Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Bilim Ve Toplum
Üye
0

küba devrimi nasıl ortaya çıktı?

1,694 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Rauf Ercan
Rauf Ercan
87K UP
İşletme Lisans Mezunu& okur bir birey.

Ada ilk olarak 28 Ekim 1492 yılında Kristof Kolomb tarafından keşfedilmiş. 1511 yılında ise, Küba'nın İspanyol toprağı olarak atamasın sonra ilk kalıcı yerleşim yerleri kuruldu. Bu süre ile birlikte İspanya artık ada üzerindeki bütün kaynakları Afrika'dan getirilen köleler çalıştırmaya başladı. 1865'te köle ticaretinin sona ermesiyle, açığını kapatmak için Meksika yerlileri ve Çinliler getirilmeye başladı. Zaman içerisinde İspanya'nın ada üzerinde nüfuz kaybetmesi ve Amerikalı iş insanlarının hem adanın yakınlığı hem de üretim ve ticarette güç kazanmalarıyla savaşın çıkmıştır. 1898'de başlayan tarihe İspanya-Amerika savaşı olarak geçen savaşta, İspanya savaşı kaybetmiştir. "İspanya aynı yılın Ağustos ayında teslim oldu. Aralık 1898'de Küba'daki İspanyol sömürge yönetimini sona erdiren Paris Antlaşması imzalandı. 1 Ocak 1899'da İspanyol bayrağı indirildi ve yerini Amerikan bayrağı aldı. İspanya aynı yılın Ağustos ayında teslim oldu."[1] Amerika Birleşik Devletleri desteğiyle adayı yönetmek atanan liderler olmuştur.

İlk olarak Küba'nın Santiago kentinde yer alan Moncada Kışlası 26 Temmuz 1953'te, Fidel Castro liderliğindeki bir grup devrimcinin başarısız silahlı saldırısına sahne olmuştur. Bu saldırı, Kübalı diktatör Fulgencio Batista hükümetinin yıkılmasına ve Küba devriminin başlangıcı olarak kabul edilir. "26 Temmuz Hareketi (İsp.: "Movimiento 26 Julio" veya "M 26-7" )" olarak adlandırılır. 1953'te yaşanan olayla beraber birçok gerilla hapse düşer ya da öldürülür. 2 Aralık 1956 yılında Fidel Castro ve beraberinde 81 kişi ile beraber Granma gemisiyle doğu Küba’ya çıktı. 26 Temmuz Hareketi adıyla devrime başlanmış oldu.

Tüm Reklamları Kapat

Gerilla savaşında 26 Temmuz Hareketi, 31 Aralık 1958'de Batista hükümetine devirmiştir. "Diktatör Batista, 180 adam ve 300,000,000 ABD Doları ile 31 Aralık 1958’de Dominik Cumhuriyeti’ne kaçar"[2] 20 Ağustos’ta Portekiz adası Madeira’ya geçti ve ömrünün sonuna kadar burada kaldı." [3] Kaçarken yanında 180 adam ve 300,000,000 ABD Doları ile 31 Aralık 1958’de Dominik Cumhuriyeti’ne kaçar.

Son olarak Fidel Castro'ya bağlı bin kişilik kuvvetin Havana'ya girmesi ile yeni bir yönetim başladı. Halen daha da, Küba'da 26 Temmuz Devrim Günü (İsp.: Día de la Revolución) olarak kutlanmaktadır. Umarım yazdıklarım ile aklınızdaki sorulara cevap verebilmişimdir.

359 görüntülenme

Kaynaklar

 1. C. R. A. Hernandez: Çev.: E. G. Kök, et al. (2010). 100 Soruda Küba. ISBN: 978-975-92312-3-1. Yayınevi: José Marti Küba Dostluk Derneği. sf: 24.
 2. Biz Evde Yokuz. Küba Devrimi – Fidel Castro & Che Guevara Ve Komünizm. (27 Nisan 2017). Alındığı Tarih: 26 Ocak 2022. Alındığı Yer: Biz Evde Yokuz | Arşiv Bağlantısı
 3. M. F. Sözmen. Adım Adım: Küba Devrimi’ne Giden 7 Yıl. (31 Aralık 2018). Alındığı Tarih: 26 Ocak 2022. Alındığı Yer: Evrensel.net | Arşiv Bağlantısı
2
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Süper Askerler: İnsanlar, Diğer Maymunlar ile Çiftleşebilir mi?
Süper Askerler: İnsanlar, Diğer Maymunlar ile Çiftleşebilir mi?
Kargalar 200 Yıl Yaşıyor Olabilir mi?
Kargalar 200 Yıl Yaşıyor Olabilir mi?
Piyango Nasıl Kazanılır? (GARANTİLİ)
Piyango Nasıl Kazanılır? (GARANTİLİ)
Kendi Kendine Konuşanlar Deli mi?
Kendi Kendine Konuşanlar Deli mi?
Zaman Oku: Zamanın İleri Aktığını Nereden Biliyoruz?
Zaman Oku: Zamanın İleri Aktığını Nereden Biliyoruz?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close