Puan Ver
1
Puan Ver

Kullanilmayan organ körelir diyoruz organın körelmesi bir evrimsel süreçmidir? Eğer körelen bir organ tekrar eski haline dönmesi evrim temelli midir?

Peki bu mümkün müdür?

1
Favorilerime Ekle
Sonra Cevapla
Takip Et
1 Cevap

Körelmiş organ sadece kullanılmamış organ demek değildir. Körelmiş organların bir kısmı artık hiçbir işlevi yerine getirmez ama bazı körelmiş organlar ise asıl işlevlerini yitirip farklı işlevler yapabilmektedirler. Bu nedenle normal görevinden farklı bir görev yapan organlara da körelmiş organ denilmektedir.

Bir organın körelmesi evrimsel süreçtir. Çünkü evrimsel süreçte eskiden ihtiyacımızın olduğu bazo organlara artık ihtiyacımız yok. Bu nedenle kullanılmadığı için bu organlar köreliyor ya da farklı bir işlev için kullanılıyor.

Favorilerime Ekle
0

Kaynaklar

  1. Kaynak
  2. Kaynak 2
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Her ne kadar bir paradoks gibi gelse de, kesin bilimler de yaklaşık sonuçlarla doludur.”
Bertrand Russell
Geri Bildirim Gönder