Bu Reklamı Kapat
Sorulara Dön
0

Kâr maksimizasyonu çevresel sorunların çözümü için bir engel midir?

  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
1 Cevap
Kabul Edilen Cevap
Egemen Sak
Egemen Sak Sosyal Bilgiler Öğretmeni

Evet engeldir.

Çünkü Kapitalin canını iste parasını isteme. Tabi bu durumda devletsel ve kitlesel baskı yapılabilir bu oligarşik yapıya. Ancak oluşacak sonuçlar ilk başta direnç olacağıdır. Direncini kırmanız çok sürmez, bunu başarılı bir politika ile götürebilirsiniz. Ancak bu zaman da sektör küçülmeye gider, bu da işçi çıkarımına başlayacak haliyle işsizlik artacaktır.

Bu Reklamı Kapat

Bakın, bu durumun en güzel örneği şu zamanda yaşanıyor. Tutturdular bir çip krizi. Çip yok diye. Ancak araç sektörü araç üretimi %50 düşürdü bu bilenen rakam. Çipten kaynaklı oluşsaydı bu durum emin olum başra ABD olmak üzere birçok ülke bunu fırsata çevirirdi ama kimse çevirmeye bile çalışmadı...

Bu durum kapitalin değil hükümetlerin başına patlar. Ve olan hükümete olur. Hükümet düşer. Yeni hükümet de bu kişilerinden; gerek mali yardım, gerek işsizliği düşürme gerek ise daha fazla vergi ve kazanç elde etme fikrine eninde sonunda girecektir.

Bu Reklamı Kapat

Hal böyle olunca işin sürekliliği sürmez. Sistemin komple değişmesi lazım bu konuda da ümidim pek yok :)

Herkes çevrenin temizlenmesi konusunda hem fikir gibi de, kimse bu maliyeti ödemek istemiyor. Üretimi düşürmek de bir maliyet tabi. Veya temiz enerji ve üretime geçmek de keza öyle. Ve bunda ne kadarı tutarlı ve yeterli o konuda hem fikirlik yok.

Bu durumun oluşması için aslında ben birçok yol düşündüm ancak bir süre sonra kısır döngüye giriyorum.

Örneğin bu durumun oluşmasını engellemek için kitlesel eğitimin artmasını sağlamayı düşündüm. 21. Yy da koronaya inanmayan insanları görene kadar. Kaldı ki eğitseniz de karnınız açken doğayı düşünmezsiniz.

Tabi bu sırada sizin bu işleri yaparken kapitallerin sizin bu eğitiminize anti bir durum oluşturmazsı dahil değil. Bu sırada bir durum fark ettim. Ve buna "Marks Sendromu" adını verdim.

Hemen herkesin ismini bildiği ama içeriğini bilmediği Marx'ın o meşhur kitabı "Das Kapital" i okuduğunuzda Marx'ın yanıldığını düşünebilirsiniz. Ancak Marks o kitabı yazdığında işçi sınıfı günde 18 saate varan çalışma hayatı ile sadece karnını doyurabiliyordu. Şu an ise birçok yerde işçi sınıfının hayatı ve refahı kaybetmek istemeyecekleri seviyede. Yani kitabı okuması gereken işçiler iken kitabı okuyanlar patronları oldu. İşte "Marx Sendromu bu".

Ve onun haklı olduğunu görüp tedbir aldılar. Orta sınıfı oluşturdular ve işçilerin de çalışarak zenginleşenileceğini hatta serbest piyasa adı altında herkesin yatırım yapıp zengin olabileceği zırvalığını yaydılar.

Hala birçok dergi de işte Elon Musk'ın hayatını yazarlar. Nedeni, "Bak bu fakirdi çok çalıştı, battı ama zengin oldu" fikrini çıkarmak için. Ki oluştu da. Milyarda bir olan ihtimali en çok satanlar arasına soktular.

Bu Reklamı Kapat

Adamlar ABD de Plastiğin Yasaklanmasını yasakladılar. Bizlere yalan attılar. Plasitiğin geri dönüştürülebileceğine inandık hepimiz. Hala küresel iklim değişikliğinin anti propagandaları var. Kirlettikleri denizleri temizlemiyorlar. Umurlarında değil. Hatta o kadar ki, petrol gemisi battığında temizliyor gibi yapıp temizlemedikleri yetmiyor gibi bunları da vergiden düşüyorlar ve yine ceplerinden ödemiyorlar.

Hatta aramızda kalsın, yaptığı yatırımları bile vergiden düşmekle kalmıyor yedikleri cezayı bile vergiden düşüyorlar. Hatta vergiden kaçmak için adamlara ödediği parayı bile, vergiden kaçıryorlae, vergi vermiyorlar.

Kısacası adam vergi vermemek için bu kadar uğraşıyor. Sonra verdiği vergiden de en çok faydalanan oluyor. Toplanan verginin yarısı bile ona ait değilken o vergiden yapılan yollarda en çok onun ticari araçları geçiyor. Onun kirlettiği suları, denizleri havayı yarısını o yarısını biz ödüyoruz. Hatta kendi paramızla bu düzeni koruyoruz.

Adamların kurduğu sistem bu. Buyrun size Kapital. Sistem ölene masraf kalana vergi veya müşteri diye bakıyor. Özgür olduğumuz için vergi ödetiyor. Aksi halde hastaneye bile sokmuyor.

Şimdi ben size sorayım. Siz kendinizi bir meyve bahçesinde düşünün. Bahçede işçileriniz var. Sizlere para kazandırıyorlar ve para kazanıyorlar. Daha sonrasında sizin evin çöplerini almanız için bin liralık masrafın 500 lirasını da aralarında toplayıp veriyorlar. Hiç seslerini çıkarmadan. Siz bu sistemi bozar mısınız ?

Bu cevap, soru sahibi tarafından kabul edilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
1
  • Raporla
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
İlginizi Çekebilecek Sorular
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

  1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

  2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara
Alıntı Ekle
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, fark edildiğinde ufku genişleten tespitler içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Formu olabildiğince eksiksiz doldurun.
Girdiğiniz sözün/alıntının kaynağı ne kadar açıksa o kadar iyi. Açıklama kısmına kitabın sayfa sayısını veya filmin saat/dakika/saniye bilgisini girebilirsiniz.
2
Anonimden kaçının.
Bazı sözler/alıntılar anonim olabilir. Fakat sözün anonimliğini doğrulamaksızın, bilmediğiniz her söze/alıntıya anonim yazmayın. Bu tür girdiler silinebilir.
3
Kaynağı araştırın ve sorgulayın.
Sayısız söz/alıntı, gerçekte o sözü hiçbir zaman söylememiş/yazmamış kişilere, hatalı bir şekilde atfediliyor. Paylaşımınızın site geneline yayılabilmesi için kaliteli kaynaklar kullanın ve kaynaklarınızı sorgulayın.
4
Ofansif ve entelektüel düşünceden uzak sözler yasaktır.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
5
Sözlerinizi tırnak (") içine almayın.
Sistemimiz formatı otomatik olarak ayarlayacaktır.
Gönder
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et