. Ayetlerin her birinin çok değerli olduğu söylenir. Ayetlerin evrensel ve apaçık (hac 16) olduğu da söylenir. Yani eğer sadece kuranda bir çelişki görüyorsan bu bütün Kuran'ın iddiasını çürütür çünkü Kuran'ın iddiası çok büyüktür. Burda kuran çelişkilidir ya da değildirden bahsetmek istemiyorum. (Kendi görüşüme göre çelişkili gördüğüm için inanmıyorum.)

Bu yorumlara da saygı duyarım ama kuran evrensel sonsuz olduğu iddiasını taşısa da çok lokal ve döneminin şartlarını anlatmaktadır bence. Örneğin Kuran'da dinazorlardan bahsetmez ya da insanlığın nasıl ortaya çıktığından tam olarak doğru bir bahsediliş şekli yoktur. Ayrıca kuran bir anayasa gibi döneminin şartlarına göre kural koyar bence. Kadın hakları, farklı cinsel yönelimdeki insanların hakları, inanç özgürlüğü gibi günümüzde var olan değerler Kuran'da yoktur. Benim yorumuma göre kuran indirildiği ya da yazıldığı dönemin ahlak ilkelerini barındırır. Kuranda amerika kıtasından bahsetmez, kutuplardan bahsetmez ve cennet tasvirleri de çölde yaşayan insanlara uygun tasvirlerdir bence. Adem ve Havva yaratılış hikayesi de biyolojik gerçeklerle uyuşmaz. Kuranda kafirlerden söz eder ve onlara ağır cezalar verilmesi gerektiğinden söyler (maide 33) bu ceza şekilleri de günümüzle bence uyuşmaz.

Kuran'ın sufi yorumları da vardır. Kurandaki ayetleri birer temsil olarak gören yorumlar da vardır. Örneğin adem ve Havva hikayesinde adem ve Havva ilk tanrı kavramını fark eden kişilerdir olarak yorumlarlar. Elbette kurana inanmamak ya da inanmak sizin tercihinizdir. Kuran'ın farklı yorumlarına inanıp inanmamakta sizin tercihinizdir. Ve inanç özgürlüğü kapsamında bireyler istedikleri inançlara inanabilir.

Bana sorarsanız en başta bahsettiğim gibi Kuran'ın çok büyük bir iddiası olduğu için (tanrı tarafından yazıldı) tek bir çelişki bile bence Kuran'ın iddiasını çürütür. O yüzden ben günümüzle uyuşmayan ve çelişkili ayetler olduğunu düşündüğüm için Kuran'ın iddiasına inanmıyorum ama dediğim gibi din konusunda çok fazla yorum var Kuran'ın tanrı tarafından yazılmadığını iddia eden, söyleyen ilahiyatçılar bile var. Bu inançların veya inançsızlığın özgürce varlığını sürdürmesi ise modern toplumlar için bence her şeyden önemlidir. Embriyolojik çalışmalar da kuran'ı kaynak almıyor, gözlem ve deneye dayanan yöntemler sonucunda insan gelişimini anlamaktayız.

Bazı garip bulduğum ayetleri de ekleyeyim: (Bana garip gelen ayetler size garip gelmiyor olabilir farklı yorum ve anlamlara inanıyor olabilirsiniz saygı duyuyorum.)

Maide 33

ahzab 53

maide 51

nisa 34

nisa 25

bakara 178

Tevbe 5

Muhammed 35

bakara 223

bakara 282

nisa 3

talak 4

maide 38

bakara 230

604 görüntülenme
2
Teşekkür (1)
Paylaş
2

Sorunuz her ne kadar inanmayanlara yönelmiş ise de İslam açısından farklı bir pencere sunmak amacıyla ben de bir-iki yorum yapmak isterim. Bu konuda yorum yaparken dikkat etmemiz gerektiğini düşündüğüm iki nokta var. Birinci nokta Kuran'ın doğrudan muhatabı ki, ayetler anlamlandırılırken bu ilk muhatapların algısı göz ardı edilmemeli. Yani onların anlamayacağı, günümüzde anlaşılabilecek tarzda yorumları, Kuran'ın anlamı açısından doğru bulmuyorum. Bunun iki sebebi var. İlk sebebi dediğim gibi Kuran'ın doğrudan muhatap olarak onları seçmesi. İkinci sebebi ise Kuran'ın lafzı. Örneğin konu gereği yukarıda atıf yapılan ayetlerden birinde bile (Rad 41) "görmezler mi" şeklinde bir kalıp ifade geçiyor. Bu ifadeye çoğu ayette rastlamak mümkün. Eğer bu kalıp ifade göz ardı edilmeyecekse o dönemin teknoloji ve anlayışıyla anlaşılamayacak bir yorum yapmamalıyız. Dikkat edilmesi gerektiğini düşündüğüm ikinci nokta ise Kuran'ın sistematiği. Kuran, bir anda derli toplu bir şekilde indirilmiyor. Dahası ayetler inerken genellikle o dönem gerçekleşen bir takım olay ve olgular doğrultusunda iniyor. Bu da Kuran'ın anlamının bugünün bilimsel verilerine atıf yapma düşüncesiyle tespit edilemeyeceğini gösteriyor. Sorunuzdan çıkardığım Kuran'a bakış açısı nedeniyle bu iki noktaya özellikle atıf yapmak istedim. Kuran'a bir bilim kitabı olarak bakmak doğru olmaz. İçinde o dönemin insanlarının zaten az çok bildiği veya karşılaştığı bilimsel verilere Allah'ın büyüklüğüne atıf yapmak için yer veriliyor. Bu amaç dışında anlaşılması metnin amacını göz ardı eden bir anlama tarzı olur.

416 görüntülenme
2
Teşekkür
Paylaş
2

merhabalar Eski Hayatına Geri Dönmek İsteyen Adam

sosyal medya hesabımı sormuşsunuz, ben sosyal medya kullanmıyorum, kullanmayıda düşünmüyorum, profilime discord linki ekledim, soru&cevap ve felsefi tartışmalar yaparım bu kanallardan, bana buradan ulaşabilirsiniz=

https://discord.gg/ap7nHv79

407 görüntülenme
1
Teşekkür
Paylaş
1
Cevap Ver
Bu soru yeni cevap alımına kapatılmıştır. Tekrar açılana kadar lütfen diğer soruları ziyaret ediniz.
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın