Sorulara Dön
4
Sahtebilim & Şüphecilik

Kulak kiri ve vücut kokusu arasında gerçekten bir bağlantı var mı?

Sosyal medyada dolaşan bir bilgiye göre kulak kiri ve vücut kokusu arasında bir bağlantı var. Buna göre, asyalılar kulak kirleri ve vücut kokularıyla diğer insanlardan ayrılıyorlar. Bu sav ne kadar doğru?

1
348 görüntülenme
Teşekkür (1)
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

Bu ilginç madde kulak kanallarınızı temizlemekle görevlidir. Bunun içinde kulak kanalınızı kayganlaştırır. Aynı zamanda mantar sporları, toz , su ve böcek gibi maddeler için kulağınıza koruma sağlar ve bakterileri öldürür.Bu maddenin yapısında başlıca kolestrol , keratin , uzun zincirli yağ asitleri , skualen ( içinde karbon ve hidrojen olan organik bir bileşiktir) ve alkol bulunmaktadır. Ve ilginçtir ki bazı nadir hastalıkların tanısı kulak kiri kokusuna bakarak konulabilmektedir.Bu hastalıklar metaboliktir ve bazı aminoasitlerin metabolize edilememesinden kaynaklanan Akçaağaç şurubu idrar hastalığı ve Alkaptonüridir.Aynı zamanda bu madde ikiye ayrılır: Kuru kulak kiri ve ıslak kulak kiri. Bu özellik genler tarafından belirlenir. Kuru kulak kiri ABCC11 adlı gendeki bir mutasyon sonucu oluşur ve çekinik özelliktedir. Bu gen aynı zamanda koltuk altı terinden de sorumludur. .Bu gen insanlara ebeveynlerinden 16. kromozom aracılığıyla geçer.

Kuru kulak kiri gri beyaz arası pullu bir yapıdadır , yapısı pek mumsu değildir ve kokusu yoktur. Buna sebep olan gendeki mutasyon yukarıda bahsettiğimiz üzere koltuk altı ter bezlerinide etkilediği için bu mutasyona sahip kişilerin terleri kokmaz. Bu mutasyonun zararlı bir etkisi bulunmamaktadır. Doğu Asyalılarda bu duruma daha çok rastlanmaktadır ve bununla birlikte Amerika yerlilerinin de bu mutasyono sahip olduğu söylenebilir. Sayısal bir veri vermek gerekirse Çinliler , Koreliler ve Japonların yüzde 95'i kuru kulak kiri sahibidir. Islak kulak kirine ise Avrupa ve Afrika kökenli insanların çoğunda rastlanır. Islak kulak kirinin konsantrasyonu kuru kulak kirine göre daha yüksek olmasıyla birilkte ıslak kulak kirinin yaklaşık yüzde 50'si lipitten oluşurken kuru kulak kirinde sadece yüzde 20 lipit vardır. Islak kulak kiri kahverengi ve turuncu arası bir renge sahiptir. Kuru kulak kirinin aksine ıslak kulak kiri koku yapar. Bu madde ölü deri ve sebumdan oluşur . Bu maddeyi dış kulak yolundaki bu işler için özelleşmiş ter bezleri tarafından salgılanmaktadır ve yağlı bir maddedir. Tabi sadece ıslak kulak kiri bir kokuya sahip olduğundan yukarıda bahsettiğimiz metabolik kaynaklı hastalıklar sadece ıslak kulak kirine sahip insanlarda kokudan fark edilebilmektedir.Bunların yanında koltukaltı kokunuz sizin hakkınızda pek çok şey söyleyebilir. Mesela sağlınız nasıl , cinsel eğiliminiz ne , cinsiyetiniz ne gibi sorulara koltukaltı kokunuzdan ulaşılabilir. Kulak kiri de bu özelliğe sahip olabilir. İkisinden sorumlu olan geninde ABCC11 olduğunu düşünürsek bu hiçte boş bir varsayım değildir.

517 görüntülenme
4
Teşekkür (2)
Paylaş
4

Kaynaklar

  • Yazar Yok. New Scientist Neredeyse Her Şeyin Kökeni. (12 Nisan 2020). Alındığı Tarih: 12 Nisan 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
  • Yazar Yok. Wikipedia Abcc11 Geni. (12 Nisan 2020). Alındığı Tarih: 12 Nisan 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
  • Yazar Yok. Doç.dr. Aydun Altundağ Büşon Nedir. (12 Nisan 2020). Alındığı Tarih: 12 Nisan 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın