Puan Ver
2
Puan Ver

Kromozom sayıları neye göre belirlenmiştir, farklı sayılar ne gibi farklılıklara sebep olur, gelişmişlik veya akrabalıkla bi ilgisi var mıdır?

1
Favorilerime Ekle
Sonra Cevapla
Takip Et
1 Cevap

kromozom sayısı canlının gelişmişlik düzeyini belirtmez canlının gelişmişlik düzeyini belirten kromozom sayısı değil kromozomlar üzerindeki genlerin yapı ve düzenleriyle alakaladır. örneğin eğrelti otunun 500, deniz yıldızın 100, at kuyruğun ise 216 kromozom sayısı vardır insanalrın ise sadece 46 tane eğer gelişmişlik ile alkalı olsaydı aulacantha(1600) en gelişmiş canlı olurdu.

kromozom sayıları herhangi bir şeye göre belirlenmiyor hücrenin bölünmesi sırasında metafaz evresinde karyotip analizi ile sayılıyor ve hücrenin kromozom sayısı bulunuyor..

canlı türü ile kromozom sayısı arasında doğrudan bir ilişki yoktur aynı türün kromozom sayıları aynı olur (istisnalar yani sağlılklı olmayanalrı saymıyoruz.) fakat aynı kromozom sayısına sahip olup farkı türler de olabilirler.

aslında akrabalıkla ilgisi tam olarak kanıtlanmasada az da olsa var olduğu düşünülünüyor. en bilindik örneği ise maymun ve insanlar maymunların kromozom sayılarının yakın olması ondan öte gen dizilimlerinin benzer olması maymunların 48 insanların ise 46 kromozomu vardır (eğer tanrı varsa bize güzel fake atıyor konuyla alakasızdır.)

Favorilerime Ekle
2
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Okul, hayata hazırlık olmamalı. Okul, hayat olmalı.”
Elbert Hubbard
Geri Bildirim Gönder