Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
İlber İlber
İlber İlber
15K UP
Üye
2

Köprünün iki yanındaki iki insan da karşıda olduğunu iddia ediyor, hangisi haklıdır?

Çok anlamlılık sorun.
639 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
2 Cevap
Yasin Kayalar
Yasin Kayalar
187K UP
Bilim ve felsefe okuru

Yarısı dolu bardağın yarısı da boştur. İmgeler (hayaller) olmasa eğer ifade olarak bir bardağın yarısının hem dolu hem de boş olduğunu tam olarak 'aynı anda' ifade edebilmenin hiç bir yolu yoktur. Mutlaka birini önce söylemek zorundasınız. Şimdi bazı insanlar 'aynı anda' ifadeyi aynı cümlede sıralamak olarak görebilir ama bu tam olarak 'aynı an' tanımına girmez. (Bunu aynı an olarak algılamamın nedeni de zaten imgelemenin yapılabiliyor veya o an yapılıyor olmasına dayanır) Zorunlu olarak ve dilsel olarak birini önce söylemek ifade etmek zorunda kalırsınız.

Bardağın yarısı dolu veya yarısı boş diyen kişilerin her ikisi de haklıdır.(ifade). Ama gerçeği sadece bardağın her iki durumunu da birlikte olarak hayal edenler görebilir.

Bu nedenle iki halin dışında 'gören' olarak köprünün her iki yanındaki kişi de haklıdır. Ama bu hükmü vermek için 'dışardan görmenin' gerekli olduğuna dikkat etmek gerekir. Yoksa konumlardan birinin içinde bulunup diğerinin durumunu imgelemeden (veya doğrudan görmeden) karşı tarafın da haklı olduğu hükmünü vermenin bir yolu yoktur. Bu da 'hükmü vermekle' (yada hüküm verebilmekle) 'hükme tabi olmanın' derin ve çok tuhaf farkına dayanır.

Tüm Reklamları Kapat

Bu cevap, soru sahibi tarafından en iyi cevap seçilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
3
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Ufuk Derin
Öğrenci-Okur

Hangisinin haklı olduğunu sorduğunuzda sanki ikisinden birini seçmek zorundaymışız gibi bir algı oluşuyor ama bu yanlış. "Karşı" kelimesinin mekanda tek başına gösterdiği mutlak bir anlam yok. Bir referansa göre karşısının neresi olduğu belirlenir. Eşzamanlılığın göreliliği gibi, buna da konum paylaşmanın göreliliği diyebiliriz. Bahsedilen "karşı" referansı farklı ise ikisi birbirinden farklı durumlardır. Elma ile armutu kıyaslıyorsak her birinin haklılığını kendi referansına göre değerlendiririz.

İkisi de haklı olabilir, ikisi de haksız olabilir. Biri doğru diğeri yanlış olabilir. (DD/YY/DY/YD) Sizin söylediğiniz durumda ikisi de doğru söylediğinden ikisi de haklıdır.

Tüm Reklamları Kapat

3
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close