Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Laçın Vəlizadə
Üye
2

Kuantum fiziği ile klasik fizik arasında uyumsuzluk neden var?

Kuantum fiziği atom altı dünyanı mükemmel bir şekilde açıklaya biliyorsa, her şeyin atomdan oluştuğu halde nasıl oluyorda daha büyük cisimler bu yasaya uymuyor?
418 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
2 Cevap
Görkem Öge
Toprak Mühendisi

Bir zamanlar atomu, "maddenin bölünemez en küçük parçası" olarak tanımlamışız. Bugün için bu tanım artık geçersiz gibi görünse de aslında değil. Çünkü çoğu insan bu tanımın "bölünemez" kısmına odaklanarak onu geçersiz sanıyor ama aslında odaklanması gereken kısım "maddenin" kısmı. Çünkü bugün için hâlen "maddenin" bölünemez en küçük parçası atom. Çünkü atomu böldüğümüzde karşımıza çıkan parçalara madde diyemiyoruz. Onlara atom altı parçalar diyoruz çünkü onlar, maddenin temel niteliklerini taşımıyorlar ve kendi aralarında oluşturdukları dinamikler, maddelerin kendi aralarında oluşturdukları dinamiklerden hayli farklı.

Arada bir çok fark var. Birincisi güçler. Atomaltında, maddelerin dünyasında var olmayan güçler var. Güçlü çekirdek gücü gibi. Protonlar birbirine çok sıkı bağlı. Koparamıyorsunuz. Kopartırsanız ortaya devasa bir enerji çıkıyor. Maddenin dünyasında böyle bir güç ve bağ yok. Birbirine bağlı iki maddeyi gayet kolay birbirinden uzaklaştırabilirsiniz. Kütleçekimi çok ama çok zayıf bir etkileşim. İkincisi zaten bu enerji meselesi. Atomun içinde devasa bir enerji var. Rakamları atıyorum, bir atomun ağırlığı 10 birim diyelim. O atomu meydana getiren parçaların ağırlığı ise 5 birim. O aradaki 5 fark saf enerjiden oluşuyor. Bir diğer fark atomaltındaki parçaların tanecik mi dalga mı oldukları belirsiz ya da değişken. Bazı durumlarda tanecik gibi, bazı durumlarda dalga gibi davranıyorlar. Ayrıca taşıdıkları vasıfları, özellikleri tanımlamak da zor. Kendi etraflarında dönüyorlar gibi davranıyorlar ama bir "etrafları" var mı o da belli değil.

Tüm Reklamları Kapat

Daha başka farklar da sayılabilir ama bu atomaltı özellikler atomun dışına çıktığınızda yoklar. Yani madde dünyası ise gayet bilindik, anlaşılır.

Özetle... Fark var. Bayağı fark var. Bunun temel sebeplerini de henüz bilmiyoruz. Öğrenmeyi umuyoruz.

Bu cevap, soru sahibi tarafından en iyi cevap seçilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
5
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Semanur Dilek
Moleküler biyoloji ve genetik bölümü öğrencisiyim

Sorunun cevabı Evrim Ağacı kanalında 20 Ekim 2022 tarihinde yayımlanmış 'Tanrı Zar Atıyormuş: Einstein Yanıldı... Ama Neden?[1]' adlı video, aklındaki soru işaretlerini bir nebze olsun giderebilir.

Kaynaklar

 1. youtu.be. Tanrı Zar Atıyormuş. Alındığı Tarih: 23 Şubat 2023. Alındığı Yer: youtu.be | Arşiv Bağlantısı
4
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close